Προς το περιεχόμενο

Απορια για puppy linux


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα..εχω ενα σχετικα παλιο pc και θελω να του βαλω την παραπανω διανομη για να δω πσω να λειτουργησει..κατεβασα την slack εκδοση οχι ubuntu..και εχω την εξης απορια γιατι δεν εχω ασχοληθει και πολυ με linux και σιγα σιγα τα μαθαινω..εχω μπει με live cd και πατησα να κανω εγκατασταση στον σκληρο..και μου βγαζει να δημιουργησω partitions...επειδη βλεπω σε μερικες διανομες ειναι το βασικο μερος και ενα που λεει ενα swap και σκαλωνω..δεν ξερω ποσα mb να το κανω αυτο και γενικα..πως ακριβως να τα ρυθμισω? (ο σκληρος ειναι 8gb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο 1GB το πολυ, εκτος αν εχεις λιγη μνημη, το συστημα οποτε το συστημα θα αναγκαζεται να χρησιμοποιει περισσοτερο το swap (το αντιστοιχο του pagefile των windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1gb ram εχει..p4 στα 2.8 1gb ram και μια gpu μια ati 128mb..μονο ο σκληρος ειναι (σχετικα) πιο παλιος απτο συστημα...αξιζει να βαλω αυτην την διανομη η να βαλω καποια αλλη αντιστοιχη? πχ lubuntu? γιατι εχω ακουσει δεν εχει και πολυ καλο support στο hardware το puppy...κανω δηλαδη ενα swap 1024mb και ολον τον αλλον σκληρο ext4 η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι θα δεχτώ πόλεμο για αυτό: είσαι σίγουρος ότι θέλεις το swap?

 

θα μπαίνεις ιντερνετ, θα γράφεις κανα mail και λίγο ταίνιες? δεν θες swap, άντε κάντο 256mb έτσι για ιστορικούς λόγους

 

ps: 8gb? ssd είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το billiard είναι σε flash ίσως να μην το απολαύσεις όσο, το flash είναι λίγο εκνευριστικό στο linux

 

γνώμη μου: δεν θες swap

αυτό ισχύει για ότι distro και να βάλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mande, για elaborate λιγο.

 

δηλαδη εγω, με 3 GB ram, αμα το ξηλωσω το swap, και ζορισω το συστημα και η cache δεν μπορει να ανεβει παραπανω απο την φυσικη μνημη, τι θα γινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία: δεν έχω δει ποτέ μα ποτέ (μα ποτέ) την cache να ανεβαίνει. Εκτός από το Gentoo βέβαια.

Εξαρτάται βέβαια και τι δουλειά κάνεις, αλλά κανένας μας δεν τρέχει το webserver του insomnia στο υπογειό του.

 

Και εξηγώ, ακόμα και αν το ζωρίσεις ενδέχεται να μην γράψει στo swap το συστημά σου, ακόμα και αν γεμίσει την ram ενδέχεται να μην γράψει στo swap.

Στην περίπτωση που πάει να γράψει αλλά εσύ δεν έχεις swap (ή έχει γεμίσει) απλά θα πάει πιο αργά το ότι κάνει.

Εγώ δεν το έχω δει ποτέ (και μιλάω για τα πιο παλία pc μου βέβαια και το netbook, ένα pc με 4g+ σπάνια θα δουλέψει το swap, για home use).

 

Παλαιότερα, με μικρότερες μνήμες, λέγαμε και σε win και σε linux να βάζουμε το swap = 2*ram. Δεν ζούμε όμως στην εποχή των 256-512mb ram.

Τα 3g σου είναι αρκετά αν δεν κάνεις video editing (ή compiling, ή διάφορα άλλα τα οποία δεν τα κάνει ο μέσος χρήστης).

Το 1g του TS είναι όριο, αλλά έχει μικρό δίσκο και δεν θα κάνει μεγάλα πράγματα στο pc έτσι και αλλιώς, μας το είπε ο άνθρωπος. Οπότε δεν θέλει swap, κρίμα να θυσιάσει χώρο που δεν του περισεύει από τον δίσκο. Αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, ας βάλει 256 έτσι, για την ιστορία. Αμφιβάλω αν το σύστημα θα γράψει τίποτα σε αυτά.

 

Στην περίπτωση του multitasking το swap ενδεχομένως να βοήθησει, αλλά ποιος από εμάς θα ανοίξει gimp, inkscape, video editor, audio editor, browser, encoder, radio ταυτόχρονα και προτιμάει να ταλαιπωρηθει με το swap αλλά δεν πάει να δώσει 25ε για 4gb ram? :)

 

Τέλος γνωρίζω ότι πλέον μπορούμε να έχουμε swap-files αντί για swap-partitions. Αν εντέλει κριθεί απαραίτητο μπορεί να το προσθέσει μετά στο συστημά του, χωρίς dedicated partition. Το ίδιο ισχύει για όλους μας μετά τον κερνελ 2.6.

 

Κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να ξέρουν να βοηθήσουν ακόμα περισσότερο, εγώ μεταφέρω απλά προσωπικές γνώσεις που έχω συλλέξει την τελευταία 10έτια. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε και άλλο αν ξέρω να βοήθησω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοκοψοψαρε: debian testing με openbox ή εστω κανα lxde, swap οτι σου πε ο mandos και εισαι κομπλε.

