Προς το περιεχόμενο

[SOLVED] Κατεβασμα και συγχρονισμος υποτιτλων σε linux


seagullακι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω να κατεβασω απο το internet το προγραμμα bs player που να παιζει σε linux και καθε φορα κατεβαινει ενα προγραμμα με καταληξη exe που δεν ανοιγει καν. Προσπαθησα να κανω extract αλλα τιποτα. Μηπως ξερει κανεις πως να το αντιμετωπισω? Ή τουλαχιστον πως να βρω το προγραμμα αυτο? Και δυστυχως το συγκεκριμενο προγραμμα δεν υπαρχει στην λιστα του κεντρου προγραμματων του linux. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από seagullακι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και να μην υπαρχει για λινουξ.Δοκιμασε το vlc , υπαρχει για λινουξ και ειναι πολυ καλος player.

 

Θα σε μπλεξω λιγο σε αλλο κεφαλαιο... Μεχρι τωρα το vlc χρησιμοποιουσα, απλα το bs player με βοηθουσε πολυ στον συγχρονισμο των υποτιτλων οταν το χρησιμοποιουσα σε αλλο υπολογιστη που ειχε windows. Το vlc δεν εχει τετοια ρυθμιση. Ξερεις καποιο αλλο που να εχει? Ή εναν αλλον τροπο να κατεβαζω υποτιτλους? Σε ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε κατεβαζεις την ταινια μαζι με τον υποτιτλο οποτε εισαι σιγουρος οτι θα ειναι και συγχρονισμενος ειτε κανε το αλλο.

 

Πες οτι ο ταδε εχει την ταδε ταινια σε 10 κομματια και δεν ψηνεσαι να την κατεβαζεις κομματι κομματι.

Κοιτα την ονομασια του αρχειου της ταινιας και την ψαχνεις σε τορρεντ . 99,9999% θα την βρεις .Την κατεβαζεις απο κει και απο τα 10 κομματια κατεβαζεις μονο το κομματι με τον υποτιτλο.

99,9999% θα ειναι συγχρονισμενος με την ταινια.

Τωρα αν κατεβαζεις την ταινια με οποιονδηποτε τροπο και ψαχνεις στην τυχη καποιον υποτιτλο ε χαιρω πολυ , σιγα μην ειναι συγχρονισμενος :)

Το vlc εχει στο Tools -> Synchronization επιλογες για να συγχρονισεις τους υποτιτλους..αλλα ειναι τζαμπα κοπος για μενα να ασχολεισαι με το θεμα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να τρεξεις αρχεία .exe σε Linux ...

 

Μην το δεσεις και κομπο .... wine emulator ...

 

μερικα τρεχουν επαρκως , μερικα πολυ καλα , μερικα με προβληματα και αλλα καθολου.

Ολα εχουν να κανουν για το τι ειδους προγραμμα (exe) μιλαμε.

Αν θες κατι απλο θα τρεξει , αν θες κανα παιχνιδι , ισως και παιξει....αν θες τωρα κανα office , 3ds max , photoshop κλπ σε κοβω χλωμο.

 

Το bs player παιζει και να λειτουργησει με το wine αλλα ειναι περιττο να μπει καποιος σε τετοια διαδικασια μιας και υπαρχει αμιγως λινουξ εκδοση του vlc που ειναι πολυ καλος player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να τρεξεις αρχεία .exe σε Linux ...

 

κάνεις μέγα λάθος . Εγώ σε ubuntu χωρίς να βάλω χέρι παίζω warcraft . Frozen throne :-P (με ανοικτούς drivers ;-) )ξέρω τι εννοείς απλά κυρίως ως εναλλακτική είναι totem που με ένα plugin κάνει αυτό που που λέει το bsplayer :@

 

