Προς το περιεχόμενο

Curiosity (Mars rover).


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα δεν ειπα οτι δεν θα κρυωνες,απλως οτι θα αργουσε για να κρυωσεις.δεν ειναι οπως στις ταινιες που βγαινουν στο διαστημα για 2 λεπτα και ανατιναζονται η γινονται παγοκυψελες.

αυτα ειναι χολυγουντιανα παραμυθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ιστορικη αναλυση περι Βυζαντιου --> στα φαγαδικα-φολες και απο την πληρη και απολυτη οικονομικη αναλυση της ευρωζωνης και των πορισματων για τη χρεοκωπια --> στα χωραφια της ΝΑΣΑ και το ποσο απλο ειναι να στησουμε ενα curiosity και να το προσεδαφισουμε στον Αρη με λιγη τεχνη και μερακι κι ας φυσανε και 10 μποφορ μελτεμια εκει πανω την μερα της προσεδαφισης...Το πολυ πολυ να καθυστερησει λιγο η wifi συνδεση Αρη-Γης επειδη φυσαει κοντρα.

 

Γινεται να μην αγαπησει καποιος το ινσομνια?

Μοντ μη μου πεις οτι τρολαρω μονο ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ιστορικη αναλυση περι Βυζαντιου --> στα φαγαδικα-φολες και απο την πληρη και απολυτη οικονομικη αναλυση της ευρωζωνης και των πορισματων για τη χρεοκωπια --> στα χωραφια της ΝΑΣΑ και το ποσο απλο ειναι να στησουμε ενα curiosity και να το προσεδαφισουμε στον Αρη με λιγη τεχνη και μερακι κι ας φυσανε και 10 μποφορ μελτεμια εκει πανω την μερα της προσεδαφισης...Το πολυ πολυ να καθυστερησει λιγο η wifi συνδεση Αρη-Γης επειδη φυσαει κοντρα.

 

Γινεται να μην αγαπησει καποιος το ινσομνια?

Μοντ μη μου πεις οτι τρολαρω μονο ε.

Μπλα Μπλα

 

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα forum.

Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα.

Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα.

Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπλα Μπλα

 

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα forum.

Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα.

Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα.

Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

 

Για αλλη μια φορα πεταγεσαι να απαντησεις κατι εντελως ακυρο σε σχεση με αυτο που ειπα -δεν ξερω τι ζορια τραβας με τις παραθεσεις μου-, αλλα anyway θα τα παραβλεψω ολα αυτα και απλα θα ρωτησω:

 

Ναι, και?

 

Απο κει και περα για να προλαβω την απαντηση σου, get a life και καταλαβε τη διαθεση με την οποια σχολιαζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, το ηξερα! Ελα σε πειραζω.. αλλα και εσυ ηρεμησε, δεν κανουν τιποτα.. εχουν ανοιχτει απειρως χειροτερα threads στο ινσομνια απο αυτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το θρεντ μια χαρα ειναι, η συζητηση σε γενικες γραμμες επισης, αλλα αυτο που καυτηριαζω ειναι τα απολυτα επιστημονικα πορισματα μερικων ασχετων με το θεμα (οι οποιοι καλα κανουν και εχουν γνωμη, απλα ειναι γραφικο οταν γινονται απολυτοι :P ). Κι αυτο δε το κανω με ασχημο τροπο, ουτε προκαλωντας (τουλαχιστον μεχρι προτινος που δεν χρειαζοταν να εξηγηθω), εξου και η αναφορα σε 3-4 διαφορετικα θρεντ (στα οποια συμετειχα κι εγω ο ιδιος btw), για να μη θιχτει κανενας απο τους ΝΑΣΑ του θρεντ που με 2,5δις, μερακι και ευνοικους ανεμους το χουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το θρεντ μια χαρα ειναι, η συζητηση σε γενικες γραμμες επισης, αλλα αυτο που καυτηριαζω ειναι τα απολυτα επιστημονικα πορισματα μερικων ασχετων με το θεμα (οι οποιοι καλα κανουν και εχουν γνωμη, απλα ειναι γραφικο οταν γινονται απολυτοι :P ). Κι αυτο δε το κανω με ασχημο τροπο, ουτε προκαλωντας, εξου και η αναφορα σε 3-4 διαφορετικα θρεντ (στα οποια συμετειχα κι εγω ο ιδιος btw), για να μι θιχτει κανενας απο του αντιΝΑΣΑ του θρεντ που με 2,5δις και μερακι και ευνοικους ανεμους το χουν...

 

 

 

ναι συμφωνω σε οτι λες.. απλα γενικα εμεις οι Ελληνες ειμαστε απολυτοι σε ολα, ξερολες, κλπ.. και εγω συμφωνω πως δεν γινεται τετοια αποστολη με μερακι και τοσα λιγα χρηματα, και ειδικα στην Ελλαδα.. αλλα ισως αν δεν υπηρχαν ολα αυτα τα συμφεροντα απο πισω, το ποσο να μην ηταν τοσο τεραστιο.. αυτη η αποστολη βεβαια ειχε καποιες ιδιαιτεροτητες, μεγαλο κινδυνο κλπ.. αλλα γενικα σε ολο τον τομεα του διαστηματος ο κυριος παραγοντας ειναι το κερδος, η πρωτοπορια σαν εθνος, και μετα ο ρομαντισμος, να αποκαλυψουμε τα μυστηρια του διαστηματος κλπ.. Ειναι μεγαλη συζητηση ομως και ειμαστε off-topic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Για αλλη μια φορα πεταγεσαι να απαντησεις κατι εντελως ακυρο σε σχεση με αυτο που ειπα -δεν ξερω τι ζορια τραβας με τις παραθεσεις μου-, αλλα anyway θα τα παραβλεψω ολα αυτα και απλα θα ρωτησω:

 

Ναι, και?

