Προς το περιεχόμενο

[SOLVED] Κατεβασμα και συγχρονισμος υποτιτλων σε linux


seagullακι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγουρεψου οτι ταινια και υποτιτλος εχουν ακριβως την ιδια ονομασια.Για σιγουρια τραβα στην ταινια , F2 , ctrl + c , πας στον υποτιτλο , F2 , ctrl v

 

F2 = rename , μετανομασια , ναι ειναι το ιδιο σε windows και σε λινουξ.

 

Στο λινουξακι μου παντως δεν πειραξα κατι στο vlc , απλα κατεβαζω ταινια + υποτιτλο , σιγουρευομαι οτι εχουν ιδιο ονομα , τα ριχνω στον ιδιο φακελο και τρεχω την ταινια με vlc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, για υπότιτλους:

http://www.subs4free.com/

http://www.greeksubtitles.info/

http://www.opensubtitles.org/el

http://subscene.com/

Σχεδόν αποκλείεται να μην βρεις υπότιτλο σε κάποιο από αυτά, σε όποια γλώσσα κι αν ψάχνεις. Φυσικά, επειδή δεν υπάρχει μόνο ένα release από την κάθε ταινία, κατεβάζεις τους υπότιτλους που κάνουν για το release σου (πχ στο opensubtitles αναφέρει ο υπότιτλος από κάτω για ποια releases κάνει).

Υπόψιν, ότι τα αρχεία που κατεβάζεις είναι συμπιεσμένα αρχεία (zip ή rar), και πρέπει να τα αποσυμπιέσεις (στο ubuntu, και σχεδόν σε όλα τα λειτουργικά, γίνεται απλά με δεξί κλικ στο αρχείο και επιλέγεις αποσυμπίεση/exract). Το αρχείο του υπότιτλου θα έχει κατάληξη κατά 99% .srt ή πιο σπάνια (σε παλιές ταινίες) .sub. Και φυσικά, αν το κάνεις rename για να έχει (ακριβώς) το ίδιο όνομα με την ταινία ο vlc τους φορτώνει αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι δεν εχω βγαλει ακομα ακρη. Προσπαθω να κατεβασω υποτιτλους με torrents και μου κατεβαινουν αρχεια exe, με αποτελεσμα να μην μπορω να τα ανοιξω. Κατεβασα και το προγραμμα wine που απ` οσο ξερω μετατρεπει τα αρχεια ετσι ωστε να μπορουν να τρεξουν σε linux. Και παλι τιποτα. ισως να μην το χρησιμοποιο σωστα. Στον υπολογιστη του αδερφου μου που ειχε windows μου ειχε φανει παιχνιδακι, ειχα κατεβασει το bs player που μου κατεβαζε μονο του υποτιτλους συνηθως συγχρονισμενους αλλα μου εδινε την δυνατοτητα να το πειραξω αν χρειαζοταν. Και η πλακα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι μπορει να κανω λαθος. Μηπως να εγκαταστησω και windows? παρολο που δεν το θελω καθολου, και δεν ξερω καν πως. Καποια βοηθεια υπαρχει?

 

Ούτε και θα βγάλεις. Το να βρεις ταινία με υπότιτλους από torrent όπως σου είπαν παραπάνω δεν είναι το 99% αλλά το 1.

Και αυτό επειδή κυρίως οι ταινίες που ανεβαίνουν σε hosters με πολλά parts τους έχουν ενσωματωμένους, και σπάνια υπάρχουν και σε torrents.

Το vlc έχει τη λειτουργία συγχρονισμού υποτίτλων, όπως επίσης και το mplayer. Βέβαια το mplayer χρειάζεται να ρυθμιστεί χειροκίνητα μέσα από το αρχείο config(για να μη χρειάζεται να το τρέχεις από κονσόλα με ένα σωρό παραμέτρους), οπότε το vlc είναι πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε τον smplayer.

 

Κατεβάζει αυτόματα υποτίτλους από opensubtitle.org. πάτησε:

subtitle->Find subtitle on opensubtitle.org->Download

(συντόμευση alt+s+o)

 

Με το z και το x μετακινείς τους υποτίτλους μπροστα και πίσω αντίστοιχα κατά 100ms

 

Με το shift+t αυξάνει το μέγεθος των υποτίτλων και με το shift+r τους μικραίνει.