Με wine παίζεις και warcraft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι δεν εχω βγαλει ακομα ακρη. Προσπαθω να κατεβασω υποτιτλους με torrents και μου κατεβαινουν αρχεια exe, με αποτελεσμα να μην μπορω να τα ανοιξω. Κατεβασα και το προγραμμα wine που απ` οσο ξερω μετατρεπει τα αρχεια ετσι ωστε να μπορουν να τρεξουν σε linux. Και παλι τιποτα. ισως να μην το χρησιμοποιο σωστα. Στον υπολογιστη του αδερφου μου που ειχε windows μου ειχε φανει παιχνιδακι, ειχα κατεβασει το bs player που μου κατεβαζε μονο του υποτιτλους συνηθως συγχρονισμενους αλλα μου εδινε την δυνατοτητα να το πειραξω αν χρειαζοταν. Και η πλακα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι μπορει να κανω λαθος. Μηπως να εγκαταστησω και windows? παρολο που δεν το θελω καθολου, και δεν ξερω καν πως. Καποια βοηθεια υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χρησιμοποιήσεις το linux χρειάζεται να μάθεις κάποια πράγματα. Είναι η φύση του λειτουργικού έτσι.

 

Διάβασε μερικά πράγματα από εδώ και θα σου λυθούν κάποιες απορίες:

 

http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-οδηγιες-προς-νεοεισερχομενους-στο-gnulinux/

 

Αυτά βέβαια αν θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο με το linux.

 

Όσο για το πρόβλημά σου. Μπορείς να κατεβάσεις υπότιτλους βάζοντας το ακριβή τίτλο της ταινίας (π.χ. Snow.White.and.the.Huntsman.2012.TS.x264.AAC-Seedpeer.me) και στο τέλος greek subs. Μπορεί να μην είναι τελεια συγχρονισμένοι πάντα. Συνήθως υπάρχουν σε site όπως subs4free. Καλυτερα πάντως να ακολουθήσεις την συμβουλή του mphxths. Έχεις μια ταινία ψάχνεις να βρεις το torrent της ταινίας και κατεβάζεις μόνο το κομμάτι που έχει μεσα τον υπότιτλο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αληθεια ειναι πραγματικα οτι με ενδιαφερει να ασχοληθω μονο με το linux. Θα κατσω να το διαβασω αυτο που εστειλες, αν και παντα η θεωρια διαφερει απο την πραξη.

 

Οσο για το θεμα μου, κοιτα ακριβως τα βηματα που ακολουθω.

Εχω κατεβασει μια ταινια και εχει αποθηκευτει στα αρχεια μου με τιτλο:

Surrogates (2009) DVDRip XviD-MAXSPEED www.torentz.3xforum.ro

Ακολουθωντας τις οδηγιες βρεθηκα στην εξης ιστοσελιδα:

http://www.greeksubtitles.info/get_greek_subtitles.php?id=74817

Στην συνεχεια πατησα την πρωτη επιλογη που εχω και γραφει διπλα 1557 Kb/s

Μου εμφανιστηκε ενα παραθυρο που ελεγε open with και ειχε ως επιλογη AptURL (default) και εγω πατησα ok και μου εμφανιστηκε ενα παραθυρο που ελεγε

 

Invalid url: '/tmp/Surrogates_2009_Surrogates_2009_DVDRip_XviD_MAXSPEED_www_torentz_3xforum_ro.avi_downloader_98866a-1.exe' given, exiting

 

No ':' in the uri

 

 

Ξαναδοκιμασα και αντι να πατησω open with επελεξα την δευτερη επιλογη που εγραφε save as

Η συνεχεια γνωστη... ενα αρχειο exe εμφανιστηκε στον φακελο με τα downloaders μου.

 

 

Δοκιμασα και εκει που μου ειπες http://www.freeprojectx.com/download-s159b318374.html η διαφορα ηταν στο σημειο open with που ηταν προεπιλεγμενο το archive Manager default και οτι το αρχειο δεν περιειχε ελληνικους κατανοητους χαρακτηρες.

 

Τι ακριβως εχω κανει λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα το μπλε που λέει download subtitle.

 

Τελεια! Εχεις δικιο! Το αρχειο κατεβηκε! Το ανοιξα, εχει ελληνικους χαρακτηρες, κομπλε! Ομως ανοιξα την ταινια με το vlc εσειρα το αρχειο με τους υποτιτλους και δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στις ρυθμισεις του vlc εκει που λεει video μετα στο subtitles track και μετα στο open file και δεν θα το πιστεψεις αλλα δεν υπαρχει το αρχειο με τους υποτιτλους για να το ανοιξω. Ενω οταν πηγαινω στο φακελο υπαρχει κανονικα! Δεν ειδα κατι αλλο που να σχετιζεται με υποτιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...