Προς το περιεχόμενο

linux mint καθαρισμος


Sirios8e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει / χρειαζεται τετοιο πραμα το linux.

 

Tο linux δεν ειναι windows.

 

Επισης:

 

Δεν χρειαζεται ανασυγκροτηση

 

Δεν χρειαζεται antivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρολα αυτα θες κατι αναλογο για να καθαριζεις την cache του browser, του package manager κλπ, χωρις να ψαχνεις εναν εναν φακελο ή μια μια τις εφαρμογες τοτε bleachbit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Μπορειτε να μου πειτε με ποια με ποια διανομη linux μπορεις να κατεβαζεις τραγουδια η video απ'το youtube, γιατι τωρα που αρχιζω και ασχολουμε βλεπω οτι γινετε ενας χαμος απο λειτουργικα. Εχω εγκαταστησει το ubuntu 12.04 (στο οποιο δεν μπορω ν'αποθηκευσω τιποτα) και το linux mint (ακετα καλυτερο) αλλα το θεμα ειναι οτι τα linux οπως σωστα λετε δεν ειναι windows που μπορεις να ρωτησεις το γειτονα να σου δειξει. Μονο καποιος που γνωριζει μπορει να σε κατατοπησει. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιαδηποτε εχει τον firefox εγκατεστημενο, ωστε να του βαλεις το downloadhelper :P

Υπαρχουν βεβαια και σκετα εργαλεια, πχ youtube-dl κλπ που ειναι για τερματικο μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος καποια προγραμματα για linux mint παρομοια με το ccleaner??

 

Εγκατέστησε το ubuntu-tweak Link, με αυτο μπορείς να κανείς εύκολα διάφορες ρυθμίσεις για το σύστημα και να καθαρίσεις τα πακέτα που δεν χρειάζονται, την cache του browser και παλιούς πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε το ubuntu-tweak Link, με αυτο μπορείς να κανείς εύκολα διάφορες ρυθμίσεις για το σύστημα και να καθαρίσεις τα πακέτα που δεν χρειάζονται, την cache του browser και παλιούς πυρήνες.

Ωραιο εργαλειο μπραβο, αρα πρεπει να διαγραψω το bleachbit? kai το google chrome γιατι ζηταει e-mail για ξεκινημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai το google chrome γιατι ζηταει e-mail για ξεκινημα??

 

αν συνδεσεις/κανεις λογκιν με κανα gmail account , πεταει ρυθμισεις/addons/scripts/passwords/history/cookies στο account.

 

οποτε τα χεις διαθεσιμα σε οποιοδηποτε πισι με chrome που ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο account.

Πλεον το εχουν ολοι οι browsers το κολπο αυτο. (το χει και ο FF).

Εμενα με τον chrome πλεον με τον ονλαιν αυτον συγχρονισμο περνιουνται ολα στο μπαμ σε καθε νεο λειτουργικο/νεο chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συνδεσεις/κανεις λογκιν με κανα gmail account , πεταει ρυθμισεις/addons/scripts/passwords/history/cookies στο account.

 

οποτε τα χεις διαθεσιμα σε οποιοδηποτε πισι με chrome που ειναι συνδεδεμενο στο ιδιο account.

Πλεον το εχουν ολοι οι browsers το κολπο αυτο. (το χει και ο FF).

Εμενα με τον chrome πλεον με τον ονλαιν αυτον συγχρονισμο περνιουνται ολα στο μπαμ σε καθε νεο λειτουργικο/νεο chrome.

Oταν εγκατεστησα το mint ο firefox δεν μου ζητησε e-mail ουτε και στο ubuntu 12.04 Kαι στις 2 περιπτωσεις μπηκα κανονικα. Γι αυτο εκανα την ερωτηση. Θελουν να μας παρακολουθουνε βημα προς βημα??

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εγκατεστησα το mint ο firefox δεν μου ζητησε e-mail ουτε και στο ubuntu 12.04 Kαι στις 2 περιπτωσεις μπηκα κανονικα. Γι αυτο εκανα την ερωτηση. Θελουν να μας παρακολουθουνε βημα προς βημα??

.

 

ο FF δεν στο ζητησε γιατι δεν ειναι υποχρεωτικο.ουτε στον chrome ειναι υποχρεωτικο.Απλα στον chrome στο προβαλλει πιο "μεσα στα μουτρα σου".Εχει επιλογη να το "στειλεις" και να μην ασχοληθεις.

Προσωπικα , που χρησιμοποιω chrome , με εχει βολεψει.

 

Τωρα αυτο που λες για την παρακολουθηση.Εχω εναν φιλο που οταν πηρε android κινητο και του ειπα οτι "βολευει" να περασει τις επαφες σε gmail account για ευκολη μεταφορα απο κινητο σε κινητο μου ελεγε αριες περι παρακολουθησης κλπ.

Ναι οκ , ειναι ενα ειδος παρακολουθησης , αλλα δεν νομιζω οτι η καθε google θα κατσει να ασχοληθει με σενα και με μενα και με ποιον εχω στις επαφες μου.Εκτος και αν εχω καμμια επαφη "al kaida" "osama bin laden" και τετοια :)

 

Ναι οκ ,το "clouding" ειναι ειδος παρακολουθησης..αλλα..οκ....τι να κανουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως πιθανων να μην ασχολειτε με τα εκατομμυρια ανα τον κοσμο, αλλα αν θυμασαι πριν λιγο καιρο ειχε ακουστει οτι η google παρακολουθουσε τους χρηστες του android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει / χρειαζεται τετοιο πραμα το linux.

 

Tο linux δεν ειναι windows.

 

Επισης:

 

Δεν χρειαζεται ανασυγκροτηση

 

Δεν χρειαζεται antivirus

Σωστα ολα αυτα αλλα σε μια περιπτωση fishing πως προστατευομαστε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ολα αυτα αλλα σε μια περιπτωση fishing πως προστατευομαστε??

κατευασε το wot ad on στο firefox για να βλεπεις ποια site ειναι εμπιστα,επισης για το fishing ισχυει και η απλη κοινη λογικη,δηλαδη οταν βλεπεις σελιδες που σου λενε δωρο ενα iphone ή οτι κερδισες 100000000000000000 μετρητα προκειτε προφανως για απατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατευασε το wot ad on στο firefox για να βλεπεις ποια site ειναι εμπιστα,επισης για το fishing ισχυει και η απλη κοινη λογικη,δηλαδη οταν βλεπεις σελιδες που σου λενε δωρο ενα iphone ή οτι κερδισες 100000000000000000 μετρητα προκειτε προφανως για απατη

Aυτο το γνωριζω και τοχω κατεβασει και δεν ασχολουμε καν με τετοιες αηδιες. Σε περιπτωση που αγορασεις κατι απ το internet και πληρωσεις μεσω πιστωτικης πως θα γνωριζεις αν η ιστοσελιδα που επισκευτηκες δεν ειναι fishing?? Για τετοιες περιπτωσεις μιλαμε και για παραγγελειες εξωτερικου. Τhank's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...