Προς το περιεχόμενο

Battlefield 4


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το nick μου στο παιχνιδι ειναι οπως εδω.

 

parlapipas25

 

Στειλτε μου αιτημα φιλιας να παιξουμε και μαζι καμια φορα να γουσταρουμε.

 

Δεν σε βρίσκω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα windows 10 θα δώσουν το κατιτί τους σε σχέση με τα 8.1 που έχω σε επεξεργαστή με 2 modules στα 4.4 η μπα :P ; Τρώω μία στο τόσο κάτι ψιλοlag, ξέρω πως δεν φτάνει ο cpu μου, απλά κοιτάω να βελτιώσω την κατάσταση. Τώρα καλοκαιριάτικα δεν μπορώ να τον ανεβάσω παραπάνω, η ψύκτρα δεν μου δίνει περιθώρια γιατί είναι και τα ενσωματωμένα γραφικά που μου θερμαίνουν επιπλέον τον cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2500k είναι αρκετά δυνατότερος από 6300, απλά είναι λογικό ο 2500k να χτυπάει σχεδόν κατοστάρες όταν έχει στην πλάτη του μια 970 που πρέπει να την δουλεύει σωστά συν το φορτίο του bf4 που πέφτει στον i5 το οποίο είναι πολύ μεγάλο. Αετέ δώσε ένα κλόκι στον i5 στα 4.7 και θα είσαι κομπλέ, αν έχεις καλή ψύξη και δεν ξεπερνάς το 1.4v είσαι άρχοντας. Στα 4.7 ο sandy i5 είναι στα ίδια με haswell i5 στα 4.4.

 

 

 

Στο BF4 που είναι multicore optimized είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Πχ δές τον FX-8350 vs i7 4960x... B)

 

 

 

http://www.techspot.com/review/734-battlefield-4-benchmarks/page6.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο BF4 που είναι multicore optimized είναι ακριβώς στα ίδια επίπεδα. Πχ δές τον FX-8350 vs i7 4960x... B)

 

 

 

http://www.techspot.com/review/734-battlefield-4-benchmarks/page6.html

το θέμα υπάρχει στο Online Κομμάτι του παιχνιδιού.

και κυρίως σε σέρβερς με 64άτομα.

εκεί είναι που ο amd χάνει καρέ και ο ιντελ το παει νερό.

Τα windows 10 θα δώσουν το κατιτί τους σε σχέση με τα 8.1 που έχω σε επεξεργαστή με 2 modules στα 4.4 η μπα :P ; Τρώω μία στο τόσο κάτι ψιλοlag, ξέρω πως δεν φτάνει ο cpu μου, απλά κοιτάω να βελτιώσω την κατάσταση. Τώρα καλοκαιριάτικα δεν μπορώ να τον ανεβάσω παραπάνω, η ψύκτρα δεν μου δίνει περιθώρια γιατί είναι και τα ενσωματωμένα γραφικά που μου θερμαίνουν επιπλέον τον cpu.

μπα,δεν θα δεις κάτι αξιοσημείωτο εγω είδα σε σημεία που βούταγε να μην βουτάει τόσο.

Γενικότερα παρατήρησα παραπάνω Minimun και λιγότερα maximum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα υπάρχει στο Online Κομμάτι του παιχνιδιού.

και κυρίως σε σέρβερς με 64άτομα.

εκεί είναι που ο amd χάνει καρέ και ο ιντελ το παει νερό.

μπα,δεν θα δεις κάτι αξιοσημείωτο εγω είδα σε σημεία που βούταγε να μην βουτάει τόσο.

Γενικότερα παρατήρησα παραπάνω Minimun και λιγότερα maximum.

 

 

 

Εγώ online δεν έχω κανένα θέμα πάντως στα High με ΑΑ off. Αν είχα όμως πχ μια 960 χαλαρά θα το έπαιζα maxed out χωρίς πρόβλημα σύν του οτι τα γραφικά στο single player είναι πολύ πιο βαριά απο ότι στο multiplayer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου φανερό δεν είναι. Αν το βίντεο δεν είναι side by side δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Θα πρέπει δηλαδή να βλέπεις την ίδια χρονική στιγμή πόσα καρέ έχει ο ένας και πόσα ο άλλος. Εδώ δείχνει στιγμές άσχετες μεταξύ τους.

 

 

Ο FX πρέπει να έχει γύρω στα 85 καρέ avg και ο intel 100. Σε τέτοια επίπεδα απόδοσης οι διαφορές δεν παίζουν και πολύ ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις παλι ο FX βουτάει κάτω καμιά 30αρια καρέ σε σημεία και πέφτει και το % χρήσης της κάρτας.

AMD έχω,ξέρω πως τρέχει το παιχνίδι δυστυχώς.

και επειδή μιλάμε στο TS μπορώ και κρίνω τι συμβαίνει μεταξύ AMD,intel στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Τρανό παράδειγμα η pearl market.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις παλι ο FX βουτάει κάτω καμιά 30αρια καρέ σε σημεία και πέφτει και το % χρήσης της κάρτας.

AMD έχω,ξέρω πως τρέχει το παιχνίδι δυστυχώς.

