Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα Laser έγχρωμο: HP ή Canon;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Είμαι ανάμεσα σε δύο πολυμηχανήματα Laser έγχρωμα, τα HP Laserjet Pro 400 Color MFP M475dw και Canon i-Sensys MF8380 Cdw.

http://www8.hp.com/gr/el/products/printers/product-detail.html?oid=4337696

http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Multifunctionals/Laser/i-SENSYS_MF8380Cdw/index.aspx

 

Έχουν πολύ παραπλήσιες τιμές, οπότε η τιμή δεν είναι θέμα και πρέπει να εστιάσω σε άλλα πράγματα, όπως ποιότητα εκτύπωσης, αξιοπιστία, μελάνια (πόσο εύκολα θα μπορώ να βρω ανταλλακτικά και το κόστος τους), κτλ.

 

Ποιο προτείνετε να προτιμήσω και γιατί;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια;; Μπορώ να πω ότι εκπλήσσομαι λίγο με αυτό που έγραψες. Εγώ είχα την εντύπωση ότι η HP είναι καλύτερη στο θέμα της ποιότητας κατασκευής, εκτύπωσης, μελάνια, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hp και μόνο είναι μακρά τα ποιο αξιόπιστα και σε ποιότητα κατασκευής αλλά και εκτύπωσης.

 

 

Να σου κάνω μία ερώτηση;

 

Το κόστος του toner το σκέφτηκες;

 

 

Εγώ όταν αλλάζω εκτυπωτή το πρώτο που κοιτώ είναι το τονερ και μετά τα άλλα και φυσικά αν γίνεται αναγόμωση και πόσο κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως θα το δουλέψεις σαν εκτυπωτή ή και σαν φωτοτυπικο;

Να ξέρεις οτι οι laser κάποια στιγμή θα σου ζητήσουν αλλαγή laser drum, imaging unit, τσέκαρε και το κόστος απο αυτά γιατί θα απογοητευθείς,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hpκαι μόνο είναι μακρά τα ποιο αξιόπιστα και σε ποιότητα κατασκευής αλλά και εκτύπωσης.

 

 

 

Να σου κάνω μία ερώτηση;

 

Το κόστος του tonerτο σκέφτηκες;

 

 

 

Εγώ όταν αλλάζω εκτυπωτή το πρώτο που κοιτώ είναι το τονερ και μετά τα άλλα και φυσικά αν γίνεται αναγόμωση και πόσο κάνει.

 

Δεν γνωρίζω τα κόστη που αναφέρεις σε HP και σε Canon. Ξέρεις να μου πεις;;

 

κυρίως θα το δουλέψεις σαν εκτυπωτή ή και σαν φωτοτυπικο;

Να ξέρεις οτι οι laser κάποια στιγμή θα σου ζητήσουν αλλαγή laser drum, imaging unit, τσέκαρε και το κόστος απο αυτά γιατί θα απογοητευθείς,

 

Γνωρίζεις αν είναι καλύτερα τα κόστη αυτά σε HP ή σε Canon;;

Πάντως αν υπονοείς ότι καλύτερα inkjet από Laser, δεν υπάρχει περίπτωση!! Έχω ένα HP Laserjet 6L που ακόμη τυπώνει μια χαρά και έχω αλλάξει toner μόνο μια φορά!! Ενώ το πολυ-μηχάνημα inkjet που έχω, επίσης HP (C7280), με έχει ταλαιπωρήσει απίστευτα με τα μελάνια, τα οποία, ιδίως τα έγχρωμα που είναι πολύ μικρά, τελειώνουν σε χρόνο dt και πρέπει συνέχεια να ασχολούμαι μαζί τους και να ελέγχω!! Άσε που μία φορά χύθηκαν και στο τραπέζι από ένα χαλασμένο cartridge και έγινε χάλια η κατάσταση. Για να μην πολυλογώ, εγώ ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ ξανά να πάρω inkjet! Μακριά, άντε γεια! Laser και ξερό ψωμί!

Οπότε ας μιλάμε μόνο αυστηρά για Laser. Αν γνωρίζεις που είναι καλύτερα τα κόστη που μου ανέφερες, στην HP ή στην Canon, πες μου. Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κόστος λογικά πάει και με το μοντέλο, αλλά συγκεκριμένα δεν ξέρω.

 

Οσο για τα Inkjet προφανώς και δεν έχεις δεί μοντέλα που είναι ποιο οικονομικά, ποιο γρήγορα από αντίστοιχων δυνατοτήτων/χαρακτηριστικών Laser, π.χ για τις δικές μας ανάγκες κατέληξα πριν από καιρό στον epson και δεν τον έχουμε μετανιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω καιρό να γράψω στο θέμα, αλλά ακόμη δεν έχω αγοράσει το πολυμηχάνημα laser με τα χαρακτηριστικά που θέλω και έχω περιγράψει. Πιο συγκεκριμένα, θέλω: Color Laser πολυμηχάνημα, printer-copier-scanner-fax, automatic doublex printing, USB+Ethernet connectivity (θα ήθελα και Wifi connectivity, αλλά μπορώ και χωρίς ίσως).

 

Απορρίπτω την Canon, καθώς εδώ και πολύ καιρό δεν φαίνεται να "θέλει" να φέρει το μοντέλο της στην ελληνική αγορά για ευρύτερη διάθεση, οπότε και δόσεις από τα διάφορα καταστήματα, που θα με διευκολύνουν.

