Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xorg


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθώντας τις οδηγίες για τη ρύθμιση του Xorg είμαι στο σημείο όπου πατάς τα εξής:

 

Xorg -configure

 

Μετά πατάω Xorg -configure xorg.conf.new -retro και μου βγάζει το εξής σφάλμα:

 

Loadmodule: module fbdevhw doea not have a fbdevhw module data object.

Faile to load "fdevhw" (invalid module, 0)

Device not detected.

 

Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε στο γοογλε το μηνυμα που σου εβγαλε..Επισης θα μπορουσες να κανεις ενα τοπικ με ολα τα προβληματα που θα σου εμφανιστουν..γιατι προβλεπω να ειναι πολλα..να μην ανοιγεις δηλ σε καθε προβλημα νεο τοπικ....

 

Επισης γιατι χρησιμοποιεις freebsd?υπαρχει συγκεκριμενος λογος?Γιατι υπαρχουν διανομες πιο "ευκολες" και "βατες" , τουλαχιστον κατα την εγκατασταση τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FreeBsd έβαλα γιατί ήξερα απο παλιά πως γίνοντε install, αν και μου φένεται είναι το ίδιο πάνω κάτω για όλλα.

Έβαλα στο google το σφάλμα αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν ξέρει κάποιος ας μου πεί, συνεχίζω το ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν στο xorg.conf.new μου βρίσκει 2 οθόνες και 2 κάρτες γραφικών. Αν σβήσω τα log για τι μία οθόνη και τη μία τι κάρτα τότε οταν κάνω Xorg -confi xorg.conf.new -retro:

 

Αν αφήσω τα logs τις nvidia το πρόβλημα είναι πως δν υπάρχει η κάρτα γραφικών μου στους driver. Αν αφήσω τα logs της intel Τότε δεν ξέρει ποιά είναι h primary device.

 

Επίσης αν εκέι που λέει στο xorg.conf.new drivers και απο nv το κάνω vesa ή απο fbdev το κάνω παλι vesa αντίστοιχα για τον intel. Τότε με το Χorg -config xorg.conf.new -retro μου βγάζει γκρί οθόνη χωρίς τον δείκτη Χ που λέει πως θα έπρεπε να έχει.

 

Διαφωτίστε με!

Επεξ/σία από PuNiShErR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσω τα logs τις nvidia το πρόβλημα είναι πως δν υπάρχει η κάρτα γραφικών μου στους driver. Αν αφήσω τα logs της intel Τότε δεν ξέρει ποιά είναι h primary device.

 

 

Ε εγκατεστησε τον driver της nvidia.

 

Αδελφε , αφου βλεπεις οτι δεν προχωραει ευκολα , γιατι πολυ απλα δεν αλλαζεις διανομη...υπαρχουν ενα καρο διανομες που κανεις εγκατασταση στο τσακ μπαμ και χωρις πολλα πολλα προβληματα..και μετα κατσε και παιξε μαζι της οσο θες , βγαλτης τα ματια.

 

Αν καθεσαι 3 μερες για να φτιαχτει ενας xorg , εχεις χασει το νοημα ...στο τελος θα σπαστεις και θα γυρισεις παλι σε windows.

 

Αν απο την αλλη το εχεις παρει πατριωτικα να φας τον χρονο σου με το freebsd απο μενα πασο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα:P. Ερώτηση 1: πως τον εγκαθιστώ

Ερώτηση 2: Τι διανομή προτίνεις εκτός απο ubuntu?

 

Ευχαριστώ!

 

Α οταν λέω δν υπαρχει εννόω πως έχω πάει στο xf86-drivers-nv και έχω κανει make install clean.Απλά δεν υπάρχει για τι δικιά μυ κάρτα γραφικών για άλλους έχει. Geforce gt540m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα:P. Ερώτηση 1: πως τον εγκαθιστώ

Ερώτηση 2: Τι διανομή προτίνεις εκτός απο ubuntu?

 

Ευχαριστώ!

 

Α οταν λέω δν υπαρχει εννόω πως έχω πάει στο xf86-drivers-nv και έχω κανει make install clean.Απλά δεν υπάρχει για τι δικιά μυ κάρτα γραφικών για άλλους έχει. Geforce gt540m

 

απο οτι καταλαβα μιλαμε για φορητο..μιλαμε για διπλη καρτα , αρα μιλαμε για κατα πασα πιθανοτητα για optimus technology.

 

Η nvidia απο οσο ξερω δεν προκειται να το υποστηριξει το κολπο αυτο αμεσα ή στο μελλον στους οδηγους της για το λινουξ.

Εχει βγει ενα προτζεκτ το λεγομενο bumblebee για αυτην την δουλεια.Αρα αν θες μια διανομη που την υποστηριζει το bumblebee αφου υποθετω οτι θες να δουλευει η καρτα/καρτες σου σωστα (και να εναλλασονται οταν πρεπει)...πας στο λινκ http://bumblebee-project.org/install.html

 

και βλεπεις τις διανομες που υποστηριζονται ...προφανως να υποστηριζονται και αλλες..απλα σε αυτες τα πραγματα θα ειναι πιο απλα.

