Προς το περιεχόμενο

Αγοράς DSLR ανάμεσα στα 400 και 700 Ευρώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειάς σας.Πρόσφατα είδα τις επιδόσεις μιας DSLR και έχω εντυπωσιαστεί και σκέφτομαι την αγοράς μιας φωτογραφικής.Όμως ακόμα δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να επιλέξω τον καλύτερο συνδιασμό DSLR+φακών.Έτσι χρειάζομαι την βοήθεια σας,αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό με τα βασικά μιας DSLR,τι να προσέχω.Έχω σκοπό να βγάζω πορτρέτα και τοπία με την φωτογραφική.Και κανένα βίντεο τύπου timelapse.Ποιά dslr+φακούς θα μου προτείνατε και γιατί; Να τονίσω πως οι αγορές θα γίνουν απο το εσωτερικό.Είτε μαγαζιά που βρίσκονται στην θεσσαλονίκη είτε μέσω skroutz.gr

 

Όλες οι συμβουλές δεκτές

Επεξ/σία από Meraklis56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεδή οι φακοί είναι ακριβοί και είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα νορμάλ σετ body + lens 18-55mm για αρχή, και αφού μάθεις κάποια πράγματα πάρε καλύτερο φακό.

 

δες τις nikon d3100 18-55VR kit, nikon d3200 18-55VR kit, kai canon eos 550d 18-55 IS kit. Και οι τρείς είναι φοβερές μηχανές και στα λέφτά που διαθέτεις.

αν θες φθηνότερη δες την nikon d3000 18-55VR kit (αν και δε θα στη πρότεινα μιας και υπάρχει η 3100)

 

όποια και να πάρεις έχεις να ρίξεις αρκετό διάβασμα και πειραματισμό.. και κάτι ακόμα.. να θυμάσαι οτι με μια DSLR πάντα τραβάμε σε RAW ποτέ JPEG!!! χαχαχα! (θα τα δείς με τον καιρό...)

**edit**

Α! και επειδή δεν ξέρω αν το ξέρεις, μια μηχανή που μπορεί να έχει πολλά ΜΡ, δεν σημαίνει οτι είναι αυτομάτως και η καλύτερη! οπότε μη ψαρώνεις απο τα ΜΡ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δσλρ τα πολλα μεγαπιξελ δεινουν πολλα πλεονεκτηματα...οποτε αν μπορεις να παρεις την δ3200,θα καλυφθεις για πολλα χρονια.

αλλα απο αυτα που εγραψες ,δεν ειδα να σε ενδιαφερει και τοσο η φωτογραφια, οσο η συσκευη που βγαζει την φωτογραφια.......

οτι και να παρεις,στο χρηματικο οριο που εχεις,θα εισαι καλυμενος με τις μηχανες που προταθηκαν ηδη.ο 18-55 θα σε καλυψει στο 70-90% των περιπτωσεων.το πολυ-πολυ να παρεις και εναν φωτεινο 35-50αρι φ1.4 ή 1.8 και εισαι οκ για ερασιτεχνικη χρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα reviews ανάμεσα στις canon και nikon μέχρι αυτά τα λεφτά και διαπίστωσα με τα μάτια μου πως υπερέχει η 600d.Η 3200d δεν μου άρεσε λόγω των χρωμάτων της και παρόλο που έχει περισσότερα mpixel οι φωτογραφία είναι πιο θολή απο μια της 600d.Το site που είδα τα review ήταν το dpreview.com

Και εφόσον μου λετε πως δεν χρειάζομαι άμεσα έναν φακό πέρα απο τον βασικό φακό,τότε λέω να παω για 600d.

Μια απορία.Απο ότι είδα flash δεν έχει πάνω.Να φανταστώ πως υπάρχουν flash που κουμπώνουν σε πολλές φωτογραφικές.Αν ναι,που βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο λαθος κανεις.....μηπως συνεκρινες την μια σε 100% και την αλλη σε 200% κροπ??

τι εννοεις δεν εχει φλας?και σκεφτεσε να την παρεις?

βεβαια η μηχανη εχει φλας,αλλα εψαξες και reviews...που,να μην εψαχνες κιολας........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ,να ένας κακούλης και είρωνας....την άλλη φορά δεν θα παραλήψω να γνωρίζω τα πάντα πριν ρωτήσω τα...βασικά και προφανώς να μην κάνω ούτε ένα λάθος.γιατί ως γνωστόν όλοι γεννιούνται με τις γνώσεις μιας DSLR...

όχι,σύγκρινα και τις 2 φωτογραφίες και είδα οτι η 600d στην προκειμένη περίπτωση βγάζει καλύτερες φωτογραφίες.

http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3200/samples/resolution/DSC_0056_acr.jpg (3200d)

http://a.img-dpreview.com/reviews/Canoneos600d/Samples/Res/IMG_7384-ACR.jpg (600d)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μη πολυκοιτάς reviews και samples απο το ιντερνετ..δε ξέρεις ουτε με τι φακούς τραβήχτηκαν, ουτε τις ρυθμίσεις, ούτε τι επεξεργασί έχει γίνει μετα... πήγαινε σε ενα εξειδικευμένο μαγαζι και ζήτα να τις δεις απο κοντα..

 

τωρα αυτο που λες για τις nikon, δεν ισχυει..εχω την d3100 και εχω δουλέψει την 550d του αδερφού μου, τα χρώματα και στις δυο είναι μια χαρά..απλά λόγω πολλών ΜΡ η 550 έχει μεγαλύτερο crop factor απο την 3100.

 

καποιο λαθος κανεις.....μηπως συνεκρινες την μια σε 100% και την αλλη σε 200% κροπ??

προφανώς κάτι τέτοιο παίχτηκε!

 

πάντως γι'αυτά που προσφέρει παραπάνω η 600 απο τη 550 σε σχέση και με τη τιμή πιστεύω οτι δεν αξίζει.. τώρα αν εσένα σε ψήνει χτύπα τη! όλες είνα πολύ τίμιες φωτογραφικές στην κατηγορία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...