Προς το περιεχόμενο

Η..μουφα των δοκιμαστικων στις δουλειες.


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τότε πάμε στους νόμους της ζούγκλας...

 

ποιός σου είπε ότι δεν είμαστε ήδη ζούγκλα;

 

με το σύστημα των δοκιμαστικών δουλεύουν πολλές επιχειρήσεις που ασχολούντε με πωλήσεις μέσω τηλεφώνου.

να το έχετε υπ όψην όσοι πάτε να δουλέψετε σε τέτοια μπουρδέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι ολα αυτα επειδη δεν κανει το κρατος τη δουλεια του κι επειδη αν ο εργαζομενος παει να κυνηγησει το θεμα με νομικα μεσα το πιθανοτερο ειναι να βρεθει και κυνηγημενος και με ολο του το υστερημα σε δικηγορους.

 

+10000

 

Κλοπή είναι παιδιά,υπεξαίρεση,όπως θέλετε πέστε το,δεν αλλάζει κάτι.

 

Εγώ πάντως σε ανάλογες (παλιά) καταστάσεις πήγαινα επιθεώρηση+μυνήσεις.Τάπαιρνα μέχρι φράγκο,δεν ξέρω τώρα,αλλάξανε πολλά.

 

Όχι αρπαγές,στιγματίζεστε κι εκεί που σας χρωστάγανε σας πήραν και το βόϊδι.

 

καλα θα ηταν μονο που στη δικια μου περιπτωση, το εκανα μολις πληροφορήθηκα οτι παει για κλεισιμο το μαγαζι αφου χρωσταγε νοικια, μισθους και σε αλλους, εφορια, δεη....

και επισης ημουν στα μαυρα. ετσι λοιπον δεν υπαρχει νομος που να υποστηριζει τα μαυρα

ακομα και ο νομος σου λεει "ας προσεχες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλοπή είναι παιδιά,υπεξαίρεση,όπως θέλετε πέστε το,δεν αλλάζει κάτι.

 

Εγώ πάντως σε ανάλογες (παλιά) καταστάσεις πήγαινα επιθεώρηση+μυνήσεις.Τάπαιρνα μέχρι φράγκο,δεν ξέρω τώρα,αλλάξανε πολλά.

 

Όχι αρπαγές,στιγματίζεστε κι εκεί που σας χρωστάγανε σας πήραν και το βόϊδι.

Οι μισοι εργαζομενοι σημερα που αντιμετωπιζουν τετοιες συμπεριφορες ειναι ανασφαλιστοι, αρα με τη βοηθεια του νομου δεν μπορουν να καταφερουν απολυτως τιποτα διοτι δεν φαινονται...

Τωρα να καταγγειλουν οτι τους εργοδοτει καποιος χωρις να τους εχει ασφαλισμενους, θαρρω οτι μπλεκει το πραγμα μετα.

 

ΚΑΙ ΑΥΤΟ (η μαυρη εργασια δηλαδη) ειναι ενα παρακλαδι της μη σωστης λειτουργιας του κρατους. Ολα απο εκει αρχιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΙ ΑΥΤΟ (η μαυρη εργασια δηλαδη) ειναι ενα παρακλαδι της μη σωστης λειτουργιας του κρατους. Ολα απο εκει αρχιζουν.

 

Όταν εσύ δέχεσαι να δουλέψεις με μαύρη εργασία, δεν μπορεί να σου φταίει το κράτος μετά...

Το "κράτος" εξάλλου το αποτελούν οι πολίτες του...

 

Το να κλέψεις εξοπλισμό της εταιρείας, την στιγμή που μπορείς να κάνεις (ανέξοδα -πίστεψε με) καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, είναι κάτι που εκτός απο παράνομο, μου είναι και παράλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εσύ δέχεσαι να δουλέψεις με μαύρη εργασία, δεν μπορεί να σου φταίει το κράτος μετά...

Το "κράτος" εξάλλου το αποτελούν οι πολίτες του...

Αστειος ισχυρισμος για ανθρωπο που ζει στην Ελλαδα του 2012 και δεν ειναι βολεμενος η φοιτητομαθητης.

 

Αν ανηκεις στις παραπανω κατηγοριες τοτε δικαιολογημενη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εσύ δέχεσαι να δουλέψεις με μαύρη εργασία, δεν μπορεί να σου φταίει το κράτος μετά...

Το "κράτος" εξάλλου το αποτελούν οι πολίτες του...

