Προς το περιεχόμενο

Η..μουφα των δοκιμαστικων στις δουλειες.


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμαστικη περιοδος παιδια μονο 1 μερα και μαλιστα ουτε καν ολοκληρη. 3-6 ωρες μαξιμουμ. Τετοια ωρα τετοια λογια βεβαια αλλα παιδια πραγματικα αν ειναι να δουλευεις τζαμπα καλυτερα να κατσεις σπιτι σου και να βαλεις κατω την κουτρα σου να σκεφτει για το τι θα κανεις. Απο το να χαλας χρονο, χρημα και φαια ουσια για εναν αληταρα που δεν πληρωνει με την δικαιολογια του "δοκιμαστικου" σιγουρα προτιμοτερο το πρωτο.

 

Στο κατω κατω της γραφης νομιζω οτι ειναι πολυ ποιο αξιοπρεπες να βγεις εξω και να ζητιανευεις παρα να δουλευεις απληρωτος. Στην πρωτη περιπτωση το ρεζιλι αποφερει φραγκα στην τσεπη σου ενω στη δευτερη περιπτωση και ρεζιλης εισαι και λεφτα δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την πάτησα πριν κάτι μήνες. Μου είπε μαι βδομάδα δοκιμαστικό, αναγκάστηκα γιατί έπρεπε να βρω δουλειά. Ήταν περίοδος Πάσχα και του βγαλα αρκετή δουλειά, τη δε Μ.Παρακευή ο παλιομ@λ@κας με κράτησε 16ωρο αμισθί!!!

Με πήρε τελικά γιατί βρήκε καλό κορόιδο να του βγάζει τη δουλειά, την πρώτη μέρα που άρχισα να πληρώνομαι μου δωσε 25€ μεροκάματο και μου είπε εν συνεχεία πως θα με πληρώνει στο εξής ανα 3 μέρες. Η επόμενη 3ήμερη πληρωμή ήταν στα 20€/ημέρα με την δικαιολογία πως δεν μπορεί παραπάνω, φυσικά η αντιμετώπιση ίδια, απαιτήσεις και αν χρειαστεί παραπάνω από 8ωρο και το πιο τραγικό (το χω ξαναγράψει και αλλού) δεν με άφηνε να παίρνω τα tips. Φυσικά και έφυγα.

Αυτό ήταν παράδειγμα για να καταλάβετε πως αν ο άλλος ζητήσει δοκιμαστικό εβδομάδας οπουδήποτε φεύγετε, σε 2-3 μέρες και μάλιστα part time μπορείς να καταλάβεις αν ο άλλος αξίζει για τη δουλειά, πόσο μάλλον αν έχει προυπηρεσία. Κορόιδα πλέον ψάχνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματα ευνοουν τον απατεωνα:

1. Η ατιμωρησια

2. Η απελπισια που μετατρεπεται σε ευκολοπιστια ή εστω σε διαθεση για να αποδεχτεις το χειροτερο πιθανο σεναριο.

 

Στη χωρα μας και τα 2 συνδυαζονται με τον καλυτερο τροπο.

 

Το 1 απτα 2 ειναι σιγουρα στο χερι των εργαζομενων να αλλαξει, αλλα με την κατασταση και την ανεχεια που επικρατει ειναι σαν να ριξεις μιση μπριζολα σε ενα κοπαδι πεινασμενων λυκων και να περιμενεις να μην το φανε.

 

Εγω απλα να επαναλαβω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΙΣΘΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. Οταν σας λεει μια βδομαδα δοκιμαστικο θα ρωτατε απευθειας ποσο θα πληρωθειτε και στη συνεχεια θα το αποδεχεστε. Αν πει "δεν εχει πληρωμη-ειναι δοκιμαστικο" απλα την κανετε για αλλη παραλια. Δεν ειναι ντροπη. Αλλοι πρεπει να νιωθουν την ντροπη αλλα δεν την νιωθουν με την υποχωρητικοτητα των εργαζομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματα ευνοουν τον απατεωνα:

1. Η ατιμωρησια

2. Η απελπισια που μετατρεπεται σε ευκολοπιστια ή εστω σε διαθεση για να αποδεχτεις το χειροτερο πιθανο σεναριο.

 

Στη χωρα μας και τα 2 συνδυαζονται με τον καλυτερο τροπο.

