Προς το περιεχόμενο

email relay


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι τις τελευταίες ώρες να στήσω τοπικά στο δικτύο μου (δλδ στο arch μου, αλλά να μπορούν να το χρησιμοποιούν και άλλοι) έναν mail relay server.

 

Κάτι δλδ που να μου επιτρέπει να στείλω emails από τα μέσα προς τα έξω. Στον smtp server θα στέλνω εντολές μέσω telnet και αυτός, ιδανικά, θα στέλνει τα emails.

 

Έκανα δοκιμές να συνδεθώ με telnet στο gmail (θα μου έλυνε τα χέρια κάτι τέτοιο) αλλά δεν νομίζω ότι με αφήνει.

Προς τα πούθε να ψάξω? Είμαι άσχετος σε ότι αφορά το θέμα mail servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

postfix και dovecot

 

ευκολοι ομορφοι αλλα θελουν πολυ μελετη και παραμετροποιηση για να λες οτι δουλευουν σωστα (=να στελνεις και να λαμβανεις εμαιλς)

 

και τα 2 μπορεις να τα χειριστεις με webmin για πιο ευκολα...ή κονσολατα φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω telnet, μονο με τον mail server του ISP σου ή αν στησεις το δικο σου postfix...

Το να στειλεις το mail ετσι, ειναι πολυ ευκολο... κανε μερικα τεστ προς τον εαυτο σου για να καταλαβεις...

 

Οι εντολες ειναι:

 

telnet mailserver.myisp.gr 25 [enter]

helo mailserver.myisp.gr (πολλες φορες δεν χρειαζεται καν το helo) [enter]

mail from: [email protected] [enter]

rcpt to: [email protected] [enter]

data [enter]

This is a test message. [enter]

. (τελεια) + [enter]

 

και το mail φευγει... αν προσπαθησεις ομως να στειλεις mail εκτος myisp.gr θα σου πεταξει μηνυμα "relaying denied"...

 

Anyway, δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ στο configuration καθως ειμαι της εποχης sendmail και απο τοτε εχουν περασει χρονια και δεν εχω ασχοληθει με postfix, ελπιζω τα παραπανω να σε βοηθησουν καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή ρυθμιζεις τον μαιλερ σε καποιον client (outlook , thunderbird) και αφηνεις το τελνετ για προ ευρω εποχη!

 

οσο για αυτο που λεει ο corrupted "και το mail φευγει... αν προσπαθησεις ομως να στειλεις mail εκτος myisp.gr θα σου πεταξει μηνυμα "relaying denied"..."

ισχυει πραγματικα αλλα ειναι θεμα configuration.Σε μενα (στον dedicated server μου δηλ) ειχα αυτο το θεμα , κατι πειραξα σε κατι conf αρχεια και τωρα δεν εχει προβλημα.

 

Στησε να δουλευουν οοοολα τα αλλα και αμα φτασουμε σε αυτο το σημειο , θα την βρουμε την ακρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να εχεις ανοιχτο το relay ομως ειναι και επικινδυνο αν ο server βγαινει στο internet καθως το mail from πεδιο δεν ελεγχεται ετσι κι'αλλιως, οποτε αν δεν ελεγχεται και το rcpt to, o server μπορει να χρησιμοποιηθει για mail bombing ή για απλα anonymous mails...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να εχεις ανοιχτο το relay ομως ειναι και επικινδυνο αν ο server βγαινει στο internet καθως το mail from πεδιο δεν ελεγχεται ετσι κι'αλλιως, οποτε αν δεν ελεγχεται και το rcpt to, o server μπορει να χρησιμοποιηθει για mail bombing ή για απλα anonymous mails...

 

στο thunderbird που το χω ρυθμισει σαν outgoing...θελει user/pass για να στειλει το εμαιλ.θελει δηλ authentication. αρα δεν μπορει να στειλει ο οποιοσδηποτε , μονο οι υπαρχοντες εμαιλ users :)

 

τωρα αν μπει ο αλλος με τελνετ και τον παιξει εκει..δεν το χω δοκιμασει αν μπορεις να στειλεις αβερτα εμαιλ...θελω να πιστευω πως οχι ! (βαριεμαι να τσεκαρω :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τις τελευταίες ώρες να στήσω τοπικά στο δικτύο μου (δλδ στο arch μου, αλλά να μπορούν να το χρησιμοποιούν και άλλοι) έναν mail relay server.

