Προς το περιεχόμενο

Η LG Display κατασκευάζει την πρώτη εύκαμπτη τηλεόραση 60" ιντσών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά μιλάω πάντα με τη δικιά μου φτωχή λογική.

Μπορείς και καλύτερα.

 

 

Δεν είμαι κατά όλων αυτών, απλά πρέπει είτε να προωθούν την επιστήμη, είτε να εξυπηρετούν καθαρά τον κόσμο, όχι να του δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες.

Σωστή αντιμετώπιση των ειδήσεων είναι ακριβώς αυτή, αλλά στα σχόλια φαίνεται μόνο η αρνητικότητα ώστε να πονάνε τα μάτια μου μερικές φορές από την καταιγίδα απληροφόρητων σχολίων.

 

 

Επίσης τι κακό είναι αυτό με το ποιος θα φτιάξει τον καλύτερο υπερυπολογιστή της χρονιάς ή τον μικρότερο σε μέγεθος; Αυτά προωθούν μήπως την επιστήμη;

Σαφώς. Η φορητοτότητα είναι το επόμενο μεγάλο βήμα στην επανάσταση της πληροφορικής, γιατί ανά πάσα στιγμή (θα) είμαστε συνδεδεμένοι με οποιονδήποτε και οτιδήποτε υπάρχει πάνω στον πλανήτη για πρώτη φορά στη γνωστή ιστορία της ανθρωπότητας. Προσπάθησε να φανταστείς ένα κομματιασμένο υπερ-εγκέφαλο με ελλειπή επικοινωνία μεταξύ των διάφορων κέντρων σκέψης, ελέγχου, φαντασίας, επικοινωνίας, αισθήσεων, συναισθημάτων κτλ κτλ, να αποκτάει πολλαπλές συνδέσεις μεταξύ των διάφορων μερών του.

 

Ενώ η αύξηση της ισχύς των υπερυπολογιστών βοηθάει στην ανακάλυψη καινούριων φαρμάκων, στη φυσική, στην αστρονομία, στη μετεωρολογία και άλλα. Ένα παράδειγμα μόνο: η ακρίβεια των μετεωρολογικών προβλέψεων έχει βελτιωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια λόγω της αύξησης των επιδόσεων των υπερυπολογιστών. Για όσους δε το ξέρουν οι προβλέψεις πραγματοποιούνται από πολύπλοκα software μοντέλα που χωρίζουν την ατμόσφαιρα σε μικρά κουτάκια και παίρνοντας υπόψη τις μετρήσεις για κάθε μικρό "κουτάκι" υπολογίζουν πώς επηρεάζει το κάθε κουτάκι τα γειτονικά του. Όσο περισσότερα τα κουτάκια ή η ανάλυση του μοντέλου τόσο καλύτερη η πρόβλεψη. Προφανώς όσο ανεβαίνει αυτή η ανάλυση τόσο ισχυρότερη υπολογιστική ισχύ απαιτείται για να τρέξει το πρόγραμμα σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Επιτέλους εφευρέθηκε η τηλεόραση για τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους:

Γιώργος: Έχω την ταράτσα

Κώστας: Φέρνω κοψίδια

Ηλίας: Βάζω τις μπύρες

Αντρέας: Μισό!Την τυλίγω (την tv) και έρχομαι...

 

Σωστός...

 

 

 

Παιδιά το θέμα είναι η οθόνη, όχι η τηλεόραση. Μία εύκαμπτη τηλεόραση μπορεί να μη χρειάζεται και πουθενά. Αλλά μία εύκαμπτη οθόνη έχει χίλιες-τρεις εφαρμογές.

 

- Σίγουρα θα δούμε αυτοκίνητα με GPS ενσωματωμένο στο παρμπρίζ. Bonus η επαυξημένη πραγματικότητα, πάλι πάνω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου. Και σε όσους δεν αρέσει, ας συνεχίζουν να κοτσάρουν το MLS με τη βεντούζα στο τζάμι, οι υπόλοιποι (μη τεχνοφοβικοί) θα κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη!

