Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής που ανοίγει μόνος του!!


dewn735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα κι αυτό και κόντεψε να μου φύγει το καφάσι. Έχω έναν HP pavilion dv6 και τρέχω dual boot 7άρια και κύριο λειτουρικό lmde με gnome3. Κάνα-δυο φορές που ξύπνησα το πρωί, βρήκα τον φορητό αναμένο να περιμένει στην οθόνη του login, αλλά υπέθεσα ότι απλά τον είχα ξεχάσει το βράδυ ανοιχτό. Σήμερα όμως με έστειλε αδιάβαστο: ο υπολογιστής έκλεισε με shutdown από το μενού του gnome, ΕΚΛΕΙΣΕ κανονικά (ούτε λαμπάκια τροφοδοσίας να αναβοσβήνουν, ούτε τίποτα) πριν κάνα δίωρο και ξαφνικά, πριν δυο λεπτά τον βλέπω ανάβει οθόνη και ξεκινάει να παίρνει μπροστά από μόνος του!!:fear: Δε πιστεύω ότι είχε μπει σε suspend mode, καθώς μου φόρτωσε πρώτα bios και grub, αλλά ούτε και να φταίει το κουμπί που τον ανοίγει. Τι κουλό μπορεί να είναι αυτό;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοίχειωσε :shock:

 

http://www.youtube.com/watch?v=aGb8pMIeY6w

 

on topic: Μήπως ενεργοποίησες κατά λάθος τα εργαλεία απομακρυσμένης πρόσβασης(αν έχει τέτοια η διανομή σου);

Έκανες scan με antivirus και malwarebytes στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες τωρα. Δεκαετια του 80, ξυπναγα το απογευμα και καθομουνα στο PC μεχρι το πρωι. Το ειχα λιωσει το Soldiers of Fortune.

Σουβλακια, μπυρες και ετσι περναγε ο χειμωνας μεχρι να ξεκινησουν τα εποχιακα ξενοδοχεια.

 

Σε καποια φαση λοιπον σχεδον καθε απογευμα που ξυπναγα ο υπολογιστης ηταν ανοιχτος. Μπα, λεω, θα ηπια πολυ το βραδυ και ξεχασα να τον κλεισω. Μεχρι και σημειωση εκανα οτι τον εκλεισα αλλα παλι εκει αυτος, ανοιχτος το απογευμα.

 

Μου ειχε σπασει τα νευρα αλλα δεν το εκανε παντα. Τελος παντων, καποια μερα ξυπνησα νωρις και εκατσα να πιω καφε. Εκεινη την ωρα χτυπαει το τηλεφωνο και ο υπολογιστης ανοιξε μονος του (dialup modem).

 

Συμπερασμα: BIOS-->Wake on Lan (WOL)-->Disable

 

H κατι τετοιο παιζει η τσεκαρε την επιλογη (BIOS) για τυχον εκκινηση μετα απο διακοπη ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο bios μάλλον είναι κάποια ρύθμιση...

Γιατί για ιό και δη όταν τον κλείνεις από linux να ενεργοποιείτε ο ιός των Windows μου κάνει πιο εξωπραγματικό κι από καλικάντζαρο με iphone 4 :-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ιό δεν το συζητάω καν. Για το wol θα το τσεκάρω το απόγευμα, αλλά ο υπολογιστής συνδέεται ασύρματα με το router, δε νομίζω ότι παίζει σε αυτή τη περίπτωση η ρύθμιση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον κλεισεις απο το τερματικο, τρεχοντας "poweroff" σαν root, σου κανει τα ιδια?

Ομοιως, αν τον κλεισεις με "shutdown -hP now"?

 

Αυτο για να αποκλεισεις την περιπτωση του να ειναι προβληματικος ο τερματισμος μεσω του dbus, οπως το κανει δηλαδη το κουμπι στο μενου του gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον κλεισεις απο το τερματικο, τρεχοντας "poweroff" σαν root, σου κανει τα ιδια?

Ομοιως, αν τον κλεισεις με "shutdown -hP now"?

 

Αυτο για να αποκλεισεις την περιπτωση του να ειναι προβληματικος ο τερματισμος μεσω του dbus, οπως το κανει δηλαδη το κουμπι στο μενου του gnome.

Μου το έχει κάνει όλο κι όλο τρεις φορές, οπότε και να τρέξω αυτά που λες δε νομίζω ότι θα δω διαφορά. Γεγονός είναι ότι, άμα τον κλείσω από το gnome με πετάει πρώτα στην οθόνη του gdm και από εκεί μετά κλείνει αμέσως χωρίς να εμφανίσει κάτι άλλο - αν τον κλείσω εγώ από τον gdm κλείνει εμφανίζοντας στην οθόνη όλη τη διαδικασία του shutdown - δε ξέρω κατά πόσο έχει σχέση αυτό βέβαια με το όλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα ότι το έχει και άλλος το πρόβλημα αυτό,

Έχω έναν υπολογιστή AMD με ASRock μητρική και LMDE με Cinnamon + Windows 7.

Το θέμα είναι ότι και εμένα 2 φορές μόνο μου έχει ανοίξει από μόνος του ενώ στο bios δεν έχει καμία ρύθμιση για να ανοίγει αυτόματα.

Ξεκινάει πάντα με LMDE και τα Windows 7 είναι σε άλλο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...