Προς το περιεχόμενο

AR9285 Wireless adapter ασυμβατότητα(;)


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι λινουξάδες και μη,

 

Έχω το Asus Eee pc 1005HA netbook με εγκατεστημένο το backtrack 5 R2. Έχει έκδοση Kernel 3.2.6.

 

Τώρα το wireless του ημιλειτουργεί. Κάνει συνέχεια disconnects. Κάπου διάβασα ότι είναι known bug με τον συγκεκριμένο πυρήνα.

 

Για network manager χρησιμοποιώ το WICD.

 

 

Τι μπορώ να κάνω για να λειτουργήσει όπως πρέπει;;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι οντως bug του ath9k, γιατι με αυτον παιζει το ασυρματο σου, τοτε δοκιμασε να βαλεις καποια νεοτερη εκδοση του πυρηνα, πχ 3.3+ ή να δεις αν σου κανει τα ιδια τρεχοντας το live cd καποιας διανομης που να εχει τον 3.3 ή νεοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα με το live cd αλλά πρέπει να γίνει με live usb.(netbook :-) ) Δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω upgrade την έκδοση του πυρήνα καθώς από ότι διάβασα πρέπει να πάρεις την καινούργια να την κάνεις compile και δεν συμμαζεύεται. Γενικά μια ιστορία που δεν ξέρω.

 

Δοκιμάζω την έκδοση 12 του ubuntu.

 

Ξέχασα να προσθέσω ότι με ένα εξωτερικό adapter της realtek RTL8187 παίζει κανονικότατα χωρίς να κάνει disconnects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Ubuntu 3.2.0-23-generic-pae έχει το Ubuntu 12.04. :S I'm confused. Και ναι εκεί παίζει κανονικά το σύστημα.

 

Μήπως πρέπει να βάλω ubuntu και να προσθέσω τα repositories του backtrack; Ή να προσθέσω στο backtrack τα repositories του ubuntu για να μπορέσω να το αναβαθμίσω;;

 

UPDATE: Έκανε disconnect πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να βάλω ubuntu και να προσθέσω τα repositories του backtrack; Ή να προσθέσω στο backtrack τα repositories του ubuntu για να μπορέσω να το αναβαθμίσω;;

 

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα usb(4~8GB) και να εγκαταστήσεις εκεί το backtrack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ αρκετά. Δεν θα με πείραζε(τόσο) να βάλω το ubuntu 12(ναι το ξέρω ότι είναι σαπίλα - τουλάχιστον για εμένα) και να περάσω τα προγράμματα ένα ένα αλλά δεν δουλεύει ούτε με αυτό.

 

Αν τελικά κάνω αυτό με το φλασάκι, έλεγα να του περάσω FreeBSD με ένα lightweight GUI να του αλλάξω τα φώτα.(ή και PC-BSD).

 

Εσείς τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...