Προς το περιεχόμενο

Η LG Display κατασκευάζει την πρώτη εύκαμπτη τηλεόραση 60" ιντσών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο το "χρειάζομαι από την φύση μου", και άλλο το "έχω την αίσθηση ότι το χρειάζομαι επειδή μου το πλασάρουν οι άλλοι και με κάνουν να πιστεύω ότι το χρειάζομαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο το "χρειάζομαι από την φύση μου", και άλλο το "έχω την αίσθηση ότι το χρειάζομαι επειδή μου το πλασάρουν οι άλλοι και με κάνουν να πιστεύω ότι το χρειάζομαι".

 

 

Χμμμ.... Τί χρειάζεσαι από τη φύση σου; Ένας άνθρωπος επιβιώνει μόνο με φαί και νερό. Από εκεί και πέρα, από το βρακί που φοράς μέχρι το pc που γράφεις τις απόψεις σού, είναι περιτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.... Τί χρειάζεσαι από τη φύση σου; Ένας άθρωπος επιβιώνει μόνο με φαί και νερό. Από εκεί και πέρα, από το βρακί που φοράς μέχρι το pc που γράφεις τις απόψεις σού, είναι περιτά.

Το περίμενα ότι θα απαντήσεις κάπως έτσι, δικό μου λάθος. Το pc που γράφω τώρα, είναι ένας σταθερός Η/Υ, δεν είναι ούτε εύκαμπτος, ούτε μεγαλώνει-μικραίνει, ούτε δουλεύει με τα μάτια, ούτε με το μυαλό, ούτε με τίποτα. Έχει επίσης μια απλή έγχρωμη οθόνη, ένα ποντικάκι και ένα πληκτρολόγιο. Αυτό πλέον έχει μπει στο "χρειάζομαι". Σε λίγα χρόνια ίσως, και αυτά που συζητάμε τώρα, μπουν, αλλά ακόμα δεν έχουν μπει σίγουρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίμενα ότι θα απαντήσεις κάπως έτσι, δικό μου λάθος. Το pc που γράφω τώρα, είναι ένας σταθερός Η/Υ, δεν είναι ούτε εύκαμπτος, ούτε μεγαλώνει-μικραίνει, ούτε δουλεύει με τα μάτια, ούτε με το μυαλό, ούτε με τίποτα. Έχει επίσης μια απλή έγχρωμη οθόνη, ένα ποντικάκι και ένα πληκτρολόγιο. Αυτό πλέον έχει μπει στο "χρειάζομαι". Σε λίγα χρόνια ίσως, και αυτά που συζητάμε τώρα, μπουν, αλλά ακόμα δεν έχουν μπει σίγουρα.

 

Λίγο θα τρολάρω τώρα, με έχει πιάσει κάτι....

Ο παππούς σου όμως, τί γνώμη έχει για το ποντικάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο θα τρολάρω τώρα, με έχει πιάσει κάτι....

Ο παππούς σου όμως, τί γνώμη έχει για το ποντικάκι;

Μόλις του εξήγησα το πώς δουλεύει ο υπολογιστής, κατάλαβε τι ρόλο έχει και το ποντίκι, πώς αλλιώς, χωρίς φρουρού, θα άνοιγες τα διάφορα μενού;

 

EDIT: Δεν είμαι κατά όλων αυτών, απλά πρέπει είτε να προωθούν την επιστήμη, είτε να εξυπηρετούν καθαρά τον κόσμο, όχι να του δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις του εξήγησα το πώς δουλεύει ο υπολογιστής, κατάλαβε τι ρόλο έχει και το ποντίκι, πώς αλλιώς, χωρίς φρουρού, θα άνοιγες τα διάφορα μενού;

 

EDIT: Δεν είμαι κατά όλων αυτών, απλά πρέπει είτε να προωθούν την επιστήμη, είτε να εξυπηρετούν καθαρά τον κόσμο, όχι να του δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες.

 

 

Μενού υπήρχαν και πριν από το ποντίκι όμως; Και μάλιστά ένα βήμα πριν, γιατί ένας υπολογίστής είναι έστω και λίγο χρήσιμος για αυτόν;

 

Καταλαβαίνεις λοιπον, ότι η επιστήμη προοδεύει. Ανέβα και εσύ στο τραίνο, και άσε τις εξυπνάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενού υπήρχαν και πριν από το ποντίκι όμως; Και μάλιστά ένα βήμα πριν, γιατί ένας υπολογίστής είναι έστω και λίγο χρήσιμος για αυτόν;

 

Καταλαβαίνεις λοιπον, ότι η επιστήμη προοδεύει. Ανέβα και εσύ στο τραίνο, και άσε τις εξυπνάδες.