 

 

Mandos :

 

Τα 3g σου είναι αρκετά αν δεν κάνεις video editing (ή compiling, ή διάφορα άλλα τα οποία δεν τα κάνει ο μέσος χρήστης).

 

Μα αυτο ειναι το θεμα, οτι κανω. (πιο πολυ audio editing, λιγοτερο video, πολυ vbox γιατι διατηρω μια καθαρη arch εγκατασταση, διατηρω τοπικο repo στον server μου και πεφτει compile, λιγο gaming και κατι αλλα ψιλολογια)

 

Την cache μου την ρουφαει συχνα, ειδικα οταν ειμαι σε vbox, και εχω προσεξει οτι ακομα και αν δεν εχει πιασει ολη την φυσικη μνημη (πχ να ειναι στα 2gb), η cache συνεχιζει και στο swap, και βλεπω την χρηση του στο conky.

 

Εχω βαλει

 

vm.swappiness=1

vm.vfs_cache_pressure=50

 

στο sysctl.conf μου, και βοηθησε λιγο την κατασταση.

 

Το θεμα ειναι πως θα του πω να cache-αρει στο swap file, μονον οταν σχεδον ολη η φυσικη μνημη εχει εξαντληθει απο τα προγραμματα.

 

Η τελος παντων να μην κανει τοσο επιθετικο caching.

 

Λες να παιξω με το vfs_cache_pressure του kernel ?

 

vfs_cache_pressure

------------------

 

Controls the tendency of the kernel to reclaim the memory which is used for

caching of directory and inode objects.

 

At the default value of vfs_cache_pressure=100 the kernel will attempt to

reclaim dentries and inodes at a "fair" rate with respect to pagecache and

swapcache reclaim. Decreasing vfs_cache_pressure causes the kernel to prefer

to retain dentry and inode caches. When vfs_cache_pressure=0, the kernel will

never reclaim dentries and inodes due to memory pressure and this can easily

lead to out-of-memory conditions. Increasing vfs_cache_pressure beyond 100

causes the kernel to prefer to reclaim dentries and inodes.

 

 

H να κανω κατι τετοιο ? (512 ΜΒ εχει η καρτα μου)

 

( θα μου πεις τραβα παρε μνημες και θα χεις και δικιο. αλλα μετα πρεπει να μετατρεψω ολο τον κοσμο σε x64 ... ;) και να ξαναχτισω ολο το τοπικο repo ξανα :( )

 

Για του λογου το αληθες

 

http://postimage.org/image/fy3ulb18x/

 

Βλεπεις ποσο εχει cach-αρει ?

 

Ενω φυσικη ram χρησιμοποιει μονο 625 MB

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα σου βλέπω ότι δεν έχει πιάσει καθόλου swap!! Είναι όλο ελεύθερο!

 

Τα υπόλοιπα θα τα μελετήσω όλα αύριο και θα σου απαντήσω σε όσα ξέρω. Εγώ πλέον είμαι χωρίς swap (αποφάσισα και έβαλα 16gb τον Φλεβάρη).

Το vbox είναι λόγος να έχεις swap αν δεν έχεις πολύ μνήμη.

 

Όσο για τα x64, θα έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει παρά το γεγονός ότι είσαι με 3gb, θα είχες όφελος μιας και βλέπω ότι η cpu είναι κάτι καινούριο!

Επίσης θα μπορούσες να έχεις 8gb με 32bit, κάπως γίνεται στον kernel και τα βλέπει. Δεν ξέρω λεπτομέριες γιατί είμαι στα 64bit από όταν απέκτησα 64bit cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι και στα Windows, μεσω PAE γινεται η αναγνωριση μνημης μεγαλυτερης των 4 GB για τα 32bit συστηματα.

Προφανως πρεπει να τρεχεις πυρηνα με PAE support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

corrupted φαντάζομαι ότι ένας πυρινάς με PAE δεν είναι κάτι δύσκολο, σωστά? tritonas εγώ θα απέφευγα το swap στην κάρτα γραφικών, δεν θέλω να μπλέκω τόοοσο πολύ τα πράγματα (είμαι και με τον open source driver)

 

Τώρα το μόνο που τρώει ram σε εμένα είναι το virtualbox, αλλά έχω δώσει 4gb στο xp-box οπότε λογικό είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εικόνα σου βλέπω ότι δεν έχει πιάσει καθόλου swap!! Είναι όλο ελεύθερο!

 

Nαι, αλλα ειναι στο τσακ να προχωρησει η cache στο swap, αν το φορτωσω και αλλo.

 

Aυτο ηθελα να σου δειξω, την επιθετικη cache.

 

Μου συμβαινει συχνα να προχωραει στο swap, οταν ειμαι σε vbox και κανα μεγαλο compile ή tar.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου συμβαίνει συχνά τότε οκ. Αλλά και πάλι, ψήσου για λίγη μνήμη, πάντα θεωρούσα ότι είναι η μόνη αναβάθμηση που αξίζει :-)

Όσο για την επιθετική cache που λες, απλά μου φαίνεται σαν ο kernel να χρησιμοποιεί όλη τη μνήμη. Δεν είναι κακό αυτό, είναι πανάκριβες ($/gb) οπότε γιατί να τις έχεις να κάθονται?

 

Σίγουρα το vbox/compile είναι θέμα, ότι άλλο και να κάνεις σπάνια θα θέλει swap (για home use πάντα).

 

Για νέα installations πάντως πρωτίνω swap-file ΑΝ κριθεί απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...