Οπότε μου έχουν μείνει οι εξής λύσεις:

http://www.eurosuppl...2&product=25084

http://www.plaisio.g...-6260ND-SEE.htm

 

Έχω μια προτίμηση στην HP, λόγω του Wifi, αλλά και η Samsung φαίνεται να έχει μπει δυναμικά στο "παιχνίδι" και γενικά ότι έχω πάρει γενικά Samsung (TV, ψυγείο) φαίνεται να είναι απίστευτα ποιοτικό και το σκέφτομαι σοβαρά.

Επίσης ένα ατού για το Samsung είναι ότι το Πλαίσιο κάνει ΠΟΛΥ καλύτερες έντοκες δόσεις από τον ανταγωνισμό του που φτάνει απίστευτα(!) ψηλά η τιμή με τις έντοκες για το HP (π.χ. για 12 δόσεις 27-30 ευρώ στο Πλαίσιο και 67(!) ευρώ στον ανταγωνισμό!)! Δυστυχώς το Πλαίσιο δεν φέρνει το Wireless μοντέλο της HP.

 

Περιμένω τις απόψεις σας για τις προτιμήσεις μου, HP vs Samsung. Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία με τα μηχανήματα της HP δεν είναι και η καλύτερη.

Θα σου πρότεινα να πάρεις το Samsung μια και έχεις και ευκολία στις δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ποιοτητες των μηχανηματων πανω κατω ειναι οι ιδιες σε ολεςτις εταιρειες τη σημερον ημερα,δηλαδη πολυ μετρια,

αν και εδω που τα λεμε υπαρχουν εταιρειες που εχουν ιστορια στην laser τεχνολογια και το κατεχουν καλα το παιχνιδι.

Αυτες ειναι αναμφισβητητα η hp και η lexmark.

Tωρα,σχετικα με το διλλημα σου,εκτος απο το κοστος των αναλωσιμων που θα πρεπει να σκεφτεις,το επομενο βασικοτερο ειναι το

service.Δινοντας τοσα λεφτα θα πρεπει να εχεις απαιτησεις να εχεις καλο service.

Aνταλλακτικα για hp βρισκεις και στα περιπτερα που λεει ο λογος,αρκει να πεσεις στο σωστο service,και για τα lexmark αντιππροσωπεια ειναι η infolex η οποια εχει πολυ καλα μαστορια με καλη τεχνογνωσια.

Αν παρεις hp ρωτα ποσο παραπανω κοστιζει το care pack η τριετης εγγυηση δηλαδη η οποια μπορει να σε γλιτωσει απο πολλα λεφτα οταν ερθει η ωρα βαριας βλαβης.

Μην με ρωτησεις τι θα αγοραζα ,μαλλον hp .

6L και 6P να τυπωνουν ακομα?RESPECT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξαφνικά η τιμή των HP ξέφυγε για τα καλά!!!! Δεν είναι στα καλά τους οι άθρωποι. Από 686 πήγε στα 725 ευρώ(!) και χωρίς διευκολύνσεις πληρωμής, παρά μόνο με καρα-έντοκες δόσεις σε κάποια καταστήματα τα οποία ξεκινάνε και την αρχική τιμή ακόμη πιο πάνω (γύρω στα 800 το e-shop!)!!

Οπότε μάλλον γυρνάω στην λύση Canon i-Sensys MF8380CDW, που έχει τελική 640, χωρίς δόσεις βέβαια, αλλά τουλάχιστον κρατάει μια λογικοτερη τιμή.

 

Όσο αφορά τις τιμές των Toner και Drum φαίνονται να είναι παρόμοιες, απ'όσο έψαξα, αν και είναι λίγο μπέρδεμα με τους τύπους που υπάρχουν και για πόσες σελίδες το θέλεις. Εγώ βέβαια δεν έχω εταιρεία, για δική μου χρήση το θέλω, οπότε ας πούμε ότι δεν θα πάρω και το πιο ακριβό drum.

 

Ήμουν κοντά να αποφασίσω να αγοράσω το HP, αλλά η τιμή πήγε στα ύψη. Κατά την γνώμη σας δικαιολογείται (αξίζει) η τωρινή διαφορά των 85 ευρώ ανάμεσα στα HP Μ475dw και Canon i-Sensys MF8380CDW;; Δηλαδή γνωρίζετε αν είναι τελικά ανώτερα τα HP από τα Canon σε ποιότητα κατασκευής, εκτύπωσης, toner, κτλ.; Ή είναι καλύτερα τα Canon, οπότε ψωνίζω με κλειστά μάτια;;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε,το καλυτερο ειναι σχετικο.

Ολα πλεον ειναι μια ποιοτητα και χαλανε σχεδον με την ιδια συχνοτητα.

Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να ψαξεις να δεις τι γινεται με το service.

Ψωνιζεις canon με κλειστα τα ματια,αλλα απο service τι απιδια πιανει?

 

Για να σου φερω ενα παραδειγμα,

αν χαλασει ενας laser hp στην εγγυηση(και εκτος εγγυησης),τοτε απο την στιγμη που ο τεχνικος παραγγειλει το ανταλλακτικο την επομενη μερα θα ειναι το ανταλλακτικο στην Ελλαδα απο Ολλανδια.

Αν γινει το ιδιο με την canon ποτε θα εχεις επισκευασμενο το μηχανημα?

Κατα την αποψη μου ,αυτο θα εψαχνα πρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...