Προς το περιεχόμενο

Mερικες ερωτησεις για hd/sd αποκωδικοποιητες.


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη αυριο πρεπει να παρω μερικους αποκωδικοποητες για εμενα και για τους γονεις μου,εχω μερικες ερωτησεις να κανω:

 

1.Οι ΗD αποκωδικοποιητες βγαζουν hd σημα μονο μεσω hdmi η και με αλλη συνδεσμολογια;

ρωταω διοτι εχω μια hdtv με ενα μονο hdmi το οποιο χρησιμοποιειται ηδη απο ενα wdtv live player.και δεν ξερω τωρα πως θα συνδεσω τον hd αποκωδικοποιητη που θα αγορασω.

 

2.Ενας sd αποκωδικοποιητης με τι συνδεσμολογια συνδεεται; μεσω scart μονο;

ρωταω διοτι εχει η μανα μου μια παλια sd tv και θελω να ξερω πως μπορω να συνδεεται σε αυτην ενα sd αποκωδικοποιητη.

 

3.Ενας hd αποδωκοποιητης μπορει να δουλεψει κανονικα με μια sd tv η πρεπει να παρω αποκλειστικα ενα sd αποκωδικοποιητη;

 

4.Τeletext υποστηριζουν οι sd/hd αποκωδικοποιητες; αν ναι,υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω πανω σε αυτο το θεμα,πχ να προσεξω το telecontrol του να διαθετει επιλογη για teltext.

 

5.Τελος υπαρχει καποια λιστα που να εχει μαζεμενα ολα τα ψηφιακα καναλια και να λεει σε τι συχνοτητες εκπεμπουν και αν ειναι hd.

 

ευχαριστω για την οποιαδηποτε βοηθηεια σας.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βγαζουν HD σημα μονον απο την HDMI. Απο το scart θα βλεπεις τα HD καναλια (εν αντίθεσή με τους SD που δεν θα τα βλέπεις καθολου) απλα με υποβιβασμένη ποιότητα λογω του scart.

 

2 Με scart και μερικοί εχουν και RCA Composite.

 

3. Ναι μπορει καθως παρέχουν και scart συνδεση ολοι.

 

4. Εχουν ολοι teletext ανεξαιρέτως.

 

5. Ναι η digea.gr. Αναλυει τα παντα ανα περιοχη. Υπαρχει και ο google.

 

Παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω που εχω στην τηλεοραση συνδεδεμενα μεσω hdmi το ps3 και το egreat τι θα κανω; Δεν εχει και τριτη θυρα hdmi.. Μπορω να παρω καποιον ανταπτορα που να μου δινει εξτρα θυρα; Ή θα αποσυνδεω/συνδεω το ps3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μπορεις, υπαρχουν HDMI Switch με 4 θυρες απο 16 ευρω. Το βαζεις σε μια HDMI και συνδεεις εως και 4 μηχανηματα επανω. Εχει διακοπτες και επιλεγεις.

 

Πχ

 

0.050.SW184_640.jpg

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...