Προς το περιεχόμενο

Apache2 2.4.2 install σε ubuntu server 10.04


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερες,

 

εχω εναν ubuntu server εκδοσης 10.04.

Με apt-get update δεν γινεται update του apache2 στην τελευταια εκδοση του,αλλα μενει στην 2.2.14 που ειναι ΠΟΛΥ τρωτη.προφανως και πρεπει/θελω να κανω update στην 2.4.2 που ειναι η καλυτερη εκδοση απο αποψη ασφαλειας.

 

πως μπορω να το κανω αυτο?

 

σκεφτηκα να κατεβασω απο το apache foundation την εκδοση που θελω(οπως και εκανα),να την ανεβασω στον server και συμφωνα με οσα λεει εδω να την εγκαταστησω.

 

ομως προκυπτει το εξης προβλημα:

>root@vps:~# cd httpd-2.4.2
root@vps:~/httpd-2.4.2#
root@vps:~/httpd-2.4.2# ./configure --prefix=/share/apache2/
checking for chosen layout... Apache
checking for working mkdir -p... yes
checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep
checking for egrep... /bin/grep -E
checking build system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking host system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking target system type... x86_64-unknown-linux-gnu

Configuring Apache Portable Runtime library ...

checking for APR... no
configure: error: APR not found.  Please read the documentation.
root@vps:~/httpd-2.4.2#

 

τι μπορω να κανω,ειτε για να ξεπερασω αυτο το error,ειτε για να εγκαταστησω την νεοτερη εκδοση,αν καποιος εχει καμια διαφορετικη καλυτερη προταση...?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησε τα libapr1 και libapr1-dev (ψαξτα μια οτι οντως υπαρχουν και δεν γραφω ο,τι ναναι)

 

apt-cache search μπλαμπλα

 

Δεν ξερω αν εχεις στησει σαιτς στον υπαρχον apache σου , ή αν εχεις τροποποιησει conf files αλλα να ξερεις οτι στον 2.4.χ αλλαζει σε παρα πολλα σημεια η δομη των configuration files..και ενδεχεται να γινει ενας μικρος πανικος και να μην δουλευει τιποτα.

Ειναι και ενας λογος που δεν εχω προβει στην αναβαθμιση στον dedicated server που εχω (εχω ακομα τον 2.2.17)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το link με τις οδηγίες εγκατάστασης:

 

Make sure you have APR and APR-Util already installed on your system. If you don't, or prefer to not use the system-provided versions, download the latest versions of both APR and APR-Util from Apache APR, unpack them into ./srclib/apr and ./srclib/apr-util (be sure the domain names do not have version numbers; for example, the APR distribution must be under ./srclib/apr/) and use ./configure's --with-included-apr option. On some platforms, you may have to install the corresponding -dev packages to allow httpd to build against your installed copy of APR and APR-Util.

 

Δες και: http://apr.apache.org/

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ ΒΒΒΒΒΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης προτιμοτερο ειναι να εγκαταστησεις οτιδηποτε θες μεσα απο τον package manager (apt) παρα χειροκινητα.

 

Στην τελικη αναβαθμισε ολο το λειτουργικο για να αναβαθμισεις τον apache , εκτος και αν παιζει κανα ρεπο μονο για αυτον (δεν βρηκα κατι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησε τα libapr1 και libapr1-dev (ψαξτα μια οτι οντως υπαρχουν και δεν γραφω ο,τι ναναι)

 

apt-cache search μπλαμπλα

 

Δεν ξερω αν εχεις στησει σαιτς στον υπαρχον apache σου , ή αν εχεις τροποποιησει conf files αλλα να ξερεις οτι στον 2.4.χ αλλαζει σε παρα πολλα σημεια η δομη των configuration files..και ενδεχεται να γινει ενας μικρος πανικος και να μην δουλευει τιποτα.

Ειναι και ενας λογος που δεν εχω προβει στην αναβαθμιση στον dedicated server που εχω (εχω ακομα τον 2.2.17)

εχω ηδη εγκαταστησει sites,ποτε λοιπον θα αποφυγω τον 2.4.χ και θα παω προς 2.2.17,να αποφυγω την 2.2.14 πασχιζω εγω!και αργοτερα αν ειναι βλεπω για 2.4 μερια..

 

τα libapr1 και libapr1-dev δεν τα εχω εγκαταστησει,και ιδου τι προκυπτει οταν το προσπαθω

>root@vps:~# apt-get install libarp1
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package libarp1

 

Επισης προτιμοτερο ειναι να εγκαταστησεις οτιδηποτε θες μεσα απο τον package manager (apt) παρα χειροκινητα.

 

Στην τελικη αναβαθμισε ολο το λειτουργικο για να αναβαθμισεις τον apache , εκτος και αν παιζει κανα ρεπο μονο για αυτον (δεν βρηκα κατι).

αυτοματα με pm προτιμω κι εγω,αλλα αν δεν γινεται να κανω update τον apache μου πως θα το κανω αυτο?

κι επισης,τι εννοεις να αναβαθμισω ολο το λειτουργικο?να το παω σε 11.04 ξερω γω?το ειχα αφησει σε 10.04 λογω LTS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>apt-cache search libarp

για να βρεις πως λένε το πακέτο

 

και επίσης lts είναι το 12.04 πλέον οπότε μάλλον σε βλέπω για upgrade

το γνωριζω για την 12.04,αλλα ακομα δεν εχω την δυνατοτητα να την βαλω,οποτε αναγκαστικα επελεξα,εστω προσωρινα,την 10.04 που ειναι LTS..

 

ευχαριστω παντως:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τσεκαρα σε 12.04 τα πακετα υπαρχουν κανονικα.

 

Επισης αν αποφασισεις να πας σε αναβαθμιση σε 12.04 κρατα backup τα configuration files του apache ..μην σε παει σε τιποτα 2.4.χ και γινει ο αχταρμας που σου πα...

 

Τι εννοεις δεν εχεις την δυνατοτητα ? Ιντερνετ θελει μονο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις ενα dedi server που τον χειριεζεσαι μονο μεσω ssh remotely,πως μπορεις να κανεις το upgrade?

 

καλως ηρθες στο κλαμπ :-)

 

ο δικος μου σερβερ τρεχει opensuse 11.4 και προφανως δεν τολμω να τον παω σε 12.χ .Προσπαθω να βρισκω repositories για τα βασικα (apache2 , php , dovecot , postfix κλπ)

Αλλες φορες κατεβαζω ετοιμο πακετακι του προγραμματος που θελω και το εγκαθιστω (στην ουσια μεσα απο τον package manager περναει)

 

Οποτε ψαξε μηπως υπαρχει ετοιμο πακετακι για ubuntu (προφανως για επομενη εκδοση θαναι αλλα κατα 99,999% θα παιξει και στην δικη σου) ή στην καλυτερη μηπως μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο ρεπο.

 

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου , το θεμα δεν ειναι πως κανεις την αναβαθμιση , αυτη γινεται ανετα με εντολες σε κονσολα..το θεμα ειναι ποσο πανικος θα γινει μετα...και ποση προσβαση θα χεις μετα να τα διορθωσεις :)

Σκεψου οτι ο δικος μου ειναι Γερμανια και μπαινω μονο με SSH.Στην καλυτερη μπορω να του κανω ενα reboot.Αν τον παω σε 12.χ και αλλαξουν κερνελς και ιστοριεες και δεν παιζει τιποτα μετα...χαιρετα μας τον πλατανο :)

 

 

ΕΔΙΤ : μια καλη μαγκια που μπορεις να κανεις ειναι η εξης

βαζεις στα ρεπος το

deb http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu maverick main

 

sudo apt-get update

sudo apt-get install apache2

 

για να περασεις τον καινουργιο apache.

απλα μετα αφαιρεις το ρεπο για να μην σου περασει αλλα updates και σου γινει αχταρμας το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα!

επιχειρησα να κανω την μαγκια που μου ειπες,λογικη και σωστη μου ακουστηκε.

ανανεωσα την λιστα με τα packages,εδωσα apt-get update κι εγινε.εδωσα και apt-get install apache2 και μου βγηκε αυτο>>

62598925.png

παταω Ctrl+C για να βγω απο εκει,και κολαει στο

>The following packages will be upgraded:
 apache2 apache2.2-bin apache2.2-common libapr1 libssl0.9.8 php5-cgi php5-common php5-gd php5-mysql
9 upgraded, 1 newly installed, 2 to remove and 252 not upgraded.
Need to get 0B/10.7MB of archives.
After this operation, 8368kB disk space will be freed.
Do you want to continue [Y/n]? y
Reading changelogs... Done

(εκει που πληκτρολογω y,τοτε μου πεταει την εικονα παραπανω που εβαλα.και μετα το Ctrl+C βγαζει αυτα)

 

τι παιζει τωρα?:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο καταλαβαινω ανοιγει το changelog του apache2 προς γνωση και συμμορφωση :)

απλα βγαινεις απο κει (δεν ξερω πως , δοκιμασε q , esc κλπ) και λογικα η εγκατασταση θα συνεχιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο καταλαβαινω ανοιγει το changelog του apache2 προς γνωση και συμμορφωση :)

απλα βγαινεις απο κει (δεν ξερω πως , δοκιμασε q , esc κλπ) και λογικα η εγκατασταση θα συνεχιστει.

ρε συ μπηχτη...χιλια ευχαριστω!δουλεψε μια χαρα!:))

εγινε τελικα το update και τωρα τρεχω την 2.2.16.

 

οποτε προφανως,καλωσηρθα στο κλαμπ;) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα χαιρομαι που σου δουλεψε..τσεκαρε τα σαιτς οτι δεν εγινε καμμια στραβη , τσεκαρε php scripts κλπ

 

Επισης μην ξεχασεις να βγαλεις το ρεπο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα χαιρομαι που σου δουλεψε..τσεκαρε τα σαιτς οτι δεν εγινε καμμια στραβη , τσεκαρε php scripts κλπ

 

Επισης μην ξεχασεις να βγαλεις το ρεπο ...

ολα λειτουργουν γενικα,εκτος απο την php αποσο βλεπω..

>root@vps:~# apt-get install php5 libapache2-mod-php5
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
php5 is already the newest version.
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
 libapache2-mod-php5: Depends: apache2-mpm-prefork (> 2.0.52) but it is not going to be installed or
                           	apache2-mpm-itk but it is not going to be installed
              		Depends: php5-common (= 5.3.2-1ubuntu4.17) but 5.3.3-1ubuntu9 is to be installed
E: Broken packages

εχω ηδη βγαλει το ρεπο..μηπως φταιει αυτο?

 

υγ:τωρα προσπαθω να το ξαναβαλω και να δω τι θα κανει..

 

ΕΔΙΤ:τελικα αυτο ηταν.εβαλα για μια στιγμη παλι τα ρεπος,εκανα το install και τα ξαναεβγαλα.οποτε τωρα ειναι ολα οκ,τα εχω ελεγξει στο μεγαλυτερο μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...