 

Το να κλέψεις εξοπλισμό της εταιρείας, την στιγμή που μπορείς να κάνεις (ανέξοδα -πίστεψε με) καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, είναι κάτι που εκτός απο παράνομο, μου είναι και παράλογο...

 

αυτο που ειπες, γραφτο σε ενα χαρτι για να το εχεις παντα μαζι σου, και οταν πιασεις δουλεια σαν υπαλληλος, τοτε να το διαβαζεις καθε μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειος ισχυρισμος για ανθρωπο που ζει στην Ελλαδα του 2012 και δεν ειναι βολεμενος η φοιτητομαθητης.

 

Αν ανηκεις στις παραπανω κατηγοριες τοτε δικαιολογημενη αποψη.

 

Για να σε βοηθήσω λιγάκι, ούτε φοιτητομαθητής είμαι, ούτε και βολεμένος.

Δούλευα μέχρι πριν 3 μήνες σε μια εταιρεία, η οποία (ομολογουμένως) δεν τα πήγαινε καλά, και μου πρότεινε να μου κάνει "εικονική" απόλυση, -να τσεπώνω τα 360κάτι ευρώ του ταμείου- να μου δίνει άλλα τόσα και να δουλεύω εκεί μαύρα και με λιγότερες ώρες (6 αντί για 8). Δεν το δέχτηκα απολύθηκα κανονικά, έπιασα δουλειά σε μια άλλη εταιρεία, πήρα πρώτο μήνα κανονικά τον μισθό και τους τελευταίους 2 δεν τους έχω πληρωθεί ακόμα. Ψάχνω πάλι για δουλειά (αν και παραμένω ακόμα στην υπάρχουσα - μπας και-) και μάλλον θα στραφώ στο εξωτερικό.

 

Δεν μπορώ λοιπόν να κατηγορώ το κράτος, όταν είμαι και γω συνυπεύθυνος για κάποια απο τα στραβά του κράτους.

 

αυτο που ειπες, γραφτο σε ενα χαρτι για να το εχεις παντα μαζι σου, και οταν πιασεις δουλεια σαν υπαλληλος, τοτε να το διαβαζεις καθε μερα

 

Δουλεύω σαν ιδιωτικός υπάλληλος (με ένσημα κανονικά) απο το 1999 φίλε μου. Ούτε κρατικοδίαιτος υπήρξα ποτέ (και πλέον νιώθω περήφανος γι'αυτό) ούτε κλέφτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στραφώ στο εξωτερικό

 

και γω συνυπεύθυνος για κάποια απο τα στραβά του κράτους.

 

εδω το χαλας...

 

δεν ειναι λυση να πας στο εξωτερικο για να νομιζεις οτι δεν εισαι συνυπευθυνος για τα χαλια μας.

 

ουτε ειναι λυση να "αλληλοτσακωνομαστε" σαν λαος για το οποιος ειναι περισσοτερο κλεφτης η μαλακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες.

 

Συνυπεύθυνος θα ήμουν αν δεχόμουν να δουλέψω με μάυρη εργασία (όπως εσύ και κάποιοι άλλοι) και συνάμα να φωνάζω γιατί το κράτος δεν κάνει κάτι γι'αυτό.

 

Όσο για το εξωτερικό, το επιλέγω πρώτον γιατί το έχω ζήσει και δεν με πολυχαλάει, και δεύτερον γιατί πρέπει επιτέλους να βρω μια εργασία που να με πληρώνει στην ώρα μου, για να μπορώ να προγραμματίσω τις υποχρεώσεις μου -γιατί όπως είπα και πριν- μόνο βολεμένος δεν είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας

Πρέπει όμως να λάβεις υπ' όψιν σου ότι, στο ανύπαρκτο ελληνικό κράτος όπου έχεις την ατυχία να βρίσκεσαι, αυτή η οδός - η οποία και νόμιμη είναι και ηθικά σωστή - σε πολλές περιπτώσεις γυρίζει εναντίον σου.

 

Έχω τόσο προσωπική εμπειρία, όσο και πληροφόρηση από περιπτώσεις γνωστών και φίλων, η οποία με δυο λόγια έδειξε το εξής: Καταγγελία κατά εργοδότη σε οποιοδήποτε κρατικό φορέα = Ενημέρωση όλων σχεδόν των πιθανών μελλοντικών εργοδοτών (ακόμα και μέσα από την ίδια την επιθεώρηση εργασίας)* για το «έγκλημα» που διέπραξε ο εργαζόμενος (να καταγγείλει δηλαδή την παρανομία του εργοδότη) = «Στίγμα» που κουβαλά ο εργαζόμενος για πολύ καιρό, το οποίο καθιστά πολύ δύσκολο (έως αδύνατο) να βρει ξανά δουλειά, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κλάδο.