Δεν ξέρω ποιος από τους 2 μας όμως πρέπει πρώτα να αφήσει τις εξυπνάδες, εσύ με τα μενού που και καλά υπήρχαν πριν το ποντίκι, ή εγώ με τα άλλα (ποια, δεν ξέρω)... Και πάμε στο παρόν άρθρο, το συγκεκριμένο προϊόν τι σχέση έχει με την πρόοδο της επιστήμης; Η τεχνολογία αυτή έχει αναπτυχθεί και την έχουν υιοθετήσει 10000 εταιρείες ήδη. Ενδιαφέρονται για την επιστήμη όλες μάλλον... (Επίσης τι κακό είναι αυτό με το ποιος θα φτιάξει τον καλύτερο υπερυπολογιστή της χρονιάς ή τον μικρότερο σε μέγεθος; Αυτά προωθούν μήπως την επιστήμη; )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος από τους 2 μας όμως πρέπει πρώτα να αφήσει τις εξυπνάδες, εσύ με τα μενού που και καλά υπήρχαν πριν το ποντίκι, ή εγώ με τα άλλα (ποια, δεν ξέρω)... Και πάμε στο παρόν άρθρο, το συγκεκριμένο προϊόν τι σχέση έχει με την πρόοδο της επιστήμης; Η τεχνολογία αυτή έχει αναπτυχθεί και την έχουν υιοθετήσει 10000 εταιρείες ήδη. Ενδιαφέρονται για την επιστήμη όλες μάλλον... (Επίσης τι κακό είναι αυτό με το ποιος θα φτιάξει τον καλύτερο υπερυπολογιστή της χρονιάς ή τον μικρότερο σε μέγεθος; Αυτά προωθούν μήπως την επιστήμη; )

 

Όταν φτιάχτηκε ο πρώτος οικιακός υπολογιστής, πολύς κόσμος γελούσε: Τί θα τον κάνεις, και δεν υπάρχει ανάγκη για υπολογιστή στο σπίτι, και είναι τεχνητή ανάγκη ...

 

Τι στο καλό πια, είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτιάχτηκε ο πρώτος οικιακός υπολογιστής, πολύς κόσμος γελούσε: Τί θα τον κάνεις, και δεν υπάρχει ανάγκη για υπολογιστή στο σπίτι, και είναι τεχνητή ανάγκη ...

 

Τι στο καλό πια, είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις;

Το τελευταίο δεν χρειαζόταν, γιατί είναι "εναντίον" σου. Κατέληξες σε αυτό που είπα εγώ, ότι στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, και μπορεί να μπει στα "χρειάζομαι". Αυτό όμως δεν παύει για τώρα να είναι μία ψεύτικη ανάγκη, συνεχίζω όμως να λέω ότι δεν είναι κάτι το επιστημονικό, άσχετα και αν γίνει η καλύτερη συσκευή της χιλιετίας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζω όμως να λέω ότι δεν είναι κάτι το επιστημονικό, άσχετα και αν γίνει η καλύτερη συσκευή της χιλιετίας...

 

 

Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτά που γράφεις. Δεν θα σχολιάσω άλλο. Με κούρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους εφευρέθηκε η τηλεόραση για τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους:

Γιώργος: Έχω την ταράτσα

Κώστας: Φέρνω κοψίδια

Ηλίας: Βάζω τις μπύρες

Αντρέας: Μισό!Την τυλίγω (την tv) και έρχομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι η οθόνη, όχι η τηλεόραση. Μία εύκαμπτη τηλεόραση μπορεί να μη χρειάζεται και πουθενά. Αλλά μία εύκαμπτη οθόνη έχει χίλιες-τρεις εφαρμογές.

 

- Σίγουρα θα δούμε αυτοκίνητα με GPS ενσωματωμένο στο παρμπρίζ. Bonus η επαυξημένη πραγματικότητα, πάλι πάνω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου. Και σε όσους δεν αρέσει, ας συνεχίζουν να κοτσάρουν το MLS με τη βεντούζα στο τζάμι, οι υπόλοιποι (μη τεχνοφοβικοί) θα κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη!

 

:mrgreen:

 

- Σίγουρα θα πεθάνει ο video projector. Σε τι χρειάζεται ένας projector και ένα πανί, από τη στιγμή που το «πανί» θα μπορεί να δείξει αυτόνομα ό,τι θέλεις, χωρίς την ανάγκη projector;

 

- Οι τηλεοράσεις θα γίνουν πολύ πιο ελαφριές και λεπτές. Ίσως πλέον να μοιάζουν με κάδρο! Φυσικά δε θα τυλίγονται (δεν έχει νόημα).

 

- Αφίσες και γιγαντο-διαφημίσεις στο δρόμο που θα καταλαμβάνουν το 1/20 του χώρου που τρώνε σήμερα, ενώ θα σπαταλάνε απείρως λιγότερη ενέργεια.

 

- Ένα σωρό άλλα, σκεφτείτε!

 

Κανένα από τα αντικείμενα και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούμε σήμερα δεν αποτελεί ανάγκη. Κάνουμε και χωρίς smartphones και internet στο δρόμο. Κάνουν όμως τη ζωή μας ευκολότερη και μας εξυπηρετούν, οπότε γιατί όχι; Τώρα ίσως να φαίνεται άχρηστο. Σε 10 χρόνια όμως, που το αυτοκίνητό μου θα έχει δυνατότητες augmented reality στο τζάμι του, εγώ δε θα συνεχίσω να κοτσάρω βεντούζα! Το έγραψα και παραπάνω.

 

Ούτε το κόστος είναι θέμα. Φυσικά, όπως γίνεται πάντα, οι early-adopters θα την πληρώσουν. Αλλά το κόστος της τεχνολογίας θα γίνει προσιτό σύντομα. Το 2000 πόσα λεφτά θα έπρεπε να δώσουμε για να έχουμε την επεξεργαστική ισχύ ενός μέτριου Core i5 των 130€ (σημερινά λεφτά); Είκοσι φορές παραπάνω;

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...