Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω ρε παιδιά τι φυστίκι είναι αυτό το multiplayer. Μακελειό!!! Πάντως με ULTRA settings παίζω κοντά στα 60 fps με κάποια drops στα 40 σε λίγα σημεία με πολύ πιου πιου και μπαμ μπαμ. Καλή φάση!

Βγάλε το AA(και το post και το κανονικό)και επίσης εαν θες βγάλε και τελειως το ambient occlusion,απλα κανει καλυτερες σκιες κλπ και βαραίνει την καρτα για render.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγάλε το AA(και το post και το κανονικό)και επίσης εαν θες βγάλε και τελειως το ambient occlusion,απλα κανει καλυτερες σκιες κλπ και βαραίνει την καρτα για render.

 

Super φίλε. Κανένα drop πουθενά! Μία ερώτηση μόνο. Το fraps μου βγάζει πολύ μεγάλα νούμερα fps. Μιλάμε για 120+, μπορεί και 200!! Τι παίζει? Είναι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super φίλε. Κανένα drop πουθενά! Μία ερώτηση μόνο. Το fraps μου βγάζει πολύ μεγάλα νούμερα fps. Μιλάμε για 120+, μπορεί και 200!! Τι παίζει? Είναι σωστά?

ναι,στο Loading κλπ.

Αλλα με το σύστημα που έχεις τέτοια καρέ πρέπει να βλέπεις μονίμως πάνω απο 80-90 για τέτοιον επεξεργαστή.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις το antialiasing στο Χ2 η στο Χ4 ώστε να μαζέψει τις άκριες των πολυγώνων και να έχεις πιο "γηινα" καρέ (κοντά στα 70-80 κλπ)

Θα σου έλεγα πως να βάλεις "κοφτη" εντος του παιχνιδιού ΑΛΛΑ δεν φρενάρει η κάρτα αλλα ο επεξεργαστής οποτε θα σε ρημάξει στο tearing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το AA(και το post και το κανονικό)και επίσης εαν θες βγάλε και τελειως το ambient occlusion,απλα κανει καλυτερες σκιες κλπ και βαραίνει την καρτα για render.

 

 

ναι,στο Loading κλπ.

Αλλα με το σύστημα που έχεις τέτοια καρέ πρέπει να βλέπεις μονίμως πάνω απο 80-90 για τέτοιον επεξεργαστή.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις το antialiasing στο Χ2 η στο Χ4 ώστε να μαζέψει τις άκριες των πολυγώνων και να έχεις πιο "γηινα" καρέ (κοντά στα 70-80 κλπ)

Θα σου έλεγα πως να βάλεις "κοφτη" εντος του παιχνιδιού ΑΛΛΑ δεν φρενάρει η κάρτα αλλα ο επεξεργαστής οποτε θα σε ρημάξει στο tearing.

 

Με ultra και με κλειστά αυτά που είπες έχω πάνω από 100fps μονίμως. Ειδικά σε battle. Θα κάνω δοκιμές και θα δω που πέφτει κοντά στα 80 και θα το κρατήσω. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εφόσον τα fps σου πετάγονται τοσο πάνω,μπορείς να βοηθήσεις τον οπτικό τομέα,σου ειπα να τα βγάλεις για να δεις πόσο πανω πας χωρίς να ζορίζεις την κάρτα με σχετικά περιττές βλακείες(αναφέρομαι για το Multi και γενικότερα για τα Online κομμάτια των παιχνιδιών)που δεν σε απασχολει ο οπτικος τομέας αλλα τα καρέ να ειναι τα μέγιστα και σταθερά.

 

Και γω που παίζω σε 1024p ακόμα,ειμαι με ΑΑ Χ2, AO off και τα υπόλοιπα high/ultra γιατί σε αυτή την ανάλυση με κόβει τρομερά ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εφόσον τα fps σου πετάγονται τοσο πάνω,μπορείς να βοηθήσεις τον οπτικό τομέα,σου ειπα να τα βγάλεις για να δεις πόσο πανω πας χωρίς να ζορίζεις την κάρτα με σχετικά περιττές βλακείες(αναφέρομαι για το Multi και γενικότερα για τα Online κομμάτια των παιχνιδιών)που δεν σε απασχολει ο οπτικος τομέας αλλα τα καρέ να ειναι τα μέγιστα και σταθερά.

 

Και γω που παίζω σε 1024p ακόμα,ειμαι με ΑΑ Χ2, AO off και τα υπόλοιπα high/ultra γιατί σε αυτή την ανάλυση με κόβει τρομερά ο επεξεργαστής.

 

Εγώ έχω το AA Χ4, ΑΟ κλειστό και τα υπόλοιπα ultra και είμαι σταθερά στα 90-100. Πάντως δεν παρατηρώ μεγάλες διαφορές ούτως ή άλλος οπότε τζάμπα ζορίζω την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω 1080 δεν βλεπεις τρομερές διαφορες,

Αν κοιτάξεις σε καποιο σπιτι η στα καγκελα κλπ θα δεις γωνίτσες να εξέχουν που με ΑΑ Χ4 δεν υπάρχουν μετά εγω εχω τρομερό θέμα λόγω ανάλυσης.

Απο εκει και πέρα,παίξε shanghai με 64 άτομα και αν έχεις premium την pearl market και βλέπεις πως συμπεριφέρεται το σύστημα.

Στο 99% των περιπτώσεων δεν θα έχεις κανένα θέμα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο τα φώτα σας γιατί είμαι noob. Μπήκα το πρωί σε έναν server super, άλλαζαν τα maps κάθε τέταρτο περίπου, δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου όχημα/tank/ελικόπτερο κτλπ και θυμάμαι έγραφε κάτι για Defenders/Attackers, αλλά τώρα δεν βρίσκω αντίστοιχο game. Μόνο καρφωτά maps με 40 άτομα καρφωμένα σε ένα 1-2 σημεία που μου σπάνε τα νέυρα! A είχε και "borders" στο map που δεν έπρεπε να βγεις από εκεί. Γενικά ήταν αρκετά μικρά τα maps, τα περισσότερα δηλαδή.

