Προς το περιεχόμενο

Νέος στο Linux, Lubuntu σε Netbook


Stelis90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα το Acer Aspire One D270-26Ckk.

 

Έβαλα το Lubuntu και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Υπάρχει και στο Linux κάτι σαν τη "διαχείριση συσκευών" όπως στα Windows όπου μπορώ να δω αν οι συσκευές του συστήματος μου λειτουργούν σωστά-δηλαδή έχουν τους σωστούς οδηγούς,αν είναι εγκατεστημένες όλες,κλπ-;;

 

2.Έχω θέμα με τα πλήκτρα fn, δε λειτουργούν σωστά...που να ψάχνω για να βρίσκω τους κατάλληλους οδηγούς συσκευών γενικά;

 

3.Προσπαθώ να βρω κάποια Gadjet-άκια όπως αυτά των windows για να βλέπω ανά πάσα στιγμή κάποιες πληροφορίες όπως: χρήση cpu,ram, σκληρού δίσκου, δικτύου, θερμοκρασίες...

 

Έχω περάσει στο παρελθόν σε άλλο σύστημα τα Ring Sensors σε Ubuntu όμως, εδώ στο Lubuntu δε μπορώ...μήπως δεν γίνεται;

 

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3ο δεν ξέρω.... για τα άλλα δύο δεν χρειάζεται να ψάχνεις για οδηγούς αφού όλοι υπάρχουν στον πυρήνα και περνάνε αυτόματα. Λογικά και να ψάξεις για οδηγούς για τις συντομεύσεις για το fn δεν πιστεύω να βρεις κάτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δηλαδή ένας τρόπος να μπορώ να αλλάζω τη φωτεινότητα της οθόνης;

 

Είναι στο τέρμα και οκ τη μέρα δεν με ενοχλεί αλλά το βράδυ μου βγαίνουν τα μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φωτεινοτητα συγκεκιμενα μπορεις να βαλεις το xbacklight και απο ενα τερματικο να δινεις πχ

>xbacklight -inc 40
xbacklight -dec 40

για να την αυξησεις και να τη μειωσεις αναλογα.

 

Αν το ring sensors ειναι αυτο εδω, τοτε θες το screenlets εγκατεστημενο και σε αυτο εγκατεστημενο το ring sensors.

http://gnome-look.org/content/show.php/Ring+Sensors+?content=78159

 

Κατι αντιστοιχο του device manager, αν και δεν ειναι το ιδιο, ειναι το hardinfo. Αν δεν σου κανει, υπαρχει το lspci -k στο τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.

 

Κοιτά τι μου βγάζει όταν δίνω εντολή...

 

stelios@AOD270:~$ xbacklight -dec 40

No outputs have backlight property

 

Τα έχω εγκατεστημένα και τα screenlets, έχω κατεβάσει αυτό που βρήκες, τώρα τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...