Προς το περιεχόμενο

Curiosity (Mars rover).


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει "σύντομα" να βρούνε και ποιο δυνατούς πυραύλους, το ταξίδι 8.5 μήνες δεν θα παλεύεται με τπτ

H τεχνολογία υπάρχει και έχει χρησημοποιηθεί και σε ένα σκάφoς που σκοπό είχε να εξερευνήσει εναν αστεροιδή. Οι Κινητήρες ιόντων μπορούν να μας πάνε στον Αρη σε 39 μέρες.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα χρημάτων.Κανείς δεν θέλει να δώσει τα απαραίτητα ποσά να R&D και για την ίδια την αποστολή φυσικά.

http://www.nasa.gov/...propulsion.html

http://www.newscient...ps-to-mars.html

http://www.spaceflig...n1006/01vasimr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τεχνολογία δεν έχει ωριμάσει. Το χρονικό διάστημα είναι αρκετό όντως.

Μέχρι να φτάσουμε σε επανδρωμένες αποστολές, έχουμε καιρό ακόμα.

 

για αρχη θα μπορουσαν να φτιαξουν μια διαστημικη βαση στη Σεληνη.

θα υπηρχαν τρομερα οφελη για τις εκτοξευσεις αν γινοντουσαν απο εκει.

κατι τετοιο εχει συζητηθει αλλα για την ωρα το Διαστημα δεν ειναι στην προτεραιοτητα των αχρηστων κυβερνησεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο εύκολο για βάση στη Σελήνη. Λόγω έλλειψης ατμόσφαιρας η Σελήνη δεν προστατεύεται από τις συγκρούσεις αστεροειδών/μετεωριτών. Ακόμα και μία πολύ μικρή "πετρούλα" θα μπορούσε να κάνει τεράστια ζημιά στις εγκαταστάσεις.

Θέμα τεχνολογίας είναι ακόμα, και φυσικά κόστους. Έχουμε πολύ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι αν πάνε αστροναύτες στον Άρη θα πρέπει να περιμένουν 2 χρόνια για να γυρίσουν τον ενδιαφέρει κανέναν η μπα;

Οι περισσότεροι που θέλουν να πάνε,

Δεν ενδιαφέρονται καν να γυρίσουν

Σου λένε στείλε με και μένω και εκεί :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που θέλουν να πάνε' date='

Δεν ενδιαφέρονται καν να γυρίσουν

Σου λένε στείλε με και μένω και εκεί :D[/quote']

 

Κάτι τέτοιο είχε ακουστεί, ότι οι επανδρωμενες αποστολές στον Αρη θα είναι "τερματικες" για τους αστροναύτες, έψαχναν και εθελοντές. αλλά νταξ, αμα γίνει πρόβλεψη για επαρκεί τρόφιμα την βγάζουν για μια τριετία;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigisoni, Ξεκολλα απο το θεμα των φωτοβολταικων. Το Icaros δεν χρησιμοποιει φωτοβολταικα. Η βασικη αρχη πισω απο την λειτουργια του εχει αποδειχθει πειραματικα εδω και εναν αιωνα και δεν ειναι συζητησιμη, ειναι δεδομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fylatos

Όταν μου δώσεις τα αποτελέσματα και τις αποδείξεις της ιστιοπλοίας του Ίκαρου, ότι βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στον ηλιακό άνεμο για να αρμενίζει στα πέλαγα, όπως έκαναν τα αρχαία καράβια χρησιμοποιώντας την αιολική δύναμη, τα ξαναλέμε.

Την πήγε την βόλτα του στην Αφροδίτη, ή τουλάχιστον για εκεί προορίζονταν, δεν ξέρω τι κάνει τώρα, Όταν θα αρχίζει να πηγαίνει πέρα δώθε μόνο χάρη στον ηλιακό "άνεμο" τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε να θυμήσω την ταχύτητα που ήδη είχε λόγω της ταχύτητας της Γης, την επιτάχυνση που μπορεί να πάρει εκμεταλλευόμενο την βαρύτητα άλλων πλανητών, όπως και το θέμα των φοτοβολταικών που λες ότι είμαι κολλημένος, που είναι γνωστό πως ο Ίκαρος είναι σχεδιασμένος να μπορεί να εκμεταλλεύεται και να μετατρέπει την ηλιακή ενέργεια σε ηλεκτρική.