 

Πως θα καταλάβω αν αλλάζουν τα maps, υπάρχουν οχήματα και βλακείες κτλπ?

 

Γενικά δεν μ'αρέσουν τα ελικόπτερα και αυτά, αλλά το καθαρό πίου πίου. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναεγκατέστησα και εγώ για να το δοκιμάσω με τη νέα κάρτα. Έπαιξα λίγο Hainan Resort, όλα Ultra και ΑΑ 4Χ και τρέχει πολύ καλά το παιχνίδι. Με Mantle ακόμα καλύτερα. Πρέπει να είχα 60+ καρέ avg.

Πάντως αυτό το resolution scale, αν και ομορφαίνει πολύ τα γραφικά, σου ρίχνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα καρέ.Με 200% resulotion scale, απο τα 60+ έπεσα στα...20 καρέ.

Μακριά απο αυτή την επιλογή, εκτός και αν έχετε...290X crossfire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το res. scale πρακτικά είναι downsampling (κάτι σαν το VSR της AMD ή το αντίστοιχο της nV).

 

Αυτό που κάνει, είναι να κάνει render σε μεγαλύτερη ανάλυση απο αυτήν που έχεις εσύ ορίσει και μετά να το προσαρμόζει στην ανάλυση της οθόνης σου (1080 px).

 

Είναι ένας καλός τρόπος για να βελτιώσεις την εικόνα, αλλά θέλει ρέγουλα.

 

200%!?!?!? Φακ! Εγώ μέχρι 120-130% το είχα φτάσει (αλλά είχα αυξήσει και το εύρος πεδίου οπότε πρακτικά ήμουν >140%).

 

Με την κάρτα σου, σε 1080, πάνω από 130% μην βάλεις.

 

Επίσης, μπορείς να ρίξεις το Α/Α αφού η μεγαλύτερη ανάλυση συμβάλει στη μείωση των ζιγκζαγκ.

 

Τέλος, αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις το VSR της AMD, το οποίο πλέον χρησιμοποιώ.

 

Με τους τελευταίους οδηγούς, δώσε ανάλυση ingame 1440p@60Hz και δες αν σε ικανοποιεί.

 

Εννοείται πως αν το δοκιμάσεις αυτό, res. scale@100% και τουλάχιστον το HBAO  το ξεχνάς, αλλιώς θα πέσεις κάτω από 40 στα max.

 

Σε εμένα με τα παραπάνω λειτουργεί πολύ καλά @DX11. Δεν έχω δει τι παίζει με το τελευταίο mantle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα σημερα στο οριτζιν οτι εδιναν το παιχνιδι free για 168 ωρες.

 

το κατεβασα μεσω οριτζιν αλλα πουθενα σε κανενα σημειο κατα την εγκατασταση δε με ρωτησε που θελω να  το εγκαταστησω.. το εβαλε απο μονο του στον C που εχω μονο το λειτουργικο και δεν εχει πολυ διαθεσιμο χωρο τωρα. μπορω να επιλεξω που θα το εγκαταστησω? ειναι καποια επιλογη που δεν ειδα? μηπως μπαινει υποχρεωτικα στον C η εγκατασταση? οποιος ξερει ας πει. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα σημερα στο οριτζιν οτι εδιναν το παιχνιδι free για 168 ωρες.

 

το κατεβασα μεσω οριτζιν αλλα πουθενα σε κανενα σημειο κατα την εγκατασταση δε με ρωτησε που θελω να  το εγκαταστησω.. το εβαλε απο μονο του στον C που εχω μονο το λειτουργικο και δεν εχει πολυ διαθεσιμο χωρο τωρα. μπορω να επιλεξω που θα το εγκαταστησω? ειναι καποια επιλογη που δεν ειδα? μηπως μπαινει υποχρεωτικα στον C η εγκατασταση? οποιος ξερει ας πει. ευχαριστω

Πας στο origin πάνω αριστερά,πατάς origin,μετά στην καρτελίτσα που σου βγάζει πατάς ρυθμίσεις εφαρμογής,πας για προχωρημένους,και εκεί που γράφει ληφθέντα παιχνίδια,ορίζεις εσύ που θες να τα εγκαταστήσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε, το ειδα και εγω αυτο.. οποτε εκανα uninstall το παιχνιδι για να το ξαναπερασω στον D .

 

βεβαια μαζι με το αν-ινστολ , εσβησε και την ληψη του παιχνιδιου και τωρα το ξανα-κατεβαζω.. !

αντε αλλες 4 ωρες ξανα.. τσαμπα περιμενα να το παιξω αποψε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

βεβαια μαζι με το αν-ινστολ , εσβησε και την ληψη του παιχνιδιου και τωρα το ξανα-κατεβαζω.. !

αντε αλλες 4 ωρες ξανα.. τσαμπα περιμενα να το παιξω αποψε..

Δεν ήξερες!!!Δεν ρώταγες ;;;;; Γι αυτό είμαστε εδώ.Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. http://www.insomnia.gr/topic/570260-αντιγραφή-games-origin-σε-άλλο-δίσκο/?p=54031639 .Υπόθεση λίγων λεπτών είναι η μεταφορά παιχνιδιού σε άλλο δίσκο.Δεν χρειάζεται ξανά κατέβασμα.(Δεν το παίζω ειδήμονας και εγώ ρώτησα και εμένα άλλος μου το είπε.  :-D ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...