Προς το περιεχόμενο

ερωτήση σχετικά με τα linux ;


GTI890

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω τα linux και πιο συγκεκριμενα τα ubuntu - 12.04 τα 64 bit.... επειδη θελω να κανω dual boot και να εχω στο λαπτοπ μου και τα linux αυτα θα ηθελα να ρωτησω ποιους drivers πρεπει να κατεβασω για μετα την εγκατασταση των linux ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράμα;;;Έχεις linux και θέλεις να βάλεις dual boot με linux και ψάχνεις driver;;;;

Τα linux περνάνε μόνα τους τους driver που χρειάζεται και μόνο αν θες για την κάρτα γραφικών περνάς από link που σου βγάζει από το μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράμα;;;Έχεις linux και θέλεις να βάλεις dual boot με linux και ψάχνεις driver;;;;

Τα linux περνάνε μόνα τους τους driver που χρειάζεται και μόνο αν θες για την κάρτα γραφικών περνάς από link που σου βγάζει από το μενού.

κατσε να γινω πιο λιανος.... εχω ενα λαπτοπ και εχω τωρα σε αυτο τα windows 7 ultimate 64 bit... και τωρα θελω να βαλω στο pc και τα linux (ubuntu 64 bit)....η ερωτηση μου ειναι οτι οταν κανω τα linux εγκατασταση πως βαζω τους drivers .... εννοω οτι για παραδειγμα οταν κανεις εγκατασταση τα windows μετα βαζεις τους αναλογους drivers.... για τα linux που θα τους βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε να γινω πιο λιανος.... εχω ενα λαπτοπ και εχω τωρα σε αυτο τα windows 7 ultimate 64 bit... και τωρα θελω να βαλω στο pc και τα linux (ubuntu 64 bit)....η ερωτηση μου ειναι οτι οταν κανω τα linux εγκατασταση πως βαζω τους drivers .... εννοω οτι για παραδειγμα οταν κανεις εγκατασταση τα windows μετα βαζεις τους αναλογους drivers.... για τα linux που θα τους βρω?

 

Τα αναγνωριζει ολα μονο του.Ισως χρειαστεις καποιους εξτρα για καρτα γραφικων ή καμμια usb συσκευη.

Για την καρτα γραφικων νομιζω στο ubuntu πας σε καποιο μενου που λεει "additional drivers" και απο κει εγκαθιστας/ενεργοποιεις οδηγους για καρτα γραφικων ή/και οποια αλλη συσκευη εχει αναγνωρισει και θελει "ξεχωριστους" οδηγους.

 

Οσο για το dual boot δεν ειναι τοσο δυσκολο αυτο οσο να κοψεις τον δισκο σε σωστα κομματια και να μην πειραχτουν τα windows.Αν το κοψιμο γινει σωστα η εγκατασταση του ubuntu βρισκει το αλλο λειτουργικο (windows) αυτοματα και κανει τις καταλληλες ρυθμισεις ωστε να μπορεις να παιξεις και με τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι καν να ασχοληθεις με drivers.

Κατα 99% τους κανει εγκατασταση μονο του "αθορυβα" (υπαρχουν μεσα στον kernel).

Τωρα αν υπαρχει κανενας "κλειστος" οδηγος που πρεπει να εγκατασταθει στο συστημα, κανεις αυτο που σου ειπανε πιο πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...