Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά δεξιά πάνω που βγάζει κάτι τετραγωνάκια πορτοκαλί και κάτι ρολογάκια είναι όταν έχουμε packet loss?

 

Ναι και εμένα μου κάνει εντύπωση, τι είναι αυτό το πορτοκαλί που δείχνει σαν να είναι εικονίδιο για εγγραφή gameplay ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτά δεξιά πάνω που βγάζει κάτι τετραγωνάκια πορτοκαλί και κάτι ρολογάκια είναι όταν έχουμε packet loss?

post-184642-0-29498300-1441740860_thumb.png

 

 

μην κοιτάς τα κυκλωμένα απλά έτσι βρήκα την εικόνα.

Δεν εχουμε καποια λυση η τροπο να το φτιαξουμε ετσι..??

έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση το battlelog plugin;

ειτε ναι ειτε οχι πέταξέ το τελείως με το revo uninstaller και βάλτο παλι.

Υπάρχουν γενικότερα πολλοί που αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το low fps(warning) μου το πετάει σε στιγμές που για αξαφνο λόγο το σύστημα βουτάει,κάτι σαν spike και πιθανότατα ειναι απο τους κωλοdrivers της nvidia.

 

κατα τα άλλα μόνο το refresh rate δεν εχω συναντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifwfNhpt2.png

 

 

μην κοιτάς τα κυκλωμένα απλά έτσι βρήκα την εικόνα.

έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση το battlelog plugin;

ειτε ναι ειτε οχι πέταξέ το τελείως με το revo uninstaller και βάλτο παλι.

Υπάρχουν γενικότερα πολλοί που αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα.

ωραίος ο Χρηστάρας. εγώ που παίζω  εδώ και 2-3 μέρες έχω το εντονο πορτοκαλί.  packet loss κτλ κτλ. τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifwfNhpt2.png

 

 

μην κοιτάς τα κυκλωμένα απλά έτσι βρήκα την εικόνα.

έχεις αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση το battlelog plugin;

ειτε ναι ειτε οχι πέταξέ το τελείως με το revo uninstaller και βάλτο παλι.

Υπάρχουν γενικότερα πολλοί που αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα.

Μολις το εκανα ξανα περασα το plugin αλλα τιποτα δεν κανει τιποτα,μου το τρεχει για καποια δευτερα στο task manager και μετα μου το κλεινει και παραμενει εκει στο joining server ειναι τρελα παντως αυτο το battlefield ειναι η 3 φορα που μου το κανει αυτο και δεν εχω καθολου ορεξη στο να κανω φορματ.Ουτε να το κανω uninstall ολο το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος ο Χρηστάρας. εγώ που παίζω  εδώ και 2-3 μέρες έχω το εντονο πορτοκαλί.  packet loss κτλ κτλ. τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

εσυ τίποτα ειναι πρόβλημα της γραμμής/επικοινωνιας του παρόχου με το εξωτερικο η κάτι αλλο.

βασικά το μόνο απο μεριάς σου ειναι να μην χρησιμοποιεί κάποιος την γραμμή για οτιδήποτε αλλο εκείνη την ώρα ώστε να μην εχεις με μεταβλητό Ping/latency

 

Μολις το εκανα ξανα περασα το plugin αλλα τιποτα δεν κανει τιποτα,μου το τρεχει για καποια δευτερα στο task manager και μετα μου το κλεινει και παραμενει εκει στο joining server ειναι τρελα παντως αυτο το battlefield ειναι η 3 φορα που μου το κανει αυτο και δεν εχω καθολου ορεξη στο να κανω φορματ.Ουτε να το κανω uninstall ολο το παιχνιδι.

το έχεις πετάξει με ρεβο;

κανε καθαρισμό cookies του firefox

με αλεπού παίζω,μου το εκανε 2 φορες μετά το patch καθαρίσα/επανεγκατέστησα και δεν παρουσιάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τίποτα ειναι πρόβλημα της γραμμής/επικοινωνιας του παρόχου με το εξωτερικο η κάτι αλλο.

βασικά το μόνο απο μεριάς σου ειναι να μην χρησιμοποιεί κάποιος την γραμμή για οτιδήποτε αλλο εκείνη την ώρα ώστε να μην εχεις με μεταβλητό Ping/latency

 

το έχεις πετάξει με ρεβο;

κανε καθαρισμό cookies του firefox

με αλεπού παίζω,μου το εκανε 2 φορες μετά το patch καθαρίσα/επανεγκατέστησα και δεν παρουσιάζει κάτι.

