Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι και φιλες.Μετα απο αρκετα χρονια με την συγκεκριμενη μηχανη αποφασισα να αγορασω μια καινουρια.Δεν ειμαι τερμα-φανατικος με το αθλημα,ουτε γνωστης φυσικα αλλα θα ηθελα να εχω πλεον μια αξιοπρεπη φωτογραφικη να απαθανατιζω διαφορες στιγμες και το αποτελεσμα να ειναι αξιολογο.Η Sony που ειχα εκανε για τις περισσοτερες φορες αλλα δεν τα καταφερνε σε δυσκολες καταστασεις οπως χαμηλος φωτισμος,φωτογραφιες μετα απο μεγεθυνση κλπ.

 

Προσανατολιζομαι σε καποια dslr.Το budget που διαθετω ειναι γυρω στα 400€.Σημερα ειχα παει μια βολτα απο τα Media Markt και πηρε το ματι μου αυτη τη μηχανη.Τη δοκιμασα λιγο χωρις να πειραξω τιποτα και εμεινα αφωνος απο το αποτελεσμα.Καθαρες φωτογραφιες,λεπτομερεστατες,φωτεινες.Ειδικα με το ζουμ και το αποτελεσμα ειχα τρελαθει.Και με τιμη στα 400€ μου φανηκε πολυ καλη επιλογη.

 

Οποτε θα ηθελα τις αποψεις σας για ολα τα παραπανω.Μπορω να αγορασω με τοσα λεφτα μια καλη dslr?Υπενθυμιζω ειμαι τελειως ερασιτεχνης αλλα με μια καλη μηχανη το χομπι αποκτα αλλο ενδιαφερον.Επιπλεον μηπως θα επρεπε να επιλεξω καποια compact?

 

Περιμενω τις αποψεις σας.Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400€ η λύση είναι μία canon powershot sx40 hs

 

Και θα τελειωσεις μια για πάντα.

 

Να φανταστω εισαι κατοχος?Εντυπωσεις???

 

Η αληθεια απο οσα διαβαζω ειναι αρκετα κοντα σε επιδοσεις.Πρεπει να την τσεκαρω παντως απο κοντα και αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σε προβληματιζει ο ογκος της δσλρ, με 399 ευρω παιρνεις την 1100δ απο μεντια και εχεις μια πολυ καλυ μηχανη,σε συγκριση παντα με τις σουπερ ζουμ,απο τις οποιες υπολοιπεται μονο στο θεμα του ζουμ.αν το θεμα σου δεν ειναι αθλιτικα-πουλοφωτογραφιση-ματακι-σαφαρι,θα κανεις δουλεια με την 1100δ.απο την αλλη,αν δεν φωτογραφιζεις νυχτερινα-χαμηλου φωτισμου,σε κκαλυπτουν ανετα οι σουπερ ζουμ.και ειδικα η σονυ που κοιτας και η κανον που προτεινε ο συμφορουμιτης ,ειναι κυριολεκτικα κανονια.......

 

θα σου προτεινα ομως αν μπορεις να δανειστεις απο φιλο μια δσλρ ή και σουπερζουμ και να δεις για καποιο χρονικο διαστημα αν σε βολευει ο ογκος και το βαρος,γιατι εγραψες οτι δεν εισαι φανατικ,και απο την μηχανη που ειχες μεχρι τωρα,μεχρι αυτες που κοιτας,υπαρχει το χαος.αν δλδ απο την μια ,κανεις καποια εκδρομη και κουβαλας αυτην που εχεις ηδη ,και βγαλεις φωτο,και απο την αλλη εχεις στην κατοχη σου ΤΗΝ σουπερ μηχανη ΑΛΛΑ δεν την πηρες μαζι σου στην εκδρομη που λεγαμε,γιατι δεν θελεις να κουβαλας το εξτρα τσαντακι με τα τσιμπραγκαλα της,τοτε η καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που ειχες μαζι σου και εβγαλες καποιες φωτο ,εστω και 7 μεγαπιξελ,εστω και με μειωμενο κοντραστ κλπ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν εχω κανενα θεμα ουτε με ογκο ουτε να την κουβαλαω ουτε τιποτα.Για να σας προσανατολισω λιγο αυτα που με ενδιαφερουν περισσοτερο ειναι φωτογραφιες απο διακοπες,τοπια,γηπεδο(αν ξαναπαω),συναυλιες.Αυτα κυριως.Επιπλεον να μπορω να βγαλω καθαρες φωτογραφιες σε χαμηλο σχετικα φωτισμο.Διοτι με αυτη που εχω ειναι πολυ δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεον να μπορω να βγαλω καθαρες φωτογραφιες σε χαμηλο σχετικα φωτισμο.