 

(* Σε μεγάλη επώνυμη αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών, όπου εργαζόμουν πριν από πολλά χρόνια - και όπου το να δουλεύεις απλήρωτες υπερωρίες, να παίρνεις μειωμένα δώρα Χριστουγέννων/Πάσχα, καθώς και μειωμένα επιδόματα αδείας, αποτελούσε «κανόνα» - είχαν γίνει επανειλημμένως καταγγελίες στην επιθεώρηση εργασίας. Το αποτέλεσμα; Γινόταν «έλεγχος» από τους «επιθεωρητές», ο οποίος τελείωνε με τον καθένα απ' αυτούς να φεύγει με «δώρο» καινούργια τηλεόραση...)

 

Σημ: Προφανώς και είμαι υπέρ του να καταγγέλεις τον κάθε κερατά που εκμεταλλεύεται την ανάγκη του κόσμου για δουλειά. Απλώς αναφέρω τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να υποστείς, οι οποίες είναι απόρροιες της «οργάνωσης» του ελληνικού τσίρκου «κράτους»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει όμως να λάβεις υπ' όψιν σου ότι, στο ανύπαρκτο ελληνικό κράτος όπου έχεις την ατυχία να βρίσκεσαι, αυτή η οδός - η οποία και νόμιμη είναι και ηθικά σωστή - σε πολλές περιπτώσεις γυρίζει εναντίον σου.

 

Έχω τόσο προσωπική εμπειρία, όσο και πληροφόρηση από περιπτώσεις γνωστών και φίλων, η οποία με δυο λόγια έδειξε το εξής: Καταγγελία κατά εργοδότη σε οποιοδήποτε κρατικό φορέα = Ενημέρωση όλων σχεδόν των πιθανών μελλοντικών εργοδοτών (ακόμα και μέσα από την ίδια την επιθεώρηση εργασίας)* για το «έγκλημα» που διέπραξε ο εργαζόμενος (να καταγγείλει δηλαδή την παρανομία του εργοδότη) = «Στίγμα» που κουβαλά ο εργαζόμενος για πολύ καιρό, το οποίο καθιστά πολύ δύσκολο (έως αδύνατο) να βρει ξανά δουλειά, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κλάδο.

 

(* Σε μεγάλη επώνυμη αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών, όπου εργαζόμουν πριν από πολλά χρόνια (και όπου το να δουλεύεις απλήρωτες υπερωρίες, να παίρνεις μειωμένα δώρα Χριστουγέννων/Πάσχα, καθώς και μειωμένα επιδόματα αδείας, αποτελούσε «κανόνα»), είχαν γίνει επανειλημμένως καταγγελίες στην επιθεώρηση εργασίας. Το αποτέλεσμα; Γινόταν «έλεγχος» από τους «επιθεωρητές», ο οποίος τελείωνε με τον καθένα απ' αυτούς να φεύγει με «δώρο» καινούργια τηλεόραση...)

 

 

Εγώ απο την άλλη έχω περιπτώσεις (όχι δικιές μου αλλά γνωστών μου) που δικαιώθηκαν. Χωρίς φυσικά να αμφισβητώ (και να λυπάμαι) γι'αυτά που λες.

 

Με το να διαιωνίζουμε όμως το πόσο μπουρδέλο είναι αυτό το κράτος, και να μην προσπαθούμε να βάλουμε το μικρότερο λιθαράκι που μπορούμε για να το κάνουμε καλύτερο (ή μάλλον λιγότερο μπουρδέλο), βοηθάει να διαιωνίζεται (και ενδεχομένως) να χειροτερεύει η υπάρχουσα κατάσταση. Δεν συμφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσω λιγάκι, ούτε φοιτητομαθητής είμαι, ούτε και βολεμένος.