Το εκανα με το revo.....τα cookies που παμε να τα σβεισουμε..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ctrl-shift-del.

Υπόψιν αναλογα το τι θα επιλέξεις χάνονται στοιχεία(user/pass)που έχεις βάλει σε σελίδες (στο λέω μη ζητάς ρέστα μετά :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ctrl-shift-del.

Υπόψιν αναλογα το τι θα επιλέξεις χάνονται στοιχεία(user/pass)που έχεις βάλει σε σελίδες (στο λέω μη ζητάς ρέστα μετά :-D )

Ενταξει εγω τα εσβεισα αλλα τιποτα,πραγματικα πληρωνω καποιον αυτη την στιγμη για να ερθει να μου το φτιαξει δεν μπορω αλλο ποια με αυτο το παιχνιδι σε καθε update εχει και προβλημα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση τι ειναι το pocket loss γτ μου το βγαζει συχνα

όσο πιο απλά και όσο πιο σύντομα μπορεί να γραφτεί.

όταν εσύ είσαι στο ίντερνετ η επικοινωνία του μόντεμ με τον σέρβερ του παρόχου και απο εκεί στον έξω κόσμο γίνεται με μικρά πακέτα μερικών kb η byte δεν θυμαμαι(Νομίζω byte)

απο εκει και πέρα για τον α,β,γ λόγο το πακέτο αυτό μπορεί να έρθει αλλοιωμένο είτε να μην έρθει καθόλου(είτε λόγω συμφόρησης του κόμβου που στάλθηκε είτε λάθος στην δρομολόγηση είτε τελειωσε ο αριθμός των hops που μπορεί να κάνει το πακέτο) και τα πακέτα αυτά έρχονται αριθμημένα(υπάρχουν εφαρμογές που δεν έρχονται αριθμημένα αν χρησιμοποιούν UDP Πρωτόκολλο πχ μετάδοση φωνής/βίντεο και δεν μας απασχολεί η επαναμετάδοσή τους)

έτσι λοιπόν όταν ενα πακέτο φτάσει στον προορισμό του η κάρτα δικτύου,το επίπεδο ή η εφαρμογή ελέγχει για την ορθότητα της πληροφορίας μέσω checksum.

αν αυτό είναι λάθος απο το αναμενόμενο τότε ο παραλήπτης απορρίπτει το πακέτο αυτό.

έτσι υπάρχει το packet loss.

Αν θες αναλυτικές πληροφορίες για το κάθε κομμάτι της επικοινωνιας δες για 3way handshake στο TCP ,τι κάνει το TCP,Τι το UDP και τι περιέχουν τα αντίστοιχα πακέτα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω!

Απο την μεριά σου για να μειωθεί η πιθανότητα του packet loss θα πρέπει να μην χρησιμοποιεί αλλος την γραμμή ενώ παίζεις,να μην εισαι με wifi και να έχεις οσο το δυνατον καλύτερη ταχύτητα με τον πάροχο(να μην απέχεις πολύ δηλαδή-αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοβαρός παράγοντας)

γενικότερα οσο πιο κοντά εισαι τόσο πιο σταθερή γραμμή έχεις.Το packet loss επίσης μειώνεται και με VDSL.

 

 

 

 

Ασχετο,είδα απ το drawgrahp του συστήματος όταν μου ανάβει η ειδοποίηση για το framerate(και κάνει τον μικρό λόξυγγα) ο χρόνος του επεξεργαστή διπλασιάζεται.

ίσως να bugάρει ο nvidia driver η το παιχνίδι,δεν ξέρω.

οσο ήμουν με amd δεν ειχα τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ο υπολογιστης  μου ειναι με καλωδιο 


ερωτηση τελευταια θελω να μπω σε καποιον server περιμενω στην ουρα και μετα οταν ειναι να μπω μενει στο joining server και δεν και προχωραει μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει να κανω  update τους drivers ή να κανω repair game ή να κανω restart τι PC ή να ανοιγοκλεισω το origin τα δοκιμασα ολλα πηγα στο site της Sapphire βρηκα της καρτα γραφικων μου ( Sapphire Dual-x r9 280 )πηγα εκει που λεει download κατεβασα την τελευταια εκδοση του ΑΜD catalyst control center αλλα δεν ξερω εαν αυτο ειναι driver η προγραμμα που κατεβαζει αυτοματα τους drivers. για πειτε μου τι να κανω και εαν εχω κανει λαθος με τους drivers και που βρισκω τους σωστους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...