 

http://news.cnet.com...20003937-1.html

 

The other remarkable aspect of the kite: It's being designed to exploit the energy of sunlight. The force generated by the sunlight will help propel the Ikaros, which also will be slathered with thin-film solar cells to help generate electricity.

 

Μέχρι τότε άσε με να είμαι εγώ ο κολλημένος και εσύ να υποστηρίζεις ότι μπορούμε ν'αρμενίσουμε στο άγνωστο με διαστημόπλοιο την ελπίδα χωρίς καμία άλλη δύναμη και ενέργεια, παρά μόνο τον solar wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fylatos

Όταν μου δώσεις τα αποτελέσματα και τις αποδείξεις της ιστιοπλοίας του Ίκαρου' date=' ότι βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στον ηλιακό άνεμο για να αρμενίζει στα πέλαγα, όπως έκαναν τα αρχαία καράβια χρησιμοποιώντας την αιολική δύναμη, τα ξαναλέμε.

Την πήγε την βόλτα του στην Αφροδίτη, ή τουλάχιστον για εκεί προορίζονταν, δεν ξέρω τι κάνει τώρα, Όταν θα αρχίζει να πηγαίνει πέρα δώθε μόνο χάρη στον ηλιακό "άνεμο" τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε να θυμήσω την ταχύτητα που ήδη είχε λόγω της ταχύτητας της Γης, την επιτάχυνση που μπορεί να πάρει εκμεταλλευόμενο την βαρύτητα άλλων πλανητών, όπως και το θέμα των φοτοβολταικών που λες ότι είμαι κολλημένος, που είναι γνωστό πως ο Ίκαρος είναι σχεδιασμένος να μπορεί να εκμεταλλεύεται και να μετατρέπει την ηλιακή ενέργεια σε ηλεκτρική.

 

http://news.cnet.com...20003937-1.html

 

The other remarkable aspect of the kite: It's being designed to exploit the energy of sunlight. The force generated by the sunlight will help propel the Ikaros, which also will be slathered with thin-film solar cells to help generate electricity.

 

Μέχρι τότε άσε με να είμαι εγώ ο κολλημένος και εσύ να υποστηρίζεις ότι μπορούμε ν'αρμενίσουμε στο άγνωστο με διαστημόπλοιο την ελπίδα χωρίς καμία άλλη δύναμη και ενέργεια, παρά μόνο τον solar wind.

 

Αυτο ειναι για να λειτουργουν τα ηλεκτρονικα συστηματα. Σου ειπα οτι με το ραδιομετρο εχει αποδειχτει, μετα ειναι θεμα απλα κλιμακας.

 

Επισης νομιζω οτι για το Icaros εχει γινει εκτενης δημοσιευση με αφιερωση στο Science που εξηγουσαν το πως εκριναν την επιτυχια του διαστημοπλοιου.

 

Επισης εγινε ανακοινωση αποτελεσματων σε 2 διεθνη εγκριτα συνεδρια και η Nasa μετα την ανακοινωση εφτιαξε αυτο

http://en.m.wikipedia.org/wiki/NanoSail-D2

 

Επισης, εχει εκτοξευθει ενα απο ιδιωτικη εταιρεια.

 

Οποτε, η βασικη αρχη επιβεβαιωθηκε και εχουν ανακοινωθει 3 επιτυχη πειραματικα διαστημοπλοια. Απο κει και περα αν θες το πιστευεις, αν παλι δεν θες οκ.