και επειδή μιλάμε στο TS μπορώ και κρίνω τι συμβαίνει μεταξύ AMD,intel στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Τρανό παράδειγμα η pearl market.

 

 

 

Και βέβαια, συμφωνώ, οι Intel έχουν πολύ λιγότερα framedrops και απο εκεί φαίνεται ο καλός CPU. Αλλά μιλάμε για καταστάσεις που συναντούν οι High end users. Ένας υπολογιστής με τον 4770k και την GTX660 δεν νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές σε επιδόσεις απο τον δικό μου. Πάντως έχεις καλό PC, μην ανησυχείς. Και εγώ μόλις μαζέψω λεφτά θα τσιμπήσω την R9 380 και θα είμαι κομπλέ... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει fx 8320 και i5 4690k στο bf4 σε shanghai με r9 290 έχω να πω πως ο i5 είναι αισθητά καλύτερος σε min max avg fps. Έπαιζα shanghai 64 παίκτες και είχα 90 fps avg με το παιχνίδι μαξαρισμένο τα πάντα όλα και 4x msaa σε 1080p με τον 4690k στα 4.3. Με τον 8320 στα ίδια settings αλλά στοκ στα 3.5 με κλειστό turbo έπαιζα 80-90 avg με βούτες στα 50 fps σε φάσεις μάχης με τανκ πιστολίδια και δεν συμμαζεύεται.  Όμως πραγματικά το αναγνωρίζω, πιο ακριβός ο 4690k ωστόσο είναι σούπερ με όλη την σημασία της λέξης, είναι ότι πρέπει για παιχνίδια, η λέξη bottleneck δεν υπάρχει σε αυτόν τον επεξεργαστή, όμως για να τον αποκτήσεις πρέπει δυστυχώς να τα σκάσεις. Ο 8320 όμως για τα λεφτά του είναι άριστος, θα κάνει τα πάντα όπως μπορεί και είναι και κτήνος για multitasking σε σχέση με τον ακριβότερο i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ο 8320 όμως για τα λεφτά του είναι άριστος, θα κάνει τα πάντα όπως μπορεί και είναι και κτήνος για multitasking σε σχέση με τον ακριβότερο i5.

Σιγά την διαφορά λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω θα περιμένεις με τον i5 δεν χάλασε ο κόσμος αλλά οι βουτιές στο BF4 είναι περισσότερο ενοχλητικές  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για χρόνο απόκρισης, αλλά για το γεγονός ότι μπορείς να έχεις πολλά προγράμματα ανοιχτά κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με τον i5 γιατί θα φουλάρει 100%, σου δίνουν άλλη άνεση σε αυτό τον τομέα οι 8 πυρήνες, ωστόσο στα παιχνίδια ο i5 είναι ξυράφι αυτό δεν αλλάζει :). Τους έχω δουλέψει και τους δύο, ο ένας είναι για παιχνίδια δηλαδή ο i5 και ο fx είναι για να καθαρίζει βαριές δουλειές, να κάνει streaming, rendering και multitasking. Όντως με τον i5 το gameplay είναι πιο βούτυρο πιο smooth :D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει fx 8320 και i5 4690k στο bf4 σε shanghai με r9 290 έχω να πω πως ο i5 είναι αισθητά καλύτερος σε min max avg fps. Έπαιζα shanghai 64 παίκτες και είχα 90 fps avg με το παιχνίδι μαξαρισμένο τα πάντα όλα και 4x msaa σε 1080p με τον 4690k στα 4.3. Με τον 8320 στα ίδια settings αλλά στοκ στα 3.5 με κλειστό turbo έπαιζα 80-90 avg με βούτες στα 50 fps σε φάσεις μάχης με τανκ πιστολίδια και δεν συμμαζεύεται.  Όμως πραγματικά το αναγνωρίζω, πιο ακριβός ο 4690k ωστόσο είναι σούπερ με όλη την σημασία της λέξης, είναι ότι πρέπει για παιχνίδια, η λέξη bottleneck δεν υπάρχει σε αυτόν τον επεξεργαστή, όμως για να τον αποκτήσεις πρέπει δυστυχώς να τα σκάσεις. Ο 8320 όμως για τα λεφτά του είναι άριστος, θα κάνει τα πάντα όπως μπορεί και είναι και κτήνος για multitasking σε σχέση με τον ακριβότερο i5.

 

Δλδ τώρα αυτή είναι σύγκριση για αξιόπιστα συμπεράσματα?

 

Ο ένας επεξεργαστής κλοκαρισμένος και ο άλλος "μαμά" και χωρίς καν το (όποιο κέρδος από) turbo?

 

Βάλε αντίστοιχο (%) o/c και στους δύο ή βάλε και τον [email protected] (που πάει για πλάκα, συνήθως χωρίς καν να αυξήσεις τάση) και ξανασύγκρινε.

 

Αλλιώς βάλε τον [email protected] και άσε τον 4690 stock, και με κλειστό turbo και ξανακάνε εκέι συγκρίσεις.

 

Ναι, γενικά οι Intel πυρήνες καλύτερα πάνε, αλλά να έχουμε και στοιχειωδώς ίδιες συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...