 

Αυτο γινεται σωστα με μια dslr ασχετως αν για τα στανταρ σου θα σε ικανοποιησει μια compact. 400€ σε compact δε θα εδινα. Αν θες compact απο τις ακριβες ψαξε για καποιο προηγουμενο μοντελο. Το πιο μεγαλο πλεονεκτημα τους ειναι το μεγαλο zoom σε σχετικα μικρο ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο γινεται σωστα με μια dslr ασχετως αν για τα στανταρ σου θα σε ικανοποιησει μια compact. 400€ σε compact δε θα εδινα. Αν θες compact απο τις ακριβες ψαξε για καποιο προηγουμενο μοντελο. Το πιο μεγαλο πλεονεκτημα τους ειναι το μεγαλο zoom σε σχετικα μικρο ογκο.

 

Δηλαδη διαφωνεις με τα μοντελα που εχουν γραφτει μεχρι στιγμης?Θεωρεις πως δεν αξιζουν τοσα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πως εγω αν έδινα 400€ θα τα εδινα μονο για DSLR

 

Η sony που αναφερεις στην αρχη ειναι compact. Υπαρχει διαφορα επισης το πως θα δεις τη φωτογραφια στην οθονη της καμερας και πως στο PC μετα. Σε απλετο φως ομως οι compact ειναι μια χαρα μηχανες. Εκει που κανουν τη διαφορα για μενα οι dslr ειναι οτι μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες το σουρουπο και να φαινεται στην οθονη μεσημερι, οπως και στο θεμα του θορυβου σε υψηλοτερα iso. Δεν τις βγαζω παντως αχρηστες τις compact αλλα μια dslr κανει τη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αργοτερα καταλαβα πως η Σονυ δεν ειναι dslr.Dslr με τοσα λεφτα υπαρχουν καλες η πρεπει να ανεβει το budget;

 

Κατι αλλο μηπως γνωριζετε.Μπορω να παω σε καποιο μαγαζι με μια καρτα μνημης ετσι ωστε να δω μετα τις φωτογραφιες που τραβηξα στον υπολογιστη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανερχομαι με ερωτηση.

Μεχρι στιγμης εχουνε προταθει οι εξης compact

1)Sony HX100

2)Canon SX40 HS

3)Θα βαλω και την Sony DSC-HX200V(ακριβοτερη αλλα καλυτερη απο τις 2 πρωτες?)

 

Στην κατηγορια των dslr η προταση σε αυτα τα λεφτα ειναι η Canon EOS 1100D Kit η οποια βγαινει κι αυτη ενα 50αρι πανω απο το max ποσο που λεω να δωσω.

 

Θεωρειται καταρχας οτι οποια και να παρω θα με καλυψει για τις αναγκες που εχω προαναφερει?Επιπλεον η 1100d οπως ανεφερε ο φιλος LOULATRANS υστερει μονο στο ζουμ.Παρ'ολα αυτα πιστευετε πως ειναι καλυτερη αγορα με την εννοια,εχει καλυτερα αποτελεσματα σε φωτογραφιες(τοπια,νυχτερινες ληψεις-χαμηλος φωτισμος) και οτι μπορω αργοτερα να αλλαξω το φακο με κατι καλυτερο?