 

 

Υπάρχει πιθανότατα να πρέπει να αλαλάξεις το encoding:

 

Options->preference(contol+p)

 

Στο subtitles tab στο default subtitle encoding επιλέγεις modern greek ή utf-8 ανάλογα με τον υπότιτλο.

και το try to autodetect from this language επέλεξε Greek(el).

 

Είναι τόσο δυνατός που έχει και δυνατότητα συγχρονισμού ήχου με + και -.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και θα βγάλεις. Το να βρεις ταινία με υπότιτλους από torrent όπως σου είπαν παραπάνω δεν είναι το 99% αλλά το 1.

Και αυτό επειδή κυρίως οι ταινίες που ανεβαίνουν σε hosters με πολλά parts τους έχουν ενσωματωμένους, και σπάνια υπάρχουν και σε torrents.

Το vlc έχει τη λειτουργία συγχρονισμού υποτίτλων, όπως επίσης και το mplayer. Βέβαια το mplayer χρειάζεται να ρυθμιστεί χειροκίνητα μέσα από το αρχείο config(για να μη χρειάζεται να το τρέχεις από κονσόλα με ένα σωρό παραμέτρους), οπότε το vlc είναι πιο εύκολο.

 

Δηλαδη με λιγα λογια λες οτι ολοι οσοι (ελληνες) ανεβαζουν ταινιες σε χοστερς , εχουν αγορασει το οριτζιναλ dvd/blueray και την ριπαρουν , φτιαχνουν τους υποτιτλους , και τους ενσωματωνουν ?Και αυτο ειναι η πλειοψηφια?

 

Το να βρεις την ταινια σε τορρεντ ειναι το 99%.Τσεκαρε στα σκρινσοτς που παρεχουν το ονομα της ταινιας .9 στις 10 φορες ειναι απο καποιο release που το βρισκεις και σε τορρεντ.

Το να εχει ενσωματωσει καποιος σε αυτην την ταινια τους ελληνικους υποτιτλους (που βρηκε απο καποιο σαιτ υποτιτλων) ειναι ενα 10-20%

Σε hi-def ταινια ποτε δεν εχω δει ενσωματωση υποτιτλων , παντα ξεχωριστο αρχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, και τους υπότιτλους συνήθως τους μεταφράζουν εξ' ακοής.

Και αυτό που λες είναι σωστό. Εγώ αναφερόμουν σε ταινίες που περιλαμβάνουν(ενσωματωμένους ή όχι) και τους ελληνικούς υπότιτλους.

Σκέτες οι ταινίες υπάρχουν, οι ελληνικοί υπότιτλοι όμως πρέπει να αναζητηθούν σε sites σαν αυτά που αναφέρονται παραπάνω(τα οποία δεν έχουν links για την αντίστοιχη ταινία).

Για hi-def ταινίες δεν ξέρω, πάντως για cam, ts, dvdscr, dvidrip, brrip, τουλάχιστον τα τελευταία 1-2 χρόνια, η πλειοψηφία τους έχει ενσωματωμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην τα καταφερα!!!!!! Εφταιγε το ονομα του αρχειου που δεν ηταν ιδιο με της ταινιας, επισης δεν ηταν καν στον ιδιο φακελο. Καλα... εχω πολλα να μαθω ακομα. Μαλλον κατα τυχη κατεβαζα μεχρι τωρα!

 

Και κατα δευτερον ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για το ενδιαφερον και τον χρονο σας. Πολυτιμη η βοηθεια του "mphxth" [τι ονομα και αυτο!] Πολυ ενδιαφερον αυτο το smplayer που μου αναφερεις semaphor θα το δοκιμασω σιγουρα! Θα τα ξαναπουμε συντομα!

 

Και κατι ακομα... πρεπει να αλλαξω κατι στο τιτλο της ερωτησης μου που πλεον ειναι λιγο ασχετος για να ταξινομηθει σωστα? Ή αυτο το κανουν οι υπευθυνοι του site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το αλλαξεις εσυ , συμφωνα με τα νεα δεδομενα της υποθεσης , παιζει να βαλεις και κανα [sOLVED] μπροστα απο τον τιτλο..ωστε οποιος εχει παρομοιο θεμα να ξερει οτι στο παρον θεμα τουλαχιστον βρεθηκε μια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...