Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xorg


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello απο fedora! Δυστυχώς κατέληξα σε fedora.Δεν πειράζει.

 

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα.

 

1: Ισχύει ότι το unix είναι παιθαμένο λειτουργικό?

2: Αξίζει ο κόπος να το μάθεις? Προσφέρει δηλαδή χρήσιμες γνώσεις άσχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To unix βρισκει υλοποιηση σε λειτουργικα οπως το Solaris, το HP-UX, το AIX και το IRIX. Ολα αυτα ειναι unix λειτουργικα. Στο χωρο των desktop... ναι ειναι πεθαμενα, αλλα στους servers ζουν ακομη.

 

Απο κει και περα υπαρχουν και τα Unix Like λειτουργικα οπως τα *BSD. Αυτα τα βρισκεις αρκετα συχνα σε servers στο Internet. Και τελος υπαρχει και το linux που το βρισκεις πολυ συχνα σε servers στο Internet. Για την ακριβεια, κυριαρχει στους servers. Στα desktop συστηματα, η χρηση ειναι περιορισμενη, αλλα με ζωηρη και ενεργη κοινοτητα.

 

Οτι μαθαινει κανεις ειναι χρησιμο. Ετσι και τα Unix/Unix Like λειτουργικα...

Μεσα απο τη διαδικασια "ψαξιματος" μαθαινεις πολλα και βλεπεις εναν αλλον τροπο λειτουργιας του Η/Υ, πολυ διαφορετικο απο αυτα που ξερεις απο τα Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello απο fedora! Δυστυχώς κατέληξα σε fedora.Δεν πειράζει.

 

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα.

 

1: Ισχύει ότι το unix είναι παιθαμένο λειτουργικό?

2: Αξίζει ο κόπος να το μάθεις? Προσφέρει δηλαδή χρήσιμες γνώσεις άσχετα αν θα το χρησιμοποιήσεις

 

Ναι και ναι , μαθαινοντας πως λειτουργει το λινουξ μαθαινεις ολιγον τι γινεται στο παρασκηνιο ενος λειτουργικο.

 

Πεθαμενο ? Περα απο αυτα που ειπε ο corrupted μην ξεχναμε

 

1.apple os x λειτουργικο = λινουξακι ειναι στην ουσια

2.android = λινουξακι ειναι στην ουσια

3.το ρουτερ μου (Belkin N1 vision) τρεχει λινουξακι

4.ο media player μου (popcorn a-110) τρεχει λινουξακι.

 

Απλα παραδειγματα απο απλες συσκευες.

Καπου ειχα διαβασει κατι που ειχε πει καποιος - μου διαφευγει το ονομα του- οτι το μελλον θα χει αρωμα απο λινουξ , και τεινω να συμφωνησω μαζι του.

 

ΥΓ: ισως στα desktops να μην εχει τοσο απηχηση οσο τα παραθυρα , αλλα μην ξεχναμε οτι εχουν βγει πολλες διανομες "φιλικες προς τον χρηστη" και σιγα σιγα κερδιζει μεγαλη μεριδα χρηστων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαριντικές οι απαντήσεις. Επίσης το βιβλίο unix για προγραμματιστές και χρήστες (able king, graham glass) μου το προτίνετε?Και στι διάρκια εκμάθησης των unix να χρησιμοποιώ καθαρό unix όπως solaris ή δεν υπάρχει πρόβλημα και να συνεχίσω με fedora?

 

Eυχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.apple os x λειτουργικο = λινουξακι ειναι στην ουσια

Sorry αλλά δέν μπορούσα να αντισταθώ.

Το MacOS έχει κάποιο μικρό ποσοστό από τον κώδικα του kernel του FreeBSD (7.X αν θυμάμαι καλά). Άρα οχι, Linux δέν είναι :-)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαριντικές οι απαντήσεις. Επίσης το βιβλίο unix για προγραμματιστές και χρήστες (able king, graham glass) μου το προτίνετε?Και στι διάρκια εκμάθησης των unix να χρησιμοποιώ καθαρό unix όπως solaris ή δεν υπάρχει πρόβλημα και να συνεχίσω με fedora?

 

Eυχαριστώ!

Γνωμη μου ειναι πως δεν χρειαζεσαι βιβλιο. Ξεκινα με ενα "basic unix commands" στο google και σιγα-σιγα θα βρισκεις και αλλες πληροφοριες. Επισης καθε εντολη στο unix/linux εχει και το δικο της man page οπως λεμε, γραφοντας "man εντολη" στο τερματικο, βλεπεις το manual page της εντολης, με ολες τις πληροφοριες. Τωρα αν επιμενεις για το βιβλιο, αυτο που διαλεξες ειναι μια χαρα.

 

Τελος, ολες οι βασικες εντολες του unix ειναι ενσωματωμενες και στο linux. Ισως να βρεις και εντολες στο unix που να μην υπαρχουν στο linux και το αντιστροφο. Ο βασικος πυρηνας παντως ειναι ο ιδιος. Solaris δεν σου προτεινω καθως ειναι δυσχρηστο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα υποστηριζει και το hardware που εχεις. Αν ξεκινησεις απο τα βασικα (τις εντολες της κονσολας δηλαδη), οποια διανομη linux και να εχεις ειναι το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δέν μπορούσα να αντισταθώ.

Το MacOS έχει κάποιο μικρό ποσοστό από τον κώδικα του kernel του FreeBSD (7.X αν θυμάμαι καλά). Άρα οχι, Linux δέν είναι :-)

 

Το Mac OS X είναι μια ριζική αναχώρηση από τα προηγούμενα λειτουργικά συστήματα των Macintosh. Ο θεμελιώδης κώδικας και η δομή του είναι εντελώς διαφορετική από της προηγούμενες εκδόσεις. Η βάση του, με το όνομα Darwin (Δαρβίνος) είναι ένα ελεύθερο και ανοιχτού κώδικα UNIX λειτουργικό σύστημα χτισμένο πάνω στο XNU kernel, με τις τυπικές UNIX ευκολίες διαθέσιμες μέσα από τη γραμμή εντολών (command line interface). Πάνω στο Darwin η Apple πρόσθεσεαρκετά συστατικά όπως ο "Finder" και το γραφικό περιβάλλον "Aqua", ολοκληρώνοντας το βασισμένο σε γραφικό περιβάλλον λειτουργικό σύστημα που είναι το Mac OS X.

 

απο την wikipedia....τωρα αν εννοεις οτι ειναι στηριγμενο σε καποιο "unix" και οχι σε καποιο λινουξ ...οκ πασο....αυτο που ηθελα να επισημανω με το ποστ μου ειναι οτι ΚΑΙ το mac os x εχει unix-οειδεις ριζες...τωρα αν λεγοταν freebsd , neXT , openstep ή οπως διαολο αλλιως τα ονομαζαν τοτε...μικρη η διαφορα στην ουσια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...