 

Το ιδιο μπορεις να πεις και για την προσεληνωση, για το Curiosity και ενα εκατομμυριο αλλα επιτευγματα της ανθρωποτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι για να λειτουργουν τα ηλεκτρονικα συστηματα. Σου ειπα οτι με το ραδιομετρο εχει αποδειχτει, μετα ειναι θεμα απλα κλιμακας.

 

Επισης νομιζω οτι για το Icaros εχει γινει εκτενης δημοσιευση με αφιερωση στο Science που εξηγουσαν το πως εκριναν την επιτυχια του διαστημοπλοιου.

Τι εννοείς το πείραμα του γυμνασίου;

Να σου θυμίσω ότι το διάστημα δεν είναι κενό, και υπάρχει πολύ κίνηση εκεί έξω, κάτι που κάνει αδύνατη πρακτικά την εφαρμογή "πανιών" χωρίς να υπάρχουν ατυχήματα όλη την ώρα.

Και όσον αφορά τη δημοσίευση στο Science πρώτον δεν την θυμάμαι, δεν θα με πείραζε το λινκ, και δεύτερον ελπίζω να μην είναι του 2010 αλλά πρόσφατη, που να αναλύει τα αποτελέσματα των τελευταίων 2 χρόνων, από τότε που εκτοξεύτηκε το διαστημόπλοιο, τι έχει γίνει, πώς ακριβώς δουλεύει, αν είναι πρόσφορο αυτό που κάνει, συμφέρει, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαστημικά ταξίδια αντί καυσίμων, κτλ κτλ κτλ

 

Αλλά τα αποτελέσματα και τις αναλύσεις που έχουν γίνει από την στιγμή που εκτοξεύτηκε το διαστημόπλοιο μέχρι σήμερα, ή πρόσφατα, να δούμε τι στο διάκονο ακριβώς κάνει. Γιατί εγώ, αν και δεν το έψαξα αναλυτικά, έστω στο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάτι. Αν βρήκες εσύ, δώστο να το διαβάσουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω.

 

EDIT

Έκανες edit

 

Επισης εγινε ανακοινωση αποτελεσματων σε 2 διεθνη εγκριτα συνεδρια και η Nasa μετα την ανακοινωση εφτιαξε αυτο

http://en.m.wikipedi...iki/NanoSail-D2

 

Επισης, εχει εκτοξευθει ενα απο ιδιωτικη εταιρεια.

 

Οποτε, η βασικη αρχη επιβεβαιωθηκε και εχουν ανακοινωθει 3 επιτυχη πειραματικα διαστημοπλοια. Απο κει και περα αν θες το πιστευεις, αν παλι δεν θες οκ.

 

 

Το ιδιο μπορεις να πεις και για την προσεληνωση, για το Curiosity και ενα εκατομμυριο αλλα επιτευγματα της ανθρωποτητας.

 

Το λινκ που μου δίνεις πρώτον είναι από wiki και δεν ζήτησα λινκ από wiki και δεύτερον μιλάει για δορυφόρο που έφτιαξε η NASA για να μελετήσει τον solar wind. Μαζί μιλάμε και χώρια κουβεντιάζουμε; Ξέρεις τι πάει να πει δορυφόρος; Υπάρχει δορυφόρος που να μην επηρεάζεται από την βαρύτητα του πλανήτη του οποίου είναι δορυφόρος; Ειλικρινά τι μου αποδεικνύεις με αυτό, ότι κινείται μόνο χάρη στον solar wind; Σοβαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς το πείραμα του γυμνασίου;

Να σου θυμίσω ότι το διάστημα δεν είναι κενό' date=' και υπάρχει πολύ κίνηση εκεί έξω, κάτι που κάνει αδύνατη πρακτικά την εφαρμογή "πανιών" χωρίς να υπάρχουν ατυχήματα όλη την ώρα.

Και όσον αφορά τη δημοσίευση στο Science πρώτον δεν την θυμάμαι, δεν θα με πείραζε το λινκ, και δεύτερον ελπίζω να μην είναι του 2010 αλλά πρόσφατη, που να αναλύει τα αποτελέσματα των τελευταίων 2 χρόνων, από τότε που εκτοξεύτηκε το διαστημόπλοιο, τι έχει γίνει, πώς ακριβώς δουλεύει, αν είναι πρόσφορο αυτό που κάνει, συμφέρει, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαστημικά ταξίδια αντί καυσίμων, κτλ κτλ κτλ

 

Αλλά τα αποτελέσματα και τις αναλύσεις που έχουν γίνει από την στιγμή που εκτοξεύτηκε το διαστημόπλοιο μέχρι σήμερα, ή πρόσφατα, να δούμε τι στο διάκονο ακριβώς κάνει. Γιατί εγώ, αν και δεν το έψαξα αναλυτικά, έστω στο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάτι. Αν βρήκες εσύ, δώστο να το διαβάσουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω.[/quote']

 

Διαβασε τα συμπερασματα του συνεδριου. Αν δεν εμπιστευεσαι τα αποτελεσματα της Jaxa τοτε Sorry. Επισης νομιζω οτι ηταν του 2010, αλλα αυτο τι σημαινει;

 

Οσο για το ποσο αδυνατη ειναι η χρηση λογω κενου, να σου θυμησω οτι με τους εκατονταδες δορυφορους που εχουμε σε τροχια σπανια εως ποτε δεν αναφερονται συγκρουσεις με μετεωρητες/εστω με σκονη.

 

Δεν ηταν πειραμα γυμνασιου, ειναι τωρα, θεωρειται αποδεδειγμενη αρχη, οπως η γενικη σχετικοτητα πχ. Αν δεν την δεχεσαι τοτε απορριπτεις δεκαετιες πειραματικης φυσικης.

 

Και για να πω και κατι On topic, βρισκω φανταστικες τις Hd φωτογραφιες του Curiosity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα συμπερασματα του συνεδριου. Αν δεν εμπιστευεσαι τα αποτελεσματα της Jaxa τοτε Sorry. Επισης νομιζω οτι ηταν του 2010, αλλα αυτο τι σημαινει;

 

Οσο για το ποσο αδυνατη ειναι η χρηση λογω κενου, να σου θυμησω οτι με τους εκατονταδες δορυφορους που εχουμε σε τροχια σπανια εως ποτε δεν αναφερονται συγκρουσεις με μετεωρητες/εστω με σκονη.

 

Δεν ηταν πειραμα γυμνασιου, ειναι τωρα, θεωρειται αποδεδειγμενη αρχη, οπως η γενικη σχετικοτητα πχ. Αν δεν την δεχεσαι τοτε απορριπτεις δεκαετιες πειραματικης φυσικης.

 

Και για να πω και κατι On topic, βρισκω φανταστικες τις Hd φωτογραφιες του Curiosity

 

Ακόμα στα λόγια είσαι.

Κανά λινκ έχεις να δώσεις;

Όχι wiki βέβαια.

 

Και για να είμαι κι εγώ On topic, τζάμπα τα ξοδέψαμε (η ανθρωπότητα, όχι οι Έλληνες) τόσα δις για να πάει το Curiosity στον Άρη, ενώ θα μπορούσαμε να του βάλουμε πανιά να αρμενίζει....πόσα εκατομμύρια πήγαν τζάμπα στα καύσιμα ρε φούστη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"The final rate of descent depended on the nature of solar activity, the density of the atmosphere surrounding NanoSail-D and the angle of the sail to the orbital track," said Dean Alhorn, principal investigator for NanoSail-D at Marshall Space Flight Center. "It is astounding to see how the satellite reacted to the sun's solar pressure. The recent solar flares increased the drag and brought the nanosatellite back home quickly."

