Προς το περιεχόμενο

Η..μουφα των δοκιμαστικων στις δουλειες.


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

 

Ανοιγω το παρον θεμα για να θιξω ενα σοβαρο ζητημα που τον τελευταιο καιρο εχει παρει διαστασεις...επιδημιες.

Αναζητωντας η κοπελα μου κι εγω καποιες δουλειες μεσω χρυσης ευκαιρειας (πωλητες σερβιτορες γραμματεις κλπ) μας εχουν καλεσει σε καποιες απ αυτες για.....δοκιμαστικο που κραταει απο 2 μερες μεχρι και....1 βδομαδα η και παραπανω σε καπιες περιπτωσεις.

 

Σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις η αντιμετωπιση της εργοδοσιας ηταν η ιδια.

Τα πας αρκετα καλα, συνεχισε ετσι, βελτιωνεσαι εχεις μεγαλη προοδο κλπ...

Μετα απο μια βδομαδα το δοκιμαστικο λαμβανει τελος και η απαντηση ειναι παντα μα παντα η ιδια..

"Τα πηγατε αρκετα καλα, εχουμε κρατησει τα στοιχεια σας, δοκιμαζουμε κι αλλα ατομα (χμμμ) και θα σας ειδοποιησουμε αν συνεργαστουμε"...

Φυσικα σε ολη την διαρκεια της δοκιμαστικης περιοδου ΔΕΝ πληρωθηκαμε, και βγαλαμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλεια.

Και εννοειται οτι το τηλεφωνο ποτε δεν χτυπησε για να ξεκινησουμε κανονικα δουλεια.

Αργοτερα μαθαμε οτι στις περισσοτερες δουλειες οχι μονο δεν πηραν ατομο τελικα, αλλα διαπιστωθηκε οτι "δοκιμαζανε" πολλα ατομα ανα βδομαδα για να τους βγαλουν ολη την δουλεια του μηνα χωρις να πληρωσουν. Και τελικα δεν πηραν κανεναν.

Αυτο το πραγμα τινει να εξελιχθει σε επιδημια και θα ηθελα την γνωμη σας και τις αντιστοιχες εμπειριες (αν υπαρχουν) πανω σε αυτο το κομματι.

Δεν λεω, θα υπαρχουν βεβαιως και τιμιοι ανθρωποι που οντως θελουν να δοκιμασουν καποιον για να δουν αν τους κανει, και οντως καποιοι δεν θα τα πανε καλα, η δεν κανουν για καποια συγκεκριμενη δουλεια (φυσικα εννοειται βαζω μεσα και τον εαυτο μου). Αλλα αυτη ειναι η αλλη πλευρα.

Θα προτεινα επισης να μπει ενα συστημα αξιολογησης στην Χρυση Ευκαιρεια για να μπορουν να αξιολογουν την καθε αγγελια οι υποψηφιοι συνεργατες μιας επιχειρησης η μιας εταιρειας.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το φυσιολογικό είναι μία μέρα, το πολύ δυο. Αν ζητήσει πάνω από δυο μέρες τότε νομίζω ότι η σωστή επιλογή είναι να αρνηθείς. Το ξέρω ότι αυτή την περίοδο που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να αρνηθείς δουλειά επειδή ζήτησε ο εργοδότης μεγαλύτερη δοκιμαστική περίοδο αλλά και η εκμετάλλευση έχει και τα όρια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι πάγια πρακτική πολλών επιχειρήσεων το τελευταίο διάστημα. Ακόμα και σοβαροφανών επιχειρήσεων. Να στο πω απλά όμως. Όπου ακούτε δοκιμαστική περίοδος ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ φύγετε μακρυά! Τώρα βέβαια μπορεί να σου υποσχεθούν αμοιβή αλλά να μη τη πάρεις ποτέ. Ισχύει και αυτό.

Αυτό με την αξιολόγιση της Αγγελίας είναι καλή ιδέα, αλλά δεν νομίζω να έβρισκε σύμφωνη την Χ.Ε. πρώτο γιατί ενδέχεται να μπλέξουν νομικά και 2ο γιατί πολύ απλά τα λαμόγια που έβαζαν αγγελίες και τους άφηναν 5 φράγκα δεν θα ξανα-αναρτήσουν αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή ασυδοσία η οποία είναι και παράνομη (τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια).

