Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ποση ωρα θελει να συνδθει σε εναν σερβερ;;;

Περιμενβ 10 λεπτα και τπτ. Ασε που με το βγαζει σε ενα παραθυρακι αντι για ολη την οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εβαλα το νεο απδατε και παιζω κανα 20λεπτο... αλλαξε συμπεριφορα το παιχνιδι.... δεν εχω φραμεδροπς. παιζω σταθερα πανω απο 50φπς. μαλλον κανανε κατι καλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotiris123 σε τι ρυθμίσεις και ποια Gpu έχεις; 

 

ρυθμισεις εχω μεδιουμ τωρα ενω με το παλιο μονο λοου επαιζα, αλλα και hight που δοκιμασα παιζω με 25-30 και σε κανα βαρυ σημειο παιφτω στα 10-15..σε ουλτρα 20 μεγιστο επιασα και το εβγαλα... αναλυση 1920χ1080. εχω απορια παντως.. τι αξιζει? να αλλαξω επεξεργαστηη να μαζεψω κανα 200αρι για καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυθμισεις εχω μεδιουμ τωρα ενω με το παλιο μονο λοου επαιζα, αλλα και hight που δοκιμασα παιζω με 25-30 και σε κανα βαρυ σημειο παιφτω στα 10-15..σε ουλτρα 20 μεγιστο επιασα και το εβγαλα... αναλυση 1920χ1080. εχω απορια παντως.. τι αξιζει? να αλλαξω επεξεργαστηη να μαζεψω κανα 200αρι για καρτα γραφικων?

Πιστευω αν αλλαξεις μονο GPU μια χαρα θα εισαι και αργοτερα αλλαζεις cpu,mbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε AMDάκιδες, σας μοιράζει φάπες ο Phenom ενώ έχετε FX ;

Αμάν..

 

Αν συμβαίνει αυτό,τότε αυτό σημαίνει πως το παιχνίδι δεν είναι optimized για 8 πυρήνες. Κάτι που προξενεί και έκπληξη είναι η αλήθεια, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει και στις επόμενες κονσόλες,οι οποίες θα έχουν οχταπύρηνους.

Ένας επεξεργαστής FX μπορεί να έχει περισσότερους πυρήνες από έναν Phenom II,αλλά ο κάθε πυρήνας Phenom II  είναι πιο γρήγορος από ένα πυρήνα FX.

Έτσι για να έχει καλύτερη απόδοση ο FX σε ένα πρόγραμμα,θα πρέπει το πρόγραμμα να κάνει χρήση όλων των πυρήνων.

Εγώ για αυτό έχω μείνει στον 4πύρηνο Phenom II μου,και προς το παρόν άμα δεν αλλάξει η σχέση μεταξύ πυρηνών, ώστε ένας πυρήνας FX σε μια Χ συχνότητα Ghz να παρέχει τις ίδιες επιδόσεις με έναν Phenom II,δεν πρόκειται να αναβαθμίσω σε AMD.

Άμα χρειαστεί να αναβαθμίσω κάποια στιγμή θα κοιτάξω για intel αν και όποτε κάποια στιγμή αυτό γίνει και η AMD δεν έχει καταφέρει ακόμα να αυξήσει τις επιδόσεις πυρηνών της.

Βασικά δική μου ιδέα θα ήταν απλά να παίρναν τα τσιπ των Phenom II και να τα σμικρύναν σε μικρότερα nm ώστε να καιν λιγότερο ρεύμα και να χωράει το τσιπ περισσότερους πυρήνες. Αν μου έδιναν έναν 8πύρηνο Phenom II που να έκαιγε π.χ. 80 ~ 125 watt και να είχε έστω και 3.2 με 3.4 ghz και όχι τα 4αρια και βάλε του FX,ξέρεις πόσο χαρούμενος θα ήμουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την 7970 avg 60fps και κατι λιγα σε Obliteration αλλα με μαχες ,τανκς κτλ ,οχι αραγμα στην ταρατσα .Με την 680 εβγαλα και λιγο πιο πανω χθες χαχαχα..αλλα οκ ειπαμε παιζει ρολο τι κανεις στο game .


Aκυρο παπαρια σας ειπα... Με την 680 εβγαζα χθες 52 avg ,μπερδευτηκα και νομιζα 62.Θα την δοκιμασω και με το δευτερο update .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμβαίνει αυτό,τότε αυτό σημαίνει πως το παιχνίδι δεν είναι optimized για 8 πυρήνες. Κάτι που προξενεί και έκπληξη είναι η αλήθεια, λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει και στις επόμενες κονσόλες,οι οποίες θα έχουν οχταπύρηνους.

Ένας επεξεργαστής FX μπορεί να έχει περισσότερους πυρήνες από έναν Phenom II,αλλά ο κάθε πυρήνας Phenom II  είναι πιο γρήγορος από ένα πυρήνα FX.

Έτσι για να έχει καλύτερη απόδοση ο FX σε ένα πρόγραμμα,θα πρέπει το πρόγραμμα να κάνει χρήση όλων των πυρήνων.