 

http://www.nasa.gov/mission_pages/smallsats/11-148.html

 

Εδω περιγραφεται η μεθοδολογια του πειραματος, με τις αλλαγες κατευθυνσης (δεν νομιζω οτι ειναι δυνατη χωρις καποια μεθοδο προωσης)

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CEoQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.jaxa.jp%2Fcountdown%2Ff17%2Fpdf%2Fpresskit_ikaros_e.pdf&ei=zsojUKyUD9DssgaD34G4BQ&usg=AFQjCNFhRqjISjm7JaC7VlhjMwGoa2aezQ

 

Επισης, φουστη μου, αν ηταν ολοι οι επιστημονες τοσο κολλημενοι, δεν θα υπηρχε υπερηχητικο αεροσκαφος, δεν θα υπηρχε κβαντικη φυσικη, δεν θα υπηρχε τιποτα καινουριο και ακομα θα παιζαμε με τα φουντουκια απο τα δεντρα.

 

Αυτη τη στιγμη ειναι τεχνολογια σε αναπτυξη, οπως και οι Ion thrust κινητηρες. Επειδη δεν επιλεγονται ακομα για αποστολες δεν σημαινει οτι δεν εχουν μελλον. Η επιστημη χτιζεται βημα βημα.

 

http://www.space.com/8896-solar-sail-spacecraft-steers-sunlight-time.html

 

Νεοτερο πειραμα

http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20100024167_2010023656.pdf

 

Ουσιαστικα μετρησαν την επιβραδυνση και την επιταχυνση των οχηματων, και αφαιρεσαν απο αυτη την προβλεπομενη, για να το πουμε απλα. Επισης, αλλαξαν και διευθυνση.

 

Το οχημα δεν κινειται αποκλειστικα ετσι, συμφωνω οτι ειχε λαβει μια V0 οταν εκτοξευθηκε και μετα οταν περασε απο βαρυτικους καταπελτες, αλλα ξεραμε επακριβως τι επιταχυνση θα επρεπε να εχει και μετρησαμε αυτη που προσδοκουσαμε να επιτυχουμε. Αρα επιτυχια του πειραματος και αναγωγη μιας βασικης πειραματικης αρχης σε μεγαλυτερη κλιμακα. Αλλα το Ikaros ειχε 10μ εμβαδο, αν ειχε 100; Αν ειχε 1000; Η νασα θεωρει οτι η τεχνολογια ειναι αρκετη ωστε μελλοντικα να βγαζει εκτος τροχιας τους δορυφορους ετσι. Δεν ειπα οτι το 2030 θα παμε στην Ανδρομεδα με Solar sail αλλα, ειναι μια αποδεδειγμενη μεθοδος προωσης, που εχει φοντα να αναπτυχθει. Τελος, ΔΕΝ χρησιμοποιουσε ηλεκτρικη ενεργεια για αυτο, απλα για να αλλαξει τις επιφανειες Lcd, να ηλεκτροδοτει τις συσκευες ελεγχου και για να διερευνηθουν οι λεπτες ηλιακες επιφανιες (που σιγα σιγα θα μπουν στο εμποριο)

 

Εχει κανεις Link HD την προσεδαφιση; Επισης, ξερει κανεις αν θα υπαρξουν 3σδιαστατα βιντεο απο τις στερεο καμερες;

 

ΥΓ εχεις διπλη προσωπικοτητα;

Σίγουρα όταν πριν 100 χρόνια ανακαλύφθηκε το ηλεκτρόνιο υπήρξαν άτομα που έλεγαν παρόμοια πράγματα μ'εσένα τώρα. Σκέψου μέσα σε 100 χρόνια πόσο άλλαξε η ζωή του ανθρώπου και πόσα εκατομμύρια' date=' μην πω παραπάνω, ζωές σώθηκαν επειδή αυτό ανακαλύφθηκε. Και μετά έλα να τα ξαναπούμε ότι οι επιστημονικές ανακαλύψεις δεν βελτιώνουν και δεν σώζουν ανθρώπινες ζωές.[/quote']

Τελος παντων οταν γυρισω σε μερος με Broadband, θα προσπαθησω να σου στειλω σε πμ τις πηγες.

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...