Προς το περιεχόμενο

linux σε laptop η γνωστή ερώτηση


laikos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.Τι linux να βάλω στο laptop μου;Συγκεριμένα είναι compaq 4GB ram ,500GB σκληρός,επεξεργαστής AMD E-450 APU with Randeon Graphics 1.65Ghz HD.Θέλω να βάλω linux γιατί έχω ακούσει ότι με ένα πρόγραμμα (wine) μπορείς να τρέξεις όλα τα προγράμματα των windows ακομη και τα ίδια τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω linux γιατί έχω ακούσει ότι με ένα πρόγραμμα (wine) μπορείς να τρέξεις όλα τα προγράμματα των windows ακομη και τα ίδια τα windows...

 

Αν αυτός είναι ο λόγος που θες να βάλεις linux, καλύτερα να μείνεις με τα win.

 

Τρέχουν κάποια προγράμματα καλά. Πολλά δεν τρέχουν καθόλου ή με προβλήματα. Δεν είναι λόγος το wine για να χρησιμοποιήσεις το linux. Ειδικά για επαγγελματική χρήση προγραμμάτων. Κάποια παιχνίδια παίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ.

 

Τα ίδια τα win μπορείς να τα τρέξεις από άλλο πρόγραμμα(π.χ. virtualbox) όπως μπορείς να κάνεις και με το linux, κατεβάζοντας το virtualbox για win.

 

Από διανομή το laptop σου δεν νομίζω ότι έχει κανένα περιορισμό. Αν είσαι αρχάριος linux mint ή ubuntu.

 

Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπε ο mask επί δύο!

 

Αν θες εφαρμογές windows μείνε με τα windows. Το Virtualbox (ή VMWare) είναι για virtualization και να κάνεις εικονικές μηχανές. Πολύ καλό, αλλά στο λαπτοπ δεν έχεις και πολλούς πόρους να του δώσεις (πχ αν θες να τρέξεις premiere σε virtualbox το ξεχνάς).

 

Αν θες απλά να παίξεις με το linux βάλε virtualbox με linux μέσα στα win (το ανάποδο δλδ) και χαζεψέ τα.

 

Το wine είναι για κάποια πράγματα, αλλά αυτό είναι όλο. Κάποια games παίζουν, πολλά όχι. Κάποιες εφαρμογές παίζουν (όχι υπερ-ικανοποιητικά πάντα) άλλες όχι.

 

Αν θες notepad++ είσαι οκ φαντάζομαι. Αν θες 3D Studio 2018 τότε μην το δοκιμάσεις καν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι που παίζω δεν είναι πολυ καινούριο είναι rpg και λέγεται thegame mu season1...το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κολλάω ιούς οπότε μια καλή λύση θα ήταν τα linux...ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια εφαρμογη ή παιχνιδι δεν παιρνει τουλαχιστον platinum (= η ανωτατη βαθμολογια) στη βαση δεδομενων του wine, τοτε απλα δεν αξιζει να ασχοληθεις για να το κανιες να παιξει με το wine, ειναι 101% χαμενος χρονος.

 

http://appdb.winehq.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι που παίζω δεν είναι πολυ καινούριο είναι rpg και λέγεται thegame mu season1...το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κολλάω ιούς οπότε μια καλή λύση θα ήταν τα linux...ευχαριστώ για τις πληροφορίες

 

Ούτε στα Windows κολλάς αν δεν εγκαθιστάς βλακείες από torrentάδικα :P

Δεν χάνεις τίποτα φυσικά να δοκιμάσεις και Linux, καλές επιλογές για αρχάριο όπως σου είπαν είναι το Ubuntu και το Mint. Και τα δυο λειτουργούν και σαν liveusb με το unetbootin. Η εγκατάσταση τους στο δίσκο είναι υπόθεση 15 λεπτών, και σου δίνεται επιλογή να να εγκαταστήσεις "side-by-side" (dual boot) αυτόματα από τον installer :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εμένα ο μόνος προβληματισμός που έχω και δεν βάζω linux είναι αν μπορώ να επεξεργάζομαι με ευκολία αρχεία word. Είναι άραγε απόλυτα συμβατά με το open office; Ξέρει κανείς με βεβαιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το openoffice υπάρχει και σε windows, δωρεάν είναι, το κατεβάζεις και δοκιμάζεις.

Βέβαια πλέον το libreoffice είναι καλύτερη λύση.

 

Όσες φορές χρειάστηκα edit, έγινε και εμφανιζόταν σε microsoft office κανονικά.

Αλλά για να γράψεις κείμενα, δεν με ικανοποίησε. Έχεις τις περισσότερες δυνατότητες, κάποιες του λείπουν, αλλά γενικά η εμπειρία χρήσης του ms office σε κάνει να μένεις σε windows.

Σε wine έχει πολύ καιρό που το έπαιξα, αλλά και πάλι δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...