 

Κάτι δλδ που να μου επιτρέπει να στείλω emails από τα μέσα προς τα έξω. Στον smtp server θα στέλνω εντολές μέσω telnet και αυτός, ιδανικά, θα στέλνει τα emails.

 

Έκανα δοκιμές να συνδεθώ με telnet στο gmail (θα μου έλυνε τα χέρια κάτι τέτοιο) αλλά δεν νομίζω ότι με αφήνει.

Προς τα πούθε να ψάξω? Είμαι άσχετος σε ότι αφορά το θέμα mail servers.

 

Βάλε απλά ένα postfix και τσέκαρε στο config αν στο smtpd_sender_restrictions έχει permit_mynetworks . Βάλε και στο mynetworks τα δίκτυα που θες να επιτρέψεις να στείλουν mail και καθάρισες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές πολλές απαντήσεις! Σας ευχαριστώ όλους!

 

@corrupted: Τις εντολές για το telnet τις ξέρω, τις χρησιμοποιώ ήδη σε ένα windows network που έχει mail relay. Ψάχνω να φτιάξω κάτι τέτοιο στο σπίτι καθαρά για λόγους ανάπτυξης αλλά δεν έχω windows (!)

@mphxths: Δυστυχώς outlook και τέτοια δεν παίζουν. Το mail το στέλνει ένας microcontroller όταν συμβεί κάτι (εντοπίσει κίνηση), εξού και το telnet. Εκτός και αν υπάρχει κάποια επιλογή να ακούει στο τελνετ ο thunderbird και δεν το ξέρω.

Με gmail δεν τα κατάφερα, θα δοκιμάσω μήπως η HOL μου δίνει κάποιο mail που να μπορώ να κάνω δοκιμές.

Να λαμβάνω δεν θέλω, μόνο να στέλνω.

 

Σε θέματα ασφάλειας δεν έχω κάτι να φοβηθώ, ο server δεν είναι προσβάσιμος από εξώ (δεν είναι σερβερ, το desktop μου είναι).

 

Οπότε θα δοκιμάσω με postfix, κάτι θα έχει το archwiki :)

 

thnx όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H HOL χρησιμοποιει το Windows Live αν δεν κανω λαθος. Οποτε μαλλον δεν θα καταφερεις κατι απο telnet.

Aλλα υπαρχει ενα smtp.hol.gr απ'οτι βλεπω που τρεχει Sendmail και μαλλον ειναι ο παλιος server.

Αφου θα δει IP απο HOL, πιθανοτατα να σε αφησει να κανεις κανα πειραμα...

 

ΥΓ: Γουσταρω Sendmail στον server και pine στους clients.

Τρελες retro καταστασεις, μιας 15ετιας (και βαλε) πισω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμάζω asap

 

UPDATE: corrupted ευχαριστώ πολύ! Δουλεύει μια χαρά και είναι ότι χρειάζομαι για την ανάπτυξη που θέλω να κάνω (μέχρι να πάει ο microcontroller στο vpn και να κουμπώσει στο windows relay).

 

Να ενημερώσω την HOL άραγε ή να κάνω την πάπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην πεις τιποτα, δε νομιζω να δεχθεις οχλησεις επειδη χρησιμοποιεις αυτον τον server.

Aλλα αν θελεις να εισαι τυπικος, παρε ενα τηλεφωνο και ρωτα τους αν μπορεις να τον χρησιμοποιεις. Δε νομιζω να σου πουν οχι, ετσι κι'αλλιως ανοιχτον τον εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ενημερώσω για τα σχετικά, μέχρι τότε θα αναπτύξω λίγο τον κώδικα μου, τώρα που έχω άνεση να κάνω δοκιμές.

 

Το relay λοιπόν το αφήνω για το μέλλον, αν προκύψει ανάγκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...