Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο 4G/LTE φέρνει η COSMOTE στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω και εγώ ότι οι εταιρίες πρέπει να επικεντρωθούν στην επαρχία. Εκεί το έχουμε περισσότερο ανάγκη. Τι να το κάνω στην Αθήνα που υπάρχουν ένα σωρό wifi, που έχω internet στη δουλειά και internet στο σπίτι. Δοκίμασα φέτος 'το νέο 3G δίκτυο της wind' στο χωριό μου, και το αποτέλεσμα είναι... απογοητευτικό. Πιο αργό και από ISDN! Ψάχνω πως απενεργοποιείται η φόρτιση φωτογραφιών να φανταστείτε μπας και μπορέσω να διαβάσω τίποτα.

 

Όσο για αυτό με το 'ταινία HD σε λίγα λεπτά...', να το δω και να μην το πιστέψω :P

 

Νομίζω και εγώ ότι οι εταιρίες πρέπει να επικεντρωθούν στην επαρχία. Εκεί το έχουμε περισσότερο ανάγκη. Τι να το κάνω στην Αθήνα που υπάρχουν ένα σωρό wifi, που έχω internet στη δουλειά και internet στο σπίτι. Δοκίμασα φέτος 'το νέο 3G δίκτυο της wind' στο χωριό μου, και το αποτέλεσμα είναι... απογοητευτικό. Πιο αργό και από ISDN! Ψάχνω πως απενεργοποιείται η φόρτιση φωτογραφιών να φανταστείτε μπας και μπορέσω να διαβάσω τίποτα.

 

Όσο για αυτό με το 'ταινία HD σε λίγα λεπτά...', να το δω και να μην το πιστέψω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στην Ελλάδα οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας έχουν πολλά θέματα τόσο με τη κάλυψη (που σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει ΚΑΜΙΑ το 99% ή το 100%... εδώ γελάνε... όπως υποστηρίζουν οι 2 στις 3), όπως και με τη ποιότητα του σήματος τους. Και σ'αυτό δεν οφείλεται μόνο η μορφολογία του εδάφους, αλλά κατ'επέκτασιν οι άκυρες τοποθετήσεις αναμεταδοτών (κεραιών) που μπήκαν κυριολεκτικά όπου να'ναι.

Οι εποχές που λέγαμε πως η "α" εταιρεία έχει καλύτερο σήμα, ενώ η "β" δεν έχει, έχουν μείνει μια δεκαετία πίσω μας! Πλέον η μία πιάνει, εκεί που δε πιάνει η άλλη & τ'αντίστροφο. Και συνήθως τρώνε τα μούτρα τους όσες υπερδιαφημίζουν τη κάλυψη δικτύου τους, διότι καταντάνε γελοίες (η Cosmote το'χει αυτό το θεματάκι)!

Το να'χω σήμα και να'χω να κάνω καθημερινά με dropped calls (διακοπή/αποτυχία ενεργής κλήσης) ή να μη μπορώ να κάνω κλήση ενώ έχω τέρμα σήμα, να δέχομαι μήνυμα ειδοποίησης κλήσεως επειδή απλούστατα κάποιος προσπάθησε να με πάρει αλλά φαινόμουν εκτός δικτύου (πάλι με τέρμα σήμα), είναι απλά μερικές αποδείξεις πως μόνο ποιότητα σήματος δεν έχουν οι εταιρείες.

Και δε τα βάζω με καμία συγκεκριμένη, όλες τα ίδια χάλια είναι, ανάλογα με τη περιοχή που μένει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μέσα Σεπτέμβρη θα γίνουν οι αλλαγές στο δίκτυο τους.

Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια θα είναι οι αρχικές περιοχές που θα γίνουν οι αλλαγές!

 

Επίσης κάποιοι σταθμοί θα εκπέμπουν σε HSDPA DC (μιας και υπήρξε και αυτή η ερώτηση).

 

Λογικά στα 1800 θα εκπέμπουν.

 

Αυτά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και ευκολο να τρολαρουμε και να κραζουμε.

 

 

Η Cosmote εχει απο τα καλυτερα 3G. Σχεδον παντα υπαρχει καλυψη. Κυκλοφορω σε Αθηνα, προαστια και Ανατολικη Αττικη.

Οι σελιδες ανοιγουν τις περισσοτερες φορες στο ιδιο σημειο με ιδια συσκευη, πιο γρηγορα απο Vodafone.

 

Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα τελικα.

 

Μια χαρα να λεμε που θα υπαρξει αυτη η αναβαθμιση απο την Cosmote.

 

Θα παιζει και το iPad ή μπα...;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ελλάδα δεν ειναι μόνο η Αθήνα και τα περίχωρα.... πφφφ... έλεος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...