Προς το περιεχόμενο

Curiosity (Mars rover).


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δειτε και εδω..

 

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-70_3.JPG

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-69_3.JPG

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-68_3.JPG

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-67_3.JPG

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-66_3.JPG

ftp://eol.jsc.nasa.gov/ISD_highres_STS088_STS088-724-65_3.JPG

 

Απο οτι διαβασα, το εχουν ονομασει "black knight satellite".. και μεχρι σημερα δεν ξερουν τι ειναι.. το ειδαν πρωτη φορα το 1960.. οποιος θελει googlarei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δεν στέλνουμε και εμείς ένα? ποσο ακριβό μπορεί να είναι να πάρεις μερικούς τόνους κράματος να τους κανεις σε σχήμα πυραυλου και να βάλεις καύσιμο μέσα για να το προωθήσει εκτος βαρυτικού πεδίου????

 

Πάλι με χρονια με καιρούς πάλι εμείς θα στέλνουμε πυραυλάκια στο φεγγάρι χαχαχαχαχα

 

 

στο πολυτεχνείο που όλοι περνιόνται για top ιδιοφυΐες και αρχηεπιστήμονες τι κάνουν???? περιμένουν επιδότηση??? μήπως πρώτα πρέπει να παρουσιάσουν καμια δραστηριότητα και ύστερα θα έρθουν και τα συμπληρωματικά χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν ΚΟΣΤΙΖΕΙ τόσα χρήματα παιδιά αυτά είναι βλακείες....

 

 

2,5 δις τους βγαίνει αυτούς σε τιμολόγια κτλ γιατί όλα είναι εμπορικά εκεί η τάδε εταιρία αναλαμβάνει αυτό δηλώνει τάδε τιμολόγια πληρώνουν με συγκεκριμένους μιστούς κτλ κτλ κτλ χρεώνουν τόσο την υπηρεσία τους.... (ξέρω τώρα θα πείτε στην ελλάδα θα κόστιζε 100 δις για να πάνε τα 99,9 για μίζες ok)

 

 

πέρα από την πλακα όμως αυτή καθ αυτή η παραγωγή ενός τέτοιου πυραυλου (υλικά) δεν είναι τόσο ακριβή όχι για το budget ενός κράτος αλλα για το budget ενός πλούσιου για τα δεδομένα της χώρας μας....

 

 

μεράκι θέλει και γνώσεις......

 

όσο για τις εργατοώρες πέρα ότι δεν χρειάζεται να είναι τόσο πολλοί εργάτες και στελέχη κτλ όπως στις επιχειρήσεις της αμερικής (και τόσο καλά πληρωμένοι...)

 

αν η ελλάδα αναλάμβανε ένα τέτοιο project εγώ δούλευα και εθελοντικά σε αυτό..

 

 

το πραγματικό κόστος δεν νομίζω να ξεπερνά τα ~6.000.000 ευρώ και δεν θα μου έκανε εντύπωση μια υλοποιήσιμη πρόταση κάτω του 1.000.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...