Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα καλο site για να συγκρινεις παντως καμερες ειναι το www.dpreview.com. οι canon εχουν καλο menu,user friendly.οι olympus πιο ωραια χρωματα. για μενα παρε μια dslr.εγω πηρα την canon eos 550d στα 500 ευρω μεσω skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Panasonic Lumix-FZ 150 τι λετε?Διαβαζω καλα πραγματα γενικα.

Αν είσαι σίγουρος ότι θες μηχανή αυτής της κατηγορίας(superzoom compact), δε νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο.

Σαν εναλλακτικές μπορείς να δεις τις Nikon P510, Canon SX40 HS και Sony DSC-HX200V. Και από τις 3 όμως λείπει το RAW. Oι Nikon & Sony έχουν ενσωματωμένο GPS. Επίσης η Nikon έχει φακό με τρελό εύρος (24-1000mm equivalent). Είναι και 100 ευρώ πιο φτηνή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα και παλι.Τελικα αγορασα την Panasonic FZ 150.Εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος με τα πρωτα δειγματα.Αρχιζω να διαβαζω τις λειτουργιες και ολα για καλυτερα αποτελεσματα.Ομως εχω μια απορια.Συμφωνα με τα specs τραβαει βιντεο μεχρι full hd 1080p 50fps.Στις ρυθμισεις λοιπον εχει τρεις επιλογες

1)PSH --> 1920x1080 progressive 50p fps

2)FSH --> 1920x1080 50i fps

3)SH --> 1280x720 50p fps

 

Η απορια μου ειναι η εξης: Τα βιντεακια που ειναι τραβηγμενα σε psh αναλυση οταν τα βαλω στον υπολογιστη,στις ιδιοτητες γραφει αναλυση 720x480.Αν βαλω την δευτερη και την τριτη ρυθμιση τοτε στον υπολογιστη εμφανιζεται κανονικα το 1920x1080 και το 1280x720 αντιστοιχα.

Να πω οτι τραβηξα 15" το ιδιο πραγμα την πρωτη σε 1080p και την δευτερη σε 1080i(δηλαδη με ρυθμιση 1 και 2).Επειτα κοιταξα τα specs στον υπολογιστη και οντως το πρωτο ειχε και μεγαλυτερο μεγεθος και μεγαλυτερο bitrate απο αυτο με την 1080i αναλυση, παρ'ολα αυτα εδειχνε στην αναλυση γραφει 720x480.Το πιο σημαντικο που ξεχασα ειναι οτι η ποιοτητα δειχνει λιγο καλυτερη εχω την εντυπωση στο πρωτο.Αλλα μου εχει μεινει η απορια

 

Η μνημη που εχω ειναι η http://www.silicon-p...0&currlang=utf8

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...