 

Ετσι οπως το βλεπω βασικα ειναι οτι εχω να επιλεξω αναμεσα σε καποια top compact και σε μια "μετρια" dslr.Δεν ηξερα οτι ηταν τοσο δυσκολο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 1100δ δεν ειναι μια μετρια δσλρ.ειναι μια καλη dslr για εισαγωγη στον κοσμο της καλης-εκτυπωμενης φωτογραφιας.και με 50 ευρω παραπανω πας στην δ3100 που εχει καποιες δυνατοτητες παραπανω απο την 1100δ αλλα η ποιοτητα ειναι ιδια,πολυ καλυτερη απο τις σουπερ ζουμ.

 

υγ αν δεν εκτυπωνεις ,και δεν τραβας νυχτερινα,θα κανεις δουλεια και με τις σουπερ ζουμ.

 

εχω μια σουπερ ζουμ και μια δσλρ.με την σουπερ ζουμ δεν εχω καταφερει να βγαλω μια καλη-εκτυπωσιμη φωτο της κορης μου ,μεσα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε νυχτερινες ληψεις δεν την παλευουν καθολου?Επισης σε γρηγορες σκηνες πως τα πανε(πχ φετος πηγα στο wrc και να φανταστεις ειχα το κινητο μου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα νυχτερινα οι σουπερ ζουμ θελουν τριποδο,αν εχεις σταθερο θεμα.γιατι για να βγει ποιοτικη φωτο,πρεπει να μεινεις στα 100-200 iso ευαισθησια,που σημαινει ταχυτητα κλειστρου αργη,που σημαινει αν το θεμα δεν ειναι ακινητο θα βγει θολο.αν ανεβεις στα ιςο,400 και πανω,για να ανεβασεις ταχυτητα κλειστρου,θα εχεις πολυ κοκκο-θορυβο.στο wrc,αφου υπαρχει απλετο φως, ειναι καλες οι ζουμ,με αρκετες "κουφες" δυνατοτητες.πχ η δικια μου μπορει να καταγραψει 2 δευτερολεπτα πριν πατησω τελειως το κλειστρο,δλδ δεν χανω γρηγορη σκηνη.

 

υγ τις δυνατοτητες αυτες πρεπει να ψαξεις για να τις βρεις,δεν τις διαφημιζουν πολυ.......επισης,οι μπαταριες των περισσοτερων ζουμ ειναι οι κλασικ αα.....ειναι μειονεκτημα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εγω δεν καταλαβαινω τι θες να πεις ή εσυ δεν το λες καλα ή το λες λαθος ή εγω εν τελη ειμαι λαθος. Δεν σου κανω επιθεση απλα προσπαθω να καταλαβω τι λες. Ετσι οπως το λες φαινεται σα να λες πως το ISO επηρεαζει την ταχυτητα του κλειστρου ενω ειναι η ευαισθησια στο φως του αισθητηρα. Εκτος αν θες να πεις οτι για να βγαλεις φωτογραφια σε 100-200 θα πρεπει να μη βαλεις εσυ ταχυτητα κλειστρου μεγαλη γιατι θα βγει πιο σκοτεινη απο οσο θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειτε πως το ισο επιρεαζει την ταχυτητα κλειστρου.οσο υψηλοτερο ισο βαζεις,τοσο πιο γρηγορη ταχυτητα στο κλειστρο μπορεις να χρησημοποιησεις,για την ιδια σκηνη με τον ιδιο φωτισμο και ιδιο διαφραγμα.δεν αναφερω διαφραγμα στα παραδειγματα γιατι υποθετω οτι χρησημοποιουμε το ανοιχτοτερο που μπορει να δωσει ο φακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...