Δούλευα μέχρι πριν 3 μήνες σε μια εταιρεία, η οποία (ομολογουμένως) δεν τα πήγαινε καλά, και μου πρότεινε να μου κάνει "εικονική" απόλυση, -να τσεπώνω τα 360κάτι ευρώ του ταμείου- να μου δίνει άλλα τόσα και να δουλεύω εκεί μαύρα και με λιγότερες ώρες (6 αντί για 8). Δεν το δέχτηκα απολύθηκα κανονικά, έπιασα δουλειά σε μια άλλη εταιρεία, πήρα πρώτο μήνα κανονικά τον μισθό και τους τελευταίους 2 δεν τους έχω πληρωθεί ακόμα. Ψάχνω πάλι για δουλειά (αν και παραμένω ακόμα στην υπάρχουσα - μπας και-) και μάλλον θα στραφώ στο εξωτερικό.

 

Δεν μπορώ λοιπόν να κατηγορώ το κράτος, όταν είμαι και γω συνυπεύθυνος για κάποια απο τα στραβά του κράτους.

 

 

 

Δουλεύω σαν ιδιωτικός υπάλληλος (με ένσημα κανονικά) απο το 1999 φίλε μου. Ούτε κρατικοδίαιτος υπήρξα ποτέ (και πλέον νιώθω περήφανος γι'αυτό) ούτε κλέφτης.

Ε τοτε αφου εισαι στην πιατσα και εισαι και παθων, δεν εχεις αντιληφθει οτι ο εργαζομενος παιζει παντοτε εκτος εδρας σε αυτα τα θεματα?

Πιστευεις οτι υπαρχει εργαζομενος που επιθυμει να δουλευει μαυρα? Κανεις (εκτος απο τις περιεργες δουλειες που παμε αλλου).

Πως μπορεις να τον θεωρεις συνυπευθυνο επειδη απλα καποιος εκμεταλευεται την οικονομικη του αναγκη και τον αφηνει ανασφαλιστο παρα τη θεληση του εργαζομενου?

 

Αν συνυπευθυνοτητα εννοεις οτι οφειλει να παει να κανει καταγγελια, παλι επειδη εισαι στην πιατσα δεν περιμενω τετοια λογικη απο εσενα, διοτι ξερεις οτι η καταγγελια συνεπαγεται οτι θα χασει τη θεση του, περα απο τα υπολοιπα μπλεξιματα που ενδεχεται να ειναι και οικονομικα. Οταν ο αλλος ψαχνει κακην κακως να δουλεψει εως και βοθρατζης για να ταισει τα παιδια του, τον θεωρεις συνυπευθυνο επειδη δεν θα ρισκαρει να μεινει νηστικη η οικογενεια του καταγγελοντας την αλητικη σταση του εργοδοτη του?

 

Ειμαι της αποψης "ζητω οι καταγγελιες για ολα για να βελτιωθει το κρατος", αλλα κατανοω οτι καποιους απλα δε τους παιρνει. Αυτοι οι καποιοι τη σημερον ημερα τεινουν να γινουν πλειοψηφια. Κατανοω επισης οτι το κρατος δεν θα κανει τιποτα οταν σκονταψει σε καποιον εργοδοτη-φιλαρακι τους/μιζαδορο/με κονε κλπ. Οπως επισης και την πιθανοτητα οι "συνδικαλιστες" να ειναι ακομα καλυτερα φιλαρακια με τον Χ,Υ εργοδοτη και να σε κυνηγησουν κι απο πανω, με τον τροπο τους. Αρα πεφτουμε παλι στην ιδια λουπα και ο μαλακας της υποθεσης ειναι παλι ο ιδιος, ο εργαζομενος δηλαδη.

 

Συνυπολογιζοντας τα παραπανω, ειναι "καπως" να περιμενουμε απτον εργαζομενο να βελτιωσει την παρανομια και την αλητεια των εργοδοτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε αφου εισαι στην πιατσα και εισαι και παθων, δεν εχεις αντιληφθει οτι ο εργαζομενος παιζει παντοτε εκτος εδρας σε αυτα τα θεματα?

Πιστευεις οτι υπαρχει εργαζομενος που επιθυμει να δουλευει μαυρα? Κανεις (εκτος απο τις περιεργες δουλειες που παμε αλλου).

Πως μπορεις να τον θεωρεις συνυπευθυνο επειδη απλα καποιος εκμεταλευεται την οικονομικη του αναγκη και τον αφηνει ανασφαλιστο παρα τη θεληση του εργαζομενου?