Εγώ για αυτό έχω μείνει στον 4πύρηνο Phenom II μου,και προς το παρόν άμα δεν αλλάξει η σχέση μεταξύ πυρηνών, ώστε ένας πυρήνας FX σε μια Χ συχνότητα Ghz να παρέχει τις ίδιες επιδόσεις με έναν Phenom II,δεν πρόκειται να αναβαθμίσω σε AMD.

Άμα χρειαστεί να αναβαθμίσω κάποια στιγμή θα κοιτάξω για intel αν και όποτε κάποια στιγμή αυτό γίνει και η AMD δεν έχει καταφέρει ακόμα να αυξήσει τις επιδόσεις πυρηνών της.

Βασικά δική μου ιδέα θα ήταν απλά να παίρναν τα τσιπ των Phenom II και να τα σμικρύναν σε μικρότερα nm ώστε να καιν λιγότερο ρεύμα και να χωράει το τσιπ περισσότερους πυρήνες. Αν μου έδιναν έναν 8πύρηνο Phenom II που να έκαιγε π.χ. 80 ~ 125 watt και να είχε έστω και 3.2 με 3.4 ghz και όχι τα 4αρια και βάλε του FX,ξέρεις πόσο χαρούμενος θα ήμουν ?

Δεν ισχύει αυτό, προφανώς αυτά τα ''περίεργα'' εμφανίζονται επειδή μιλάμε για BETA, στην Final κατά πάσα πιθανότητα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα..

Οι κονσόλες έχουν [email protected] για Ps4 και 1.75Ghz για Χ1, από τους οποίους 8, οι 6 θα είναι διαθέσιμοι για παιχνίδια..Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα 8GB μνήμη που διαθέτουν.

Mε την 7970 avg 60fps και κατι λιγα σε Obliteration αλλα με μαχες ,τανκς κτλ ,οχι αραγμα στην ταρατσα .Με την 680 εβγαλα και λιγο πιο πανω χθες χαχαχα..αλλα οκ ειπαμε παιζει ρολο τι κανεις στο game .

Aκυρο παπαρια σας ειπα... Με την 680 εβγαζα χθες 52 avg ,μπερδευτηκα και νομιζα 62.Θα την δοκιμασω και με το δευτερο update .

Σε κόβει ο ''αρχαίος'' i7 που έχεις με την 680 σίγουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν τρωει μπουκαλι ,απλα αν ειχα την 680 με τον 3770κ θα τσιμπαγα κατι παραπανω σιγουρα ,αλλο το ενα αλλο το αλλο ...Εξαλλου τοσο βγαζουν και τα benchmarks για την 680.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιασαμε τους Phenom θα σας πω την  εμπειρια του φιλου μου με συστημα  Amd 965 3.7Ghz,7950 stock,8gb Ram,Win7,1080p.

 

Οπως ειχα αναφερει οταν ειχε πρωτοβγει η Beta ,το συστημα του με ρυθμισεις ολα Ultra χωρις MsAA εβγαζε Avg 35-37 ,οτι ρυθμισεις και να εβαζε πανω απο 40fps μεσο ορο δεν μπορουσε να δει,αγνωστος ο λογος,και ειχε απογοητευτει.

Δοκιμαζει σημερα ξανα ,βαζοντας οτι τελευταιο driver,patch,update εχει βγει και μου λεει "Επαιξα απλα ΤΕΛΕΙΑ το Bf σημερα !!" :ο Ειχε βαλεις fraps και με τις ιδιες ρυθμισεις που ειπαμε κατω απο 43fps δεν ειδε καμια στιγμη!! Πρεπει avg να βγαζει πλεων 55+ fps,με στοκ την καρτα και χωρις MsAA. Η 2η εντυπωση που του εκανε ειναι οτι οταν μπηκε Spectator Mode,Min δεν ειδε κατω απο 52,και του φανηκαν ολα ULTRA SMOOTH :o

Το βραδυ θα κανει και αλλα τεστ. Καλη φαση λοιπον αν σιγα σιγα φτιαχνει το πραγμα..βεβαια μενει να δουμε πως θα τα παρι στην Open world πιστες που το cpu θα παιξει καθοριστικο ρολο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο το κατω "απο 43 fps δεν ειδα ποτε" και κατι τετοια αφηστε το ...

Σε μαχη με τανκς και ελικοπτερα και εκρηξεις μια χαρα κατω απο 43 fps θα ειδε .Αν ειναι να βγαζουμε min fps  κοιτωντας τον ουρανο  και αγναντευοντας την θεα απο την ταρατσα χαιρω πολυ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα αυτο το κατω "απο 43 fps δεν ειδα ποτε" και κατι τετοια αφηστε το ...

Σε μαχη με τανκς και ελικοπτερα και εκρηξεις μια χαρα κατω απο 43 fps θα ειδε .Αν ειναι να βγαζουμε min fps  κοιτωντας τον ουρανο  και αγναντευοντας την θεα απο την ταρατσα χαιρω πολυ ...

 

Ή όταν πέφτει η C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...