 

Το 1 απτα 2 ειναι σιγουρα στο χερι των εργαζομενων να αλλαξει, αλλα με την κατασταση και την ανεχεια που επικρατει ειναι σαν να ριξεις μιση μπριζολα σε ενα κοπαδι πεινασμενων λυκων και να περιμενεις να μην το φανε.

 

Εγω απλα να επαναλαβω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΙΣΘΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. Οταν σας λεει μια βδομαδα δοκιμαστικο θα ρωτατε απευθειας ποσο θα πληρωθειτε. Αν πει "δεν εχει πληρωμη" απλα την κανετε για αλλη παραλια. Δεν ειναι ντροπη. Αλλοι πρεπει να νιωθουν την ντροπη αλλα δεν την νιωθουν με την υποχωρητικοτητα των εργαζομενων.

 

υπαρχουν ρε συ δοκιμαστικα. οχι για μια εβδομαδα βεβαιως. εχω κανει 3 ωρες δοκιμαστικα δουλεια πριν με παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ρε συ δοκιμαστικα. οχι για μια εβδομαδα βεβαιως. εχω κανει 3 ωρες δοκιμαστικα δουλεια πριν με παρουν.

3 ωρες-το πολυ μια μερα δικαιολογειται εστω και αμισθι. Κανονικα κι αυτο πρεπει να στο πληρωσουν, αλλα τουλαχιστον αν σε δοκιμασουν για ενα 3ωρο ή μια μερα, δε φωναζει απτο 1000μετρο οτι προκειται περι απατης και παραβλεπεις το 1 μεροκαματο. Απο κει και περα ρωτας ποσο θα πληρωθεις κι αν του αρεσει του βλαχοελληναρα που ψαχνει κοροιδα εκμεταλευομενος την απελπισια των ανθρωπων για να πλουτισει με το αιμα τους.

 

Εχει καταντησει να ειναι τακτικη αρκετων εργοδοτων αυτο το πραγμα και καλα ειναι που και που μερικοι να εχουν τα @@ να τους τριβουν στα μουτρα δυο τρια λογακια στα interview που δεν εχουν να χασουν και τιποτα. Πατατε ποδι και μην μασατε αν χασετε 1 δουλεια που ουτως η αλλως δε θα σας παιρνανε. Ο σοβαρος εργοδοτης που ψαχνει υπαλληλο δεν θα σου πει "θελω να σε δοκιμασω 1 βδομαδα αμισθι και βλεπουμε", διοτι πολυ απλα δεν τον συμφερει να χανει χρονο (και χρημα) σε τετοια ζητηματα. Εγω, αν ειχα χρονο να βρω τετοιους θα πηγαινα για δουλεια αμισθι και θα τους εκανα ολη μερα ζημιες. Πχ σε μια θεση τυπου γκαρσονι θα αδειαζα 2-3 ΓΕΜΑΤΟΥΣ δισκους πανω σε πελατες και θα τους ελεγα με ολη μου την ευγενεια οτι με εχουνε για δοκιμη και δεν ξερω τη δουλεια, σορρυ, ετσι για να διαλυσω λιγο το ιματζ του μαγαζιου. Σε μια θεση τυπου λατζα θα μου σπαγανε τα ακριβοτερα κουζινικα/πιατα/πιατελες και στη συνεχεια θα την εκανα απτην πισω πορτα κι ουτε και θα ξαναεμφανιζομουν στο μαγαζι η τα τηλεφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, αν ειχα χρονο να βρω τετοιους θα πηγαινα για δουλεια αμισθι και θα τους εκανα ολη μερα ζημιες. Πχ σε μια θεση τυπου γκαρσονι θα αδειαζα 2-3 ΓΕΜΑΤΟΥΣ δισκους πανω σε πελατες και θα τους ελεγα με ολη μου την ευγενεια οτι με εχουνε για δοκιμη και δεν ξερω τη δουλεια, σορρυ, ετσι για να διαλυσω λιγο το ιματζ του μαγαζιου.

 

συμφωνω με τη λογικη σου αλλα οχι με το τροπο γιατι βγαινεις και παλι χαμενος.

 

η λυση ειναι απλη.

Επίσχεση Εργασίας (με τον ανορθοδοξο τροπο γιατι οπως ειπαμε στην Ελλαδα ολοι ειναι ατιμωρητοι)

 

παραδειγμα, εμενα μου χρωσταγε το boss (αφου δουλευα κανονικα) 2 μηνες (συνολικα με "παρε τοσα τωρα και τα αλλα μετα απο μερες κτλ")

ετσι λοιπον παω κυριος μια μερα για δουλεια εχοντας τσαντες μαζι μου, ξυλωνω λαπτοπ, cdj, μικτη και εγινα λουις

 

ε με τον ιδιο τροπο μπορεις να βουτηξεις κατι και να φυγεις

 

edit: δε λεγεται επισχεση εργασιας, καπως αλλιως αλλα δε θυμαμαι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η λυση ειναι απλη.

Επίσχεση Εργασίας (με τον ανορθοδοξο τροπο γιατι οπως ειπαμε στην Ελλαδα ολοι ειναι ατιμωρητοι)

 

παραδειγμα, εμενα μου χρωσταγε το boss (αφου δουλευα κανονικα) 2 μηνες (συνολικα με "παρε τοσα τωρα και τα αλλα μετα απο μερες κτλ")

ετσι λοιπον παω κυριος μια μερα για δουλεια εχοντας τσαντες μαζι μου, ξυλωνω λαπτοπ, cdj, μικτη και εγινα λουις

 

Το να ληστέψεις τα πάγια μιας επιχείρησης, μόνο επίσχεση εργασίας δεν λέγεται....

 

Και αν είναι να απαντήσεις στην παρανομία του "boss" με παρανομία (κλοπή συγκεκριμένα), τότε πάμε στους νόμους της ζούγκλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ληστέψεις τα πάγια μιας επιχείρησης, μόνο επίσχεση εργασίας δεν λέγεται....

 

Και αν είναι να απαντήσεις στην παρανομία του "boss" με παρανομία (κλοπή συγκεκριμένα), τότε πάμε στους νόμους της ζούγκλας...

 

οπως θελει το μεταφραζει ο καθενας

 

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=180

http://www.e-boss.gr/eboss/business-advice/content/tax.jsp?chambercd=eboss&categoryid=15053&articleid=19129

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ληστέψεις τα πάγια μιας επιχείρησης, μόνο επίσχεση εργασίας δεν λέγεται....

 

Και αν είναι να απαντήσεις στην παρανομία του "boss" με παρανομία (κλοπή συγκεκριμένα), τότε πάμε στους νόμους της ζούγκλας...

Mια χαρα λυση ειναι αυτη του aledjo και δεν μου ειχε περασει απτο μυαλο.

Οταν ο αλλος αδυνατει (η δεν θελει) να σου πληρωσει οφειλουμενα, ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΛΥΣΗ ειναι να δεχθεις να σε πληρωσει με στοκ/εξοπλισμο. Συμβιβασμος απτην δικη σου μερια ειναι, δηλαδη χαρη του κανεις.

 

Το οτι τα βουτας με δικη σου πρωτοβουλια και εξαφανιζεσαι βεβαια προσδιδει την ενοια της κλοπης, αλλα μονο κλοπη δεν ειναι. Κλοπη σου κανει αυτος που δεν σου πληρωνει τα οφειλουμενα, οχι εσυ. Στη χειροτερη, μπορεις να το δεις ως "σου απαντω με το ιδιο νομισμα". Με λιγα λογια δεν τον παιρνει να τολμησει να πει κουβεντα.

 

Στην τελικη μιλαμε για περιπτωσεις που ο εργαζομενος δεν εχει να χασει τιποτα, so δεν καταλαβαινω γιατι να μην το κανει. Βουτας εξοπλισμο αντιστοιχο των οφειλομενων χρηματων και εισαι ΚΥΡΙΟΣ με ολα τα γραμματα κεφαλαια. Δουλεψες, εμεινες απληρωτος, εκανες μοκο μερικες μερες/μηνες, παρεμεινες απληρωτος και του προσεφερες λυση.

 

Κι ολα αυτα επειδη δεν κανει το κρατος τη δουλεια του κι επειδη αν ο εργαζομενος παει να κυνηγησει το θεμα με νομικα μεσα το πιθανοτερο ειναι να βρεθει και κυνηγημενος και με ολο του το υστερημα σε δικηγορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλοπή είναι παιδιά,υπεξαίρεση,όπως θέλετε πέστε το,δεν αλλάζει κάτι.

 

Εγώ πάντως σε ανάλογες (παλιά) καταστάσεις πήγαινα επιθεώρηση+μυνήσεις.Τάπαιρνα μέχρι φράγκο,δεν ξέρω τώρα,αλλάξανε πολλά.

 

Όχι αρπαγές,στιγματίζεστε κι εκεί που σας χρωστάγανε σας πήραν και το βόϊδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...