Προς το περιεχόμενο

ανοικτός κώδικας ή ελεύθερο λογισμικό ;


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιο από τα δύο πρότυπα λογισμού είστε υπέρ; Και εξηγήστε τους λόγους . μπορεί και το λογισμικό ανοικτού κώδικα να μην είναι ένα ελεύθερο :-)

 

Αποστολή από το ST15i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα την εφαρμογή. Αν είναι κάτι που συνδέεται στο internet (browser) ή κάτι πολύ critical(OS kernel) προτιμότερο θα ήταν να είναι opensource για ασφάλεια. Αλλά και πέρα απ αυτό ας είναι και κλειστού κώδικα.

 

Ερώτηση: Τι ενοείς όταν γράφεις "μπορεί και το λογισμικό ανοικτού κώδικα να μην είναι ένα ελεύθερο";

Επεξ/σία από godlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω windows εδώ και 3 με 4 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο ελεύθερο λογισμικό* (με προτίμηση στο open source). Μου έχει τύχει να θέλω κάτι και να μην υπάρχει και να κάτσω να το φτιάξω εγώ (πχ copy-cut-paste buttons στο eclipse).

 

*εξαιρείται και το visual studio και το ms SQL management λόγω δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Free as in freedom. Ακόμα και στο Windows installation μου προσπαθώ να έχω free software, ακόμα κι αν είναι αντικειμενικά χειρότερο από διάφορες proprietary λύσεις (libreoffice αντί για MS office, Gimp αντί για photoshop ή paint.net, deluge αντί για utorrent, pidgin αντί για windows live).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Open source με ανοιχτό κώδικα φυσικά.

 

Δεν υπάρχει open source με κλειστό κώδικα :P Μπορεί βέβαια ο κώδικας να μην είναι υπό την GPL άδεια, αλλά μέσω κάποιας λιγότερο ελεύθερης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσα εχω διαβασει στο internet για τις διαφορες free vs open source, συμπερανα οτι η διαφορα ειναι κυριως ιδεολογικη χωρις πρακτικες διαφορες στο software οσον αφορα τα δικαιωματα εκμεταλλευσης.

 

Να ενα αρθρο που τα εξηγει περιληπτικα

http://cs-exhibitions.uni-klu.ac.at/index.php?id=224

 

Ο Linus Torvalds υποτιθεται οτι ειναι υπερ του open source, αλλα το linux kernel τελικα σε gpl ειναι

 

Μπορει καποιος να δωσει ενα χειροπιαστο παραδειγμα οπου η διαφορα ιδεολογιας οντως εχει αντικτυπο στο software (και κυριως στον τροπο χρησης του)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που νομίζω ότι έχει περισσότερη σημασία είναι να υπάρχουν ανοικτά πρότυπα...

θα ήθελα επισης οι εφαρμογές να παρεχουν ένα api ώστε να υπάρχει interaction μεταξύ εφαρμογών.

Π.χ: να μπορώ να φτιάξω μια εφαρμογή η οποία να χρησιμοποιεί τα εφέ του photo shop όταν κάποιος το έχει αγορασμένο.

Επισης πρέπει οι άδειες επαγγελματικών εφαρμογών να επιτρέπουν την δωρεάν χρήση για μη εμπορικούς σκοπούς.

 

Σαν χρήστης θέλω open source, σαν προγραμματιστής θέλω freeware+ads για ένα διάστημα και μετά open source ή φάση humble indie bundle.

Επεξ/σία από semaphor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το free software και αλλο το freeware. Το freeware ειναι free as in beer. Δωρεαν για χρηση και μονο. Δεν μιλαμε γι αυτον τον τυπο λογισμικου εδω

Το ελευθερο ειναι free οπως free speech. Εχεις δικαιωμα να το αντιγραψεις, να δεις τον κωδικα, να τον αλλαξεις και να το ξανα διαδοσεις. Γενικως κανεις οτι θες.

Τo open source ειναι φιλοσοφια αναπτυξης λογισμικου. Οι υποστηρικτες του θεωρουν οτι το να εχεις τον κωδικα ανοικτο οδηγει σε καλυτερα αποτελεσματα αλλα δε τους ενδιαφερει η ολη φιλοσοφια που εχουν οι υποστηρικτες του free software, γι αυτο και τα 2 κινηματα διασπαστηκαν.

Στην πραξη, στο λογισμικο που διατιθεται τελικα δεν μπορω να βρω καποιον τροπο που μας επηρεαζει γιατι ακομα και το λογισμικο που αναπτυσσεται με το μοντελο του open source καταληγει να εφαρμοζει τις ιδιες αδεις χρησης με το ελευθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...