 

Απο κει και περα για να προλαβω την απαντηση σου, get a life και καταλαβε τη διαθεση με την οποια σχολιαζω.

 

 

 

χαχα, το ηξερα! Ελα σε πειραζω.. αλλα και εσυ ηρεμησε, δεν κανουν τιποτα.. εχουν ανοιχτει απειρως χειροτερα threads στο ινσομνια απο αυτο :P

 

 

 

Το θρεντ μια χαρα ειναι, η συζητηση σε γενικες γραμμες επισης, αλλα αυτο που καυτηριαζω ειναι τα απολυτα επιστημονικα πορισματα μερικων ασχετων με το θεμα (οι οποιοι καλα κανουν και εχουν γνωμη, απλα ειναι γραφικο οταν γινονται απολυτοι :P ). Κι αυτο δε το κανω με ασχημο τροπο, ουτε προκαλωντας (τουλαχιστον μεχρι προτινος που δεν χρειαζοταν να εξηγηθω), εξου και η αναφορα σε 3-4 διαφορετικα θρεντ (στα οποια συμετειχα κι εγω ο ιδιος btw), για να μη θιχτει κανενας απο τους ΝΑΣΑ του θρεντ που με 2,5δις, μερακι και ευνοικους ανεμους το χουν...

 

 

ναι συμφωνω σε οτι λες.. απλα γενικα εμεις οι Ελληνες ειμαστε απολυτοι σε ολα, ξερολες, κλπ.. και εγω συμφωνω πως δεν γινεται τετοια αποστολη με μερακι και τοσα λιγα χρηματα, και ειδικα στην Ελλαδα.. αλλα ισως αν δεν υπηρχαν ολα αυτα τα συμφεροντα απο πισω, το ποσο να μην ηταν τοσο τεραστιο.. αυτη η αποστολη βεβαια ειχε καποιες ιδιαιτεροτητες, μεγαλο κινδυνο κλπ.. αλλα γενικα σε ολο τον τομεα του διαστηματος ο κυριος παραγοντας ειναι το κερδος, η πρωτοπορια σαν εθνος, και μετα ο ρομαντισμος, να αποκαλυψουμε τα μυστηρια του διαστηματος κλπ.. Ειναι μεγαλη συζητηση ομως και ειμαστε off-topic

 

 

 

Δε θελω να γραψω κατι απλα ξερω οτι ολοι θα το ανοιξετε :)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει έναν φυσικό κάποτε για το τι θερμοκρασία υπάρχει στο διάστημα και μου είπε οτι δεν υπάρχει τίποτα διότι δεν υπάρχει ατμόσφαιρα, βέβαια έμεινα με την απορία αν π.χ κάποιος πάει στο διάστημα θα νοιώσει κρύο ή ζέστη? Αλλά δεν κατάφερα να έχω καθαρή άποψη, πιστεύω άνεμος δεν υπάρχει απλά άμα είσαι κοντά σε κάποιον "ήλιο" αναλόγως την απόσταση και την ακτινοβολία που δέχεσαι έχεις και κάποια θερμοκρασία, κάτι άλλο δεν ξέρω.

Λάθος φυσικό ρώτησες, από πότε η θερμοκρασία έχει ως προϋπόθεση την ύπαρξη ατμόσφαιρας; Γίνεται κάτι να μην έχει θερμοκρασία; Επειδή η θερμοκρασία στο διάστημα είναι γενικά χαμηλή (αν και υπάρχουν περιοχές υψηλής) δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Το αν υπάρχει άνεμος στο διάστημα μπορείς να το διαπιστώσεις με μια απλή αναζήτηση στο google ή διαβάζοντας τις πρώτες γραμμές του λήμματος wind στη wikipedia. Αυτό ισχύει και για τα μέλη που αντί να πουν ότι δεν γνωρίζουν κάτι που αναφέρθηκε (και να ψάξουν) με χαρακτήρισαν troll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεμος στο διαστημα??? :wacko:

 

Όχι με την κλασική έννοια όμως.

 

να παει και να ερθει;

 

Ναι.

 

 

(ίσως το ποιο γεμάτο ουσία ποστ μου EVER!)

 

Έτσι νόμιζα αλλά διάβασα χθες πως θέλει ~14 λεπτά μόνο να έρθει ή να πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ερώτηση παιδιά (θα φανεί λίγο κουτή σε κάποιους)

 

Γιατί η φωτογραφίες που βγάζει το Curiosity είναι θολές και όχι πεντακάθαρές όπως οι φωτογραφίες που βγάζουμε π.χ απο φωτογραφική 5+ MP στην Γή;

μοιάζει σαν να φωτογραφίζει το έδαφος δεν είναι εφικτή η φωτογράφιση π.χ βουνά του Άρη σε κάποια απόσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι φωτογραφίες που έχει βγάλει μέχρι στιγμής είναι με κατεβασμένο το κάλυμμα ασφαλείας το οποίο γέμισε σκόνη όταν προσεδαφίστηκε. Στις επόμενες μέρες θα βλέπουμε πλέον καθαρές εικόνες όταν σιγουρευτούν ότι είναι ασφαλές να σηκώσουν το κάλυμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...