Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση φωτογραφίας σε φωτογραφικό χαρτί


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει κανείς τον εκτυπωτή HP Officejet 8600 μπορεί να μου πει πώς γίνεται να τυπώσω φωτογραφία σε φωτογραφικό χαρτί? Διότι όταν την τυπώνει βγαίνει αλλοιωμένη και αν την αγγίξεις με το δάχτυλο χαλάει (όπως όταν γράφεις κάτι με μαρκαδόρο σε γυαλιστερή επιφάνεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυπώνεις με hp απο το πρόγραμμα των windows 7 δοκίμασε other photo paper. :-)

Εγω πάντα με αυτό τυπώνω και ας είμαι με χαρτί hp premium glossy photo plus.

Το κανονικά σωστό προφίλ μου πετάει υπερβολικό χρώμα κάνει μια μέρα να στεγνώσει ενω και το αποτέλεσμα είναι απο κακό εως μέτριο σαν ξεθωριασμένη πρασινιάρικη φώτο τραβηγμένη με polaroid.

Στις δοκιμές που έκανα έβαλα κάποια στιγμή πάνω στην απελπισία μου otherphoto paper και έτριβα τα μάτια μου. Δεν είναι φωτογραφείου αλλά είναι πολύ κοντά.

Το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει και στεγνώνει στο λεπτό.(λογικά θα κάνει και οικονομία στο μελάνι)

 

Απλά δεν μπορείς να βγάλεις με max dpi με την επιλογή other photo paper.

Σε εναν officejet 6500 που βγάζω προσωπικά δεν εχω δει τρελές διαφορές. max dpi με best.

Ασε που σε max dpi αργεί εκνευριστικά, κουράζεται ή κεφαλή και σε κάποια σημεία τα φτήνει και κάνει νερά σαν να μπουκώνει και να μη μπορεί να στείλει καθόλου κάποιο χρώμα.

 

Πάρε για δείγμα αυτές εδώ τυπωμένες με bulk μελάνια, τραβηγμένες με μέτρια μηχανή 3 ή 5 mpixel του 2007 και σκαναρισμένες με το μέτριο σκάνερ του 6500.

7729887590_3313eaac77_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...