Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση ubuntu από στικάκι


sirtari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους...

Έχω ενα παλιό υπολογιστή με win xp και θέλω να περάσω δεύτερο λειτουργικό τα Ubuntu 12.04. Εχω κατεβάσει το iso σε ένα στικάκι με το πρόγραμμα που το κάνει bootable. Το πρόβλημα είναι το εξής: Στο bios έχει τις επιλογές usb-zip, usb-hdd, usb-cdrom, usb-fdd. Όποια επιλογή και να βάλω πρώτη είτε μου βγάζει invalid στην εκκίνηση η πηγαίνει απευθείας στα win. Κατ αρχήν ποια επιλογή usb είναι σωστή? έπειτα παίζει η ανάγκη για κάποια αναβάθμιση του bios για να μπορεί να διαβάσει το στικάκι? Ξέρω ότι μπορώ να επαναλάβω τη διαδικασία με ένα cd, αλλά μια που έκανα τον κόπο μήπως υπάρχει μια απλή απάντηση ή δεν κάνω κάτι σωστά?

Σημειώστε ότι με linux ασχολούμαι πρώτη φορά (ας είναι καλά ο αδελφός μου που μου έκανε τον υπολογιστή μαντάρα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα το uui για την διαμόρφωση του στικ

Δεν κάνει partitioning το πρόγραμμα οπότε πρέπει να φροντίσεις μόνος σου να είναι bootable το usb,καλό θα ήταν να μας έλεγες τι μήνυμα σου βγάζει στην εκκίνηση για να σιγουρευτούμε ότι είναι από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω...όπως σας είπα υπάρχει η εύκολη λύση του cd, αλλά τώρα πια είμαι περίεργος τι φταίει και μάλλον θα επιμείνω λίγο ακόμα.Για τον elf το μήνυμα που βγάζει στην εκκίνηση είναι Invalid system disk replace the disk and then press any key Φυσικά όταν πατάω κάποιο πλήκτρο κάνει εκκίνηση στα win...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το αναγνωρίζει το φλας σαν κανονικό δίσκο,δοκίμασε να τρέξεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 αν έχεις ακόμα windows που τρέχουν :devil: κάνε δεξί κλικ στο γράμμα δίσκου που είναι το usb σου και επέλεξε το rebuild mbr.

Αν δεν πιάσει το πάνω πρέπει να κάνεις τα προβλεπόμενα βήματα

 

http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7vista-from-usb-drive-detailed-100-working-guide/

(μέχρι και το βήμα 7 ,μετά με όποιο πρόγραμμα θέλεις ξανά περνάς την διανομή linux στο usb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...