 

Απο τις διανομες που βλεπεις εκει ξεχνας αμεσως την gentoo για πολλους και διαφορους λογους ...Επισης η arch θελει λιγη δουλεια στην κονσολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορινα δε νομιζω να εχει εξελιχθει τοσο πολυ το FreeBSD που να υποστηριζει εν γενει hybrid καρτες γραφικων. Αν θες να εχεις μια ελπιδα, απενεργοποιησε την Nvidia απο το BIOS και σεταρισε μονο την Intel.

 

Σε linux οι hybrid καρτες intel/nvidia παιζουν με το bumblebee οπως γνωριζουμε.

Σε FreeBSD δε νομιζω να υπαρχει bumblebee...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορινα δε νομιζω να εχει εξελιχθει τοσο πολυ το FreeBSD που να υποστηριζει εν γενει hybrid καρτες γραφικων. Αν θες να εχεις μια ελπιδα, απενεργοποιησε την Nvidia απο το BIOS και σεταρισε μονο την Intel.

 

Σε linux οι hybrid καρτες intel/nvidia παιζουν με το bumblebee οπως γνωριζουμε.

Σε FreeBSD δε νομιζω να υπαρχει bumblebee...

 

σωστος ο συναδελφος , απλα μην θεωρεις δεδομενο οτι απενεργοποιειται απο το ΒΙΟΣ η καρτα...ειχα και εγω φορητο με optimus , διπλες καρτες δηλ...και δεν υπηρχε επιλογη στο ΒΙΟΣ ..αναγκαστικα επαιζα με το bumblebee για να γινει η δουλεια...

Ειναι θεμα φορητου/μοντελου προφανως..και πολλες φορες και εκδοσης ΒΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο συναδελφος , απλα μην θεωρεις δεδομενο οτι απενεργοποιειται απο το ΒΙΟΣ η καρτα...ειχα και εγω φορητο με optimus , διπλες καρτες δηλ...και δεν υπηρχε επιλογη στο ΒΙΟΣ ..αναγκαστικα επαιζα με το bumblebee για να γινει η δουλεια...

Ειναι θεμα φορητου/μοντελου προφανως..και πολλες φορες και εκδοσης ΒΙΟΣ.

Εμενα παντως (ευτυχως) εχει τετοια επιλογη.

Sshot απο το BIOS μου...

 

graphics.png

 

Ναι φορητό έχω optimus.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα κατεβάσω άλλη διανομή :). Για οποιοδήποτε προβλημα θα επανέλθω.

 

Αν εχει επιλογη το BIOS σου για απενεργοποιηση της Nvidia, ειναι κριμα να αφησεις το FreeBSD γι'αυτη τη μαμακια. Το FreeBSD ειναι καλο hobby, αλλα απαιτει χρονο. Αν δεν τον εχεις, ασχολησου με arch που και πιο underground ειναι σε σχεση με τις δημοφιλεις διανομες, και απαιτει λιγοτερο χρονο σε σχεση με τα *BSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το freebsd αλλα δεν ειναι για τα σημερινα μηχανηματα (οικιακης χρησης)...για αλλες πιο επαγγελματικες καταστασεις , φυσανε.

 

Οπως σωστα εγραψε και ο συναδελφος το arch ειναι μια καλη διανομη και με αρκετο βαθμο ενασχολησης και πειραγματος.Αλλιως πας σε αλλες πιο "βατες" ubuntu , debian , linux mint , opensuse ,sabayon (binary gentoo) κλπ κλπ κλπ (και παραγωγα αυτων)

 

ορεξη να χεις να ασχολεισαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το arch, δεν υπαρχει ετοιμο πακετο Bumblebee για να το βαλεις στο συστημα, πρεπει να χτισεις το πακετο απο το aur. Αυτο προυποθετει εξοικιωση με το arch σε καποια βασικα πραγματα οπως το σεταρισμα του δικτυου μεσω κονσολας, την επεξεργασια διαφορων αρχειων παλι μεσω κονσολας κλπ.

 

Η fedora εχει καποιες οδηγιες για το Bumblebee, εδω...

https://fedoraproject.org/wiki/Bumblebee

 

Δυστυχως φοβαμαι οτι θα σε ταλαιπωρησει το γεγονος οτι δεν μπορεις να απενεργοποιησεις την nvidia απο το BIOS καθως θα πρεπει να τα κανεις ολα απο κονσολα.

 

Και ειμαι περιεργος να δω πως θα τρεξει το setup της Fedora που ειναι σε γραφικο περιβαλλον, με hybrid καρτες... Εκτος αν εχει fallback mode σε ncurses περιβαλλον.

 

Anyway, τρεξτο και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...