Προς το περιεχόμενο

Easytether και ubuntu 12.04


sokpip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να εγκαταστήσω το easytether για android στο ubuntu 12.04 αλλά δεν τα καταφέρνω. Εγκαθιστώ λοιπόν το easytether στο κινητό τηλέφωνο και στην συνέχεια ακολουθώ τις οδηγίες που έχει. Σε κάποιο σημείο, όπως μου ζητάει στις οδηγίες, κατεβάζω τους drivers για ubuntu και επεξεργαστή AMD στο κινητό και τους μεταφέρω με USB στον υπολογιστή. Στην συνέχεια, όταν πάω μέσα από τα ubuntu να τρέξω το αρχείο για να εγκαταστήσει τους drivers, μου βγάζει ότι δεν ειναι σωστό το πρόγραμμα αρχιτεκτονικής AMDx64 και σταματάω εκει. Καμία βοήθεια για το τι πρεπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amd64 σημαινει οτι ειναι για 64αρα εγκατασταση και το i386 πως ειναι για 32αρα. Εσυ μαλλον εχεις 32αρα εγκατασταση και πηγες να βαλεις το 64αρι πακετο, οποτε απλα κατεβασε το i386 και βαλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amd64 σημαινει οτι ειναι για 64αρα εγκατασταση και το i386 πως ειναι για 32αρα. Εσυ μαλλον εχεις 32αρα εγκατασταση και πηγες να βαλεις το 64αρι πακετο, οποτε απλα κατεβασε το i386 και βαλτο.

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Κατέβασα το i386, αλλά όταν πάω να το κάνω εγκατάσταση μου βγάζει ένα μηνυμα που λέει ότι θα πρέπει να ειμαι σιγουρος για αυτο που πάω να εγκαταστήσω, και παραδιπλα το κουμπί Install ειναι ανενεργό και δεν μπορώ να το πατήσω. Καμία ιδέα για το τι να κάνω? Απλα υπενθυμίζω ότι εχω internet μόνο μέσω easytether και επομένως δεν μπορώ να έχω internet οταν είμαι στα ubuntu παρα μόνο στα windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποθηκευσε το αρχειακι easytether-blablabla.deb που κατεβασες μεσα στο home σου, ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε αυτο

>sudo dpkg -i easytether-blablabla.deb

για να το κανεις εγκατασταση. Δεν ξερω πως λειτουργει το ubuntu software center για να σου πω πως γινεται απο εκει.

 

Επισης, αν εχει εγκατεστημενο το gdebi, κανε δεξι κλικ στο αρχειακι και επελεξε να το ανοιξεις με gdebi. Μετα θα σε καθοδηγησει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποθηκευσε το αρχειακι easytether-blablabla.deb που κατεβασες μεσα στο home σου, ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε αυτο

>sudo dpkg -i easytether-blablabla.deb

για να το κανεις εγκατασταση. Δεν ξερω πως λειτουργει το ubuntu software center για να σου πω πως γινεται απο εκει.

 

Επισης, αν εχει εγκατεστημενο το gdebi, κανε δεξι κλικ στο αρχειακι και επελεξε να το ανοιξεις με gdebi. Μετα θα σε καθοδηγησει αυτο.

 

Σ' ευχαριστώ! Δεν ξερω αν το εχει το gdebi. Ειμαι καινουριος στα ubuntu και τωρα τα μαθαίνω. Θα δοκιμάσω το βράδυ αυτό με το τερματικό και θα σου πω. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...