 

Αν συνυπευθυνοτητα εννοεις οτι οφειλει να παει να κανει καταγγελια, παλι επειδη εισαι στην πιατσα δεν περιμενω τετοια λογικη απο εσενα, διοτι ξερεις οτι η καταγγελια συνεπαγεται οτι θα χασει τη θεση του, περα απο τα υπολοιπα μπλεξιματα που ενδεχεται να ειναι και οικονομικα. Οταν ο αλλος ψαχνει κακην κακως να δουλεψει εως και βοθρατζης για να ταισει τα παιδια του, τον θεωρεις συνυπευθυνο επειδη δεν θα ρισκαρει να μεινει νηστικη η οικογενεια του καταγγελοντας την αλητικη σταση του εργοδοτη του?

 

Δεν ξέρω φίλε μου, μπορεί να σκέφτομαι ρομαντικά (γιατί αν είχα να ταίσω κανα παιδί - ειναι πολύ πιθανό να σκέφτομουν διαφορετικά) και να πιστεύω, οτι αν εγώ δεν δεχόμουνα την μάυρη εργασία και απολυόμουν, πήγαινες εσύ μετά και έκανες το ίδιο (και άρα δεν θα σε προσλάμβανε) ο επόμενος το ίδιο κ.ο.κ ο εργοδότης τελικά ή που θα το έκλεινε το μπουρδέλο του, ή που θα αναγκαζόταν να προσλάβει κάποιον με ένσημα και ασφάλεια.

Απο την άλλη, εγώ δεν έχω παιδιά, δεν πάυω όμως να σκέφτομαι τις καινούριες γεννιές (που τώρα είναι στα σχολεία ή μόλις βγαίνουν στην αγορά εργασίας) που απο σήμερα κιόλας , όσοι δεν είναι βολεμένοι και με κομπόδεμα - λόγω μπαμπά- δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Και επειδή λόγω εργασίας (χρόνια δουλειά στα logistics) έχουν δει τα μάτια μου αρκετά εργατικά ατυχήματα, αν χτυπήσεις και είσαι ανασφάλιστος, τον πίνεις πραγματικά.

Δεν κατακρίνω λοιπόν κάποιον που δουλεύει ανασφάλιστος (γιατί μπορεί πραγματικά -ειδικά στις μέρες μας- να τίθεται θέμα επιβίωσης) , θα κατακρίνω όμως κάποιον που δουλεύει ανασφάλιστος και θα καταγγείλει το κράτος που δεν κάνει κάτι γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την άλλη έχω περιπτώσεις (όχι δικιές μου αλλά γνωστών μου) που δικαιώθηκαν. Χωρίς φυσικά να αμφισβητώ (και να λυπάμαι) γι'αυτά που λες.

 

Με το να διαιωνίζουμε όμως το πόσο μπουρδέλο είναι αυτό το κράτος, και να μην προσπαθούμε να βάλουμε το μικρότερο λιθαράκι που μπορούμε για να το κάνουμε καλύτερο (ή μάλλον λιγότερο μπουρδέλο), βοηθάει να διαιωνίζεται (και ενδεχομένως) να χειροτερεύει η υπάρχουσα κατάσταση. Δεν συμφωνείς?

Σαφώς και συμφωνώ! Επίσης ξέρω κι εγώ περιπτώσεις στις οποίες υπήρξε δικαίωση (απλώς τυχαίνει να είναι λιγότερες από τις άλλες). Προσωπικά, ανέλαβα το ρίσκο της καταγγελίας, φοβούμενος ότι θα το πληρώσω ακριβά και, δυστυχώς, επαληθεύτηκα.

 

Απογοητευμένος είμαι, καλέ μου φίλε, διότι διαπίστωσα ότι το «λιθαράκι» που μπορούμε να βάλουμε, δεν είναι ούτε καν ...κόκκος άμμου, μπροστά στο μέγεθος του τσίρκου - ο δικός σου όρος είναι πιο σωστός!... - που μας κυβερνά. Αυτός ήταν ένας από τους βασικότερους λόγους που με οδήγησαν πριν από 5 χρόνια να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου και να φύγω από την Ελλάδα. Ευτυχώς μου βγήκε σε καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ήταν ένας από τους βασικότερους λόγους που με οδήγησαν πριν από 5 χρόνια να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου και να φύγω από την Ελλάδα. Ευτυχώς μου βγήκε σε καλό...

 

Πριν κάποια χρόνια, αυτό θα το έλεγα ηττοπάθεια φίλε μου. Πλέον δεν έχω παρα να συμφωνήσω (δυστυχώς) μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...