Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια εγκαταστασης linux mint 12 gnome 32bit!


Καρχαρίαςςς

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

Σημερα προσπαθησα να εγκαταστησω το linux mint 12 gnome 32bit στο netbook μου αλλα αντι να μου βγαλει τις στανταρ τρεις επιλογες εγκαταστασης, δηλαδη, Εγκατασταση μαζι με τα windows, αντικατασταση windows, και κατι αλλο, μου εβγαλε μονο τα 2 τελευταια ενω τις προηγουμενες φορες παντα εβγαζε και τα 3!

Ειναι μεγαλη αναγκη να βαλω λινουξ γιατι στα widows 7 μου βγαζει καθε 5 λεπτα και μια μπλε οθονη σε καθαρη εγκατασταση 2 ημερων!

Αν δεν γινεται να εμφανισω την μια επιλογη που θελω, τουλαχιστον ας μου πει καποιος πως να χωρισω τον δισκο ωστε να μπορω να κανω dual-boot το λινουξ και τα παραθυρια!!!!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Καλο σας βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να εβλεπες τι κωδικους βγαζει στην μπλε οθονη.Γιατι μπλε οθονη μπορει να ειναι ΚΑΙ προβλημα σε hardware.Και η μεταβαση σε λινουξ δεν ειναι το φαρμακο.

Μπορει να ειναι και driver...οποτε εκει πασο.

 

Γνωμη μου περνα ξανα 7αρια , μολις σκασει η πρωτη μπλε οθονη γραψε καπου τους κωδικους και φερτους εδω να δουμε τι παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιο πρόγραμμα partition manager, paragon κλπ.. ή μέσω από Linux(gparted) μίκρυνε τον χώρο τον windows και άσε ένα free undefinded κομματι του δίσκου(αν γίνετε >10gb).. μετά στην εγκατάσταση του mint λογικά θα σου βγάλει επιλογή να τα εγκαταστήσει στον κενό χώρο.

 

Υ.Γ. Δοκίμασε να φορτώσεις το default configurtion στο bios ίσως φταίει αυτό στην μπλε οθόνη...

Υ.Γ.2 Κανε και ένα ram check ίσος έχουν χαλάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να εβλεπες τι κωδικους βγαζει στην μπλε οθονη.Γιατι μπλε οθονη μπορει να ειναι ΚΑΙ προβλημα σε hardware.Και η μεταβαση σε λινουξ δεν ειναι το φαρμακο.

Μπορει να ειναι και driver...οποτε εκει πασο.

 

Γνωμη μου περνα ξανα 7αρια ' date=' μολις σκασει η πρωτη μπλε οθονη γραψε καπου τους κωδικους και φερτους εδω να δουμε τι παιζει.[/quote']

Εχω κάνει επανεγκατάσταση των windows για αυτον τον λογο

Και τπτ... Τις διαβαζω τις οθόνες αλλα καπουτ, ολο διορθωνω και ολο τα ιδια, εχω κανει ολα τα τσεκ αλλα παλι ολα καλα! Πρέπει να είναι καρτα γραφικών γτ εχει φαει και μια τουμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχει παθει τιποτα ο σκληρος του...

 

Μπορει επισης, μιας και τα windows του δεν κανουν σωστο τερματισμο, να μην βλεπει την εγκατασταση των windows σαν... εγκατασταση απλα σαν ενα κομματι ntfs, οποτε γιαυτο να μην σε ρωταει για dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχει παθει τιποτα ο σκληρος του...

 

Μπορει επισης, μιας και τα windows του δεν κανουν σωστο τερματισμο, να μην βλεπει την εγκατασταση των windows σαν... εγκατασταση απλα σαν ενα κομματι ntfs, οποτε γιαυτο να μην σε ρωταει για dual boot.

Αν δεν βλεπει τα windows τοτε πως μου λεει οτι υπαρχρει ηδη λειτουργικο συστημα windows 7 τι θα θελατε να κανετε και αντι 3ων μου βγαζει 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους αποτελεσμα! Λυθηκε το προβλημα! Τελικα εκανα απο την γραμμη εντολων το εξης! Εγραψα CHKDSK /r και μετα απο το 45αλεπτο τσεκ ολα δουλεψαν οπως παλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...