 

Την επόμενη φορά που θα σου κάτσει ανάλογη πρότασης «δοκιμής» θα πεις απο την πρώτη στο αφεντικό οτι θα δουλέψεις δοκιμαστικά όσο χρειαστεί, αλλά μετά την δεύτερη μέρα θα πληρώνεσαι μεροκάματο (έστω μαύρα), πληρωτέο καθημερινά. Αυτός που ψάχνει σοβαρά για υπαλλήλους θα το δεχτεί. Αυτός που ψάχνει για κορόιδα θα σου πει μα-μου ή οτι θα τα πάρεις στο τέλος, οπότε επανέλαβε την πρόταση σου και αν δεν γίνεται ψάξε αλλού γιατί εκεί μόνο για ηλίθιους ψάχνει και δουλειά δεν θα έχεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλούστατο δεν πας. Ή αν πας, δεν παραπονιέσαι μετά, ή μάλλον αν ξαναπάς.

Αν όλοι πηγαίνουν και δουλεύουν μία βδομάδα αμισθί, σε 1-2 χρόνια όλοι άνεργοι θα είναι και θα δουλεύουν κάθε βδομάδα δοκιμαστικά και αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

 

Ανοιγω το παρον θεμα για να θιξω ενα σοβαρο ζητημα που τον τελευταιο καιρο εχει παρει διαστασεις...επιδημιες.

Αναζητωντας η κοπελα μου κι εγω καποιες δουλειες μεσω χρυσης ευκαιρειας (πωλητες σερβιτορες γραμματεις κλπ) μας εχουν καλεσει σε καποιες απ αυτες για.....δοκιμαστικο που κραταει απο 2 μερες μεχρι και....1 βδομαδα η και παραπανω σε καπιες περιπτωσεις.

 

Σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις η αντιμετωπιση της εργοδοσιας ηταν η ιδια.

Τα πας αρκετα καλα, συνεχισε ετσι, βελτιωνεσαι εχεις μεγαλη προοδο κλπ...

Μετα απο μια βδομαδα το δοκιμαστικο λαμβανει τελος και η απαντηση ειναι παντα μα παντα η ιδια..

"Τα πηγατε αρκετα καλα, εχουμε κρατησει τα στοιχεια σας, δοκιμαζουμε κι αλλα ατομα (χμμμ) και θα σας ειδοποιησουμε αν συνεργαστουμε"...

Φυσικα σε ολη την διαρκεια της δοκιμαστικης περιοδου ΔΕΝ πληρωθηκαμε, και βγαλαμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλεια.

Και εννοειται οτι το τηλεφωνο ποτε δεν χτυπησε για να ξεκινησουμε κανονικα δουλεια.

Αργοτερα μαθαμε οτι στις περισσοτερες δουλειες οχι μονο δεν πηραν ατομο τελικα, αλλα διαπιστωθηκε οτι "δοκιμαζανε" πολλα ατομα ανα βδομαδα για να τους βγαλουν ολη την δουλεια του μηνα χωρις να πληρωσουν. Και τελικα δεν πηραν κανεναν.

Αυτο το πραγμα τινει να εξελιχθει σε επιδημια και θα ηθελα την γνωμη σας και τις αντιστοιχες εμπειριες (αν υπαρχουν) πανω σε αυτο το κομματι.

Δεν λεω, θα υπαρχουν βεβαιως και τιμιοι ανθρωποι που οντως θελουν να δοκιμασουν καποιον για να δουν αν τους κανει, και οντως καποιοι δεν θα τα πανε καλα, η δεν κανουν για καποια συγκεκριμενη δουλεια (φυσικα εννοειται βαζω μεσα και τον εαυτο μου). Αλλα αυτη ειναι η αλλη πλευρα.

Θα προτεινα επισης να μπει ενα συστημα αξιολογησης στην Χρυση Ευκαιρεια για να μπορουν να αξιολογουν την καθε αγγελια οι υποψηφιοι