Προς το περιεχόμενο

Μπορώ σχεδόν να μετρήσω τα πίξελ στην οθόνη


Eru Iluvatar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τη συμβαίνει με το Λινουξ μου. Έχω την έκδοση Precise Pangolin, αλλά τα fonts είναι σε μαύρο χάλι (παλιά δεν ήταν έτσι). Δηλαδή είναι σαν να έχει μειωθεί η ανάλυση της οθόνης. Τι να κάνω για να το διορθώσω;

 

Υ.Γ Έχει καταντήσει τρομερά ενοχλητικό να υπάρχουν τόσα bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τη συμβαίνει με το Λινουξ μου. Έχω την έκδοση Precise Pangolin, αλλά τα fonts είναι σε μαύρο χάλι (παλιά δεν ήταν έτσι). Δηλαδή είναι σαν να έχει μειωθεί η ανάλυση της οθόνης. Τι να κάνω για να το διορθώσω;

 

Υ.Γ Έχει καταντήσει τρομερά ενοχλητικό να υπάρχουν τόσα bugs.

Καλο ειναι να βγαλεις και ενα screenshot για να δουμε πως ακριβως ειναι οι γραμματοσειρες σου.

Επισης μηπως εκανες καμια εγκατασταση του wine ? Το wine περιεχει καποια fonts τα οποια αντικαθιστουν τα default των Ubuntu και γινεται ενας χαμος (το επαθα σημερα αυτο).

 

 

Linux χωρις προβληματα= Παστιτσιο χωρις κιμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να βγαλεις και ενα screenshot για να δουμε πως ακριβως ειναι οι γραμματοσειρες σου.

Επισης μηπως εκανες καμια εγκατασταση του wine ? Το wine περιεχει καποια fonts τα οποια αντικαθιστουν τα default των Ubuntu και γινεται ενας χαμος (το επαθα σημερα αυτο).

 

 

Linux χωρις προβληματα= Παστιτσιο χωρις κιμα

 

 

Όχι, δεν έκανα κάποια εγκατάσταση του wine.

 

Με αυτή τη λογική μόνο αυτοί με μεράκι θα βάζουν Linux :)

 

Βέβαια, το KDE πάντα έρχεται με αυτό το πρόβλημα. Θυμάμαι τότε που έβαλα για πρώτη φορά Kubuntu, είχα αυτό το πρόβλημα, αλλά είχα βρει τρόπο να το φτιάξω.

 

Σχετίζεται αυτό με το πρόβλημά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έκανα κάποια εγκατάσταση του wine.

 

Με αυτή τη λογική μόνο αυτοί με μεράκι θα βάζουν Linux :)

 

Βέβαια, το KDE πάντα έρχεται με αυτό το πρόβλημα. Θυμάμαι τότε που έβαλα για πρώτη φορά Kubuntu, είχα αυτό το πρόβλημα, αλλά είχα βρει τρόπο να το φτιάξω.

 

Σχετίζεται αυτό με το πρόβλημά μου;

Μπορεις να περιγραψεις λιγο καλυτερα τι συμβαινει με τις γραμματοσειρες?

Γιατι υπαρχει περιπτωση να φταιει η αναλυση της οθονης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για παράδειγμα αυτή την εικόνα:

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το rendering; Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα;

 

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί στα Windows είναι crystal clear όλα, στα Linux όμως blurry.

post-212625-0-99880200-1344134233_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική μόνο αυτοί με μεράκι θα βάζουν Linux :)

 

Linux δεν ειναι μονο το kubuntu και το kde. Εδω, στο "δικο μου linux" crystal clear ειναι τα παντα. Ας μη βγαζουμε λοιπον ακυρα γενικευμενα συμπερασματα για το ολο το GNU/Linux.

 

Αφου βεβαιωθεις οτι τρεχεις σε σωστη αναλυση, να ανατρεξεις στο wiki της διανομης σου και να:

 

Εγκαταστησεις τα MS fonts

 

Nα ενεργοποιησεις Anti-aliasing στο fonts.conf σου.(Aν θυμαμαι καλα μπορεις να το ενεργοποιησεις και απο το KDE)

 

Να αλλαξεις fonts στο panel του KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε άλλη γραμματοσειρά ας πούμε βάλε sans serif και στο σταθερού πλάτους mono

Ναι, το έκανα αυτό. Ίσως η Sans Serif να είναι καλύτερη από την Ubuntu.

Thanks

 

Linux δεν ειναι μονο το kubuntu και το kde. Εδω, στο "δικο μου linux" crystal clear ειναι τα παντα. Ας μη βγαζουμε λοιπον ακυρα γενικευμενα συμπερασματα για το ολο το GNU/Linux.

 

Αφου βεβαιωθεις οτι τρεχεις σε σωστη αναλυση, να ανατρεξεις στο wiki της διανομης σου και να:

 

Εγκαταστησεις τα MS fonts

 

Nα ενεργοποιησεις Anti-aliasing στο fonts.conf σου.(Aν θυμαμαι καλα μπορεις να το ενεργοποιησεις και απο το KDE)

 

Να αλλαξεις fonts στο panel του KDE.

 

Όλα αυτά που μου αναφέρεις τα έχω κάνει ήδη.

Ευχαριστώ

 

Linux δεν ειναι μονο το kubuntu και το kde. Εδω, στο "δικο μου linux" crystal clear ειναι τα παντα. Ας μη βγαζουμε λοιπον ακυρα γενικευμενα συμπερασματα για το ολο το GNU/Linux.

 

Αφου βεβαιωθεις οτι τρεχεις σε σωστη αναλυση, να ανατρεξεις στο wiki της διανομης σου και να:

 

Εγκαταστησεις τα MS fonts

 

Nα ενεργοποιησεις Anti-aliasing στο fonts.conf σου.(Aν θυμαμαι καλα μπορεις να το ενεργοποιησεις και απο το KDE)

 

Να αλλαξεις fonts στο panel του KDE.

 

Και ποιό να προτιμήσω το απαράδεκτο Unity Ή το Gnome (που σαν Unity μοιάζει πια) και να πάω σε Fedora;

 

Για το Arch μην συζητάς καν. Είναι για τους πολύ ψαγμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arch είναι μία διανομή. Δεν είναι περιβάλλον εργασίας.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε wm/de σε όλες τις διανομές. Καλώς ή κακώς αυτό προυποθέτει κάποιο διάβασμα.

 

Αν δεν θες να έχεις τέτοια προβλήματα διάβασε μερικά πράγματα που αφορούν στην διανομή σου. Αν μάθεις πως να την χειρίζεσαι δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. (εγώ ακόμα μαθαίνω ύστερα από κανα 8μηνο απασχόλησης).

 

Υπάρχουν οδηγοί στο net για το πως μπορείς να βάλεις στο ubuntu openbox ας πούμε. Δεν νομίζω ότι ο tritonas εννοούσε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Arch για να μην έχεις προβλήματα. Απλά ήθελε να τονίσει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε όλο το linux από μία διανομή όπως και τα win από τα millenium ας πούμε(αυτά είχε ο πρώτος μου υπολογιστής, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα).

 

Όσο για το πρόβλημα σου. Δεν λύθηκε βάζοντας άλλες γραμματοσειρές;

 

Υ.Γ. Όσα είπα δεν είναι σε επιθετικό τόνο απλά προτάσεις. Ελπίζω να μην τα πάρεις στραβά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arch είναι μία διανομή. Δεν είναι περιβάλλον εργασίας.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε wm/de σε όλες τις διανομές. Καλώς ή κακώς αυτό προυποθέτει κάποιο διάβασμα.

 

Αν δεν θες να έχεις τέτοια προβλήματα διάβασε μερικά πράγματα που αφορούν στην διανομή σου. Αν μάθεις πως να την χειρίζεσαι δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. (εγώ ακόμα μαθαίνω ύστερα από κανα 8μηνο απασχόλησης).

 

Υπάρχουν οδηγοί στο net για το πως μπορείς να βάλεις στο ubuntu openbox ας πούμε. Δεν νομίζω ότι ο tritonas εννοούσε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Arch για να μην έχεις προβλήματα. Απλά ήθελε να τονίσει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε όλο το linux από μία διανομή όπως και τα win από τα millenium ας πούμε(αυτά είχε ο πρώτος μου υπολογιστής, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα).

 

Όσο για το πρόβλημα σου. Δεν λύθηκε βάζοντας άλλες γραμματοσειρές;

 

Υ.Γ. Όσα είπα δεν είναι σε επιθετικό τόνο απλά προτάσεις. Ελπίζω να μην τα πάρεις στραβά...

Όχι φίλτατε, χρησιμοποιώ Linux εδώ και 2,5 χρόνια.

Εντάξει το πρόβλημά μου λύθηκε.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...