 

:mrgreen:

 

- Σίγουρα θα πεθάνει ο video projector. Σε τι χρειάζεται ένας projector και ένα πανί, από τη στιγμή που το «πανί» θα μπορεί να δείξει αυτόνομα ό,τι θέλεις, χωρίς την ανάγκη projector;

 

- Οι τηλεοράσεις θα γίνουν πολύ πιο ελαφριές και λεπτές. Ίσως πλέον να μοιάζουν με κάδρο! Φυσικά δε θα τυλίγονται (δεν έχει νόημα).

 

- Αφίσες και γιγαντο-διαφημίσεις στο δρόμο που θα καταλαμβάνουν το 1/20 του χώρου που τρώνε σήμερα, ενώ θα σπαταλάνε απείρως λιγότερη ενέργεια.

 

- Ένα σωρό άλλα, σκεφτείτε!

 

Κανένα από τα αντικείμενα και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούμε σήμερα δεν αποτελεί ανάγκη. Κάνουμε και χωρίς smartphones και internet στο δρόμο. Κάνουν όμως τη ζωή μας ευκολότερη και μας εξυπηρετούν, οπότε γιατί όχι; Τώρα ίσως να φαίνεται άχρηστο. Σε 10 χρόνια όμως, που το αυτοκίνητό μου θα έχει δυνατότητες augmented reality στο τζάμι του, εγώ δε θα συνεχίσω να κοτσάρω βεντούζα! Το έγραψα και παραπάνω.

 

Ούτε το κόστος είναι θέμα. Φυσικά, όπως γίνεται πάντα, οι early-adopters θα την πληρώσουν. Αλλά το κόστος της τεχνολογίας θα γίνει προσιτό σύντομα. Το 2000 πόσα λεφτά θα έπρεπε να δώσουμε για να έχουμε την επεξεργαστική ισχύ ενός μέτριου Core i5 των 130€ (σημερινά λεφτά); Είκοσι φορές παραπάνω;

 

;)

 

 

 

Τέτοια σχόλια μου αρέσει να διαβάζω !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς, ενώ είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, εδώ και καιρό τα τεχνοφοβικά ποστ υπερισχύουν των υπολοίπων.Και δη των πραγματικά χρήσιμων, τα οποία τείνουν να γίνουν ισχνή μειοψηφία.Μια παράκληση στους admins να βρουν έναν τρόπο να το περιορίσουν το φαινόμενο, γιατί έχει γίνει κουραστικό.Όπως και δύο άλλα.Αυτά των fanboys και των τύπων που βλέπουν τα gadget τους ως προέκταση του οργάνου τους...

 

Ανοίξτε τα μυαλά σας τεχνολογικά και μην είστε Ελληνάρες και στο διαδίκτυο.Νέα παιδιά πρέπει να είστε οι περισσότεροι.Κρίμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να την κάνουμε βόλτες ή να μη μας πέσει βαριά στο στομάχι?

 

Πάντα κάνοντας χιούμορ με πράγματα που στο μυαλό το δικό μου φαίνονται ανούσια. :rolleyes:

 

Γιατί δεν έχεις καθόλου φαντασία και έχεις κολήσει στο οτι μεγάλη οθόνη = τηλεόραση. Μια εφαρμογή είναι αυτή. Το οτι είναι εύκαμπτη της δίνει τη δυνατότητα να κάνει και άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Υπουργείο Οικονομίας της Κορέας διοργανώνει το πρόγραμμα με στόχο η αξία των εξαγώμενων προϊόντων που θα παραχθούν να ξεπεράσει τα $56 δισεκατομμύρια δολάρια και τη δημιουργία 840.000 θέσεων εργασίας για την έρευνα και κατασκευή των εύκαμπτων τηλεοράσεων. Η LG Display φιλοδοξεί επίσης με την κίνηση αυτή να κρατήσει την Κορέα μπροστά από την Κίνα, όσον αφορά τον τομέα των τηλεοράσεων

 

 

 

επιτελους αναπτυξη. κατα τα αλλα δε με νοιαζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λίγες ακόμα σχετικές πληροφορίες:

 

Οι εύκαμπτες αυτές οθόνες φέρεται να έχουν ανάλυση που θα φτάνει τα 3840x2160 pixels και θα είναι διαφανείς κατά 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, ενώ είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, εδώ και καιρό τα τεχνοφοβικά ποστ υπερισχύουν των υπολοίπων.Και δη των πραγματικά χρήσιμων, τα οποία τείνουν να γίνουν ισχνή μειοψηφία.Μια παράκληση στους admins να βρουν έναν τρόπο να το περιορίσουν το φαινόμενο, γιατί έχει γίνει κουραστικό.Όπως και δύο άλλα.Αυτά των fanboys και των τύπων που βλέπουν τα gadget τους ως προέκταση του οργάνου τους...

 

Ανοίξτε τα μυαλά σας τεχνολογικά και μην είστε Ελληνάρες και στο διαδίκτυο.Νέα παιδιά πρέπει να είστε οι περισσότεροι.Κρίμα είναι.

 

 

Καλώς το δόκτορα.

Το τσάι θα το πιείτε με ζάχαρη ή με γάλα γιατρέ?

 

Απο πότε,το να μην ψήνομαι με οτι ανούσιο πασάρουν σε κάποιους και βαράνε παλαμάκια,με κάνει τεχνοφοβικό αρχηγέ μου?

 

Τα πράγματα είναι απλά.

Τη συγκεκριμένη στιγμή το να μου βάλεις οθόνη στο παρμπρίζ του Cayenne,για να βλέπουν οι κόρες μου Μπάρμπι όσο οδηγάω στο Milford Road,δε με πολυκαίει.Άσε που λείπουν και όλα τα παραπάνω δεδομένα.

Με καίει να έχω κινητό για να μπορώ να συνεννοηθώ στη δουλειά μου,άλλα όχι smartphone να μου κρατάει μια μέρα η μπαταρία.

Για τη δουλειά μου ένα netbook μου είναι χρήσιμο άλλα όχι με 3D screen + bluray.

Και τα γυαλιά μου αν βάλω αύριο,θα τα βάλω μην πέσω σε κανα ντουβάρι και όχι για να μη χάσω το video chat με την Τασία.

 

Αυτό που σχολιάζουμε είναι το κατά πόσο ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο προιόν τον μέσο καταναλωτή.

Πιθανόν να μου απαντήσεις οτι μπορεί να ενδιαφέρει στο μέλλον.Βέβαια.Όπως και με την ίδια λογική θα ενδιαφέρουν τα διαστημικά σκάφανδρα και οι ρουκέτες station wagon.Κι αυτά under construction είναι,αλλα δεν "αντιδράς".Γιατί μόνο αντίδραση βλέπω σε απλές απόψεις.Και οι απόψεις είναι για να γράφονται ελευθερα μέχρι να σε ακούσουν οι διαχειρηστές και να βάλουνε κουμπάκι "εγέρθητω".

Μην είμαστε ελληνάρες,αλλα μη γινόμαστε και νεοέλληνες. ;)

Με αγάπη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...με οτι ανούσιο πασάρουν σε κάποιους...

 

Με καίει να έχω κινητό ...

Για τη δουλειά μου ένα netbook...

 

 

 

Προσπαθώ να μην πέσω από τα γέλια, αλλά επειδή και εσύ έχεις πάρει διαζύγιο με την λογίκη...

 

Kill-it-with-fire.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα πραγματα στην ουσια δε μας ειναι απαραιτητα, αλλα τα χρησιμοποιουμε γιατι διευκολυνουν τη ζωη μας. Τα κινητα ειναι ενα καλο παραδειγμα.. Καποτε τα κινητα δεν ειχαν καν φωτογραφικη και κουβαλουσες μια δευτερη συσκευη μαζι σου. Πλεον σε πολλες περιπτωσεις, με το κινητο βγαζεις τις φωτο που θες. Δε θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου με 2 συσκευες; Ναι, αλλα αν μπορω με 1, γιατι οχι?

 

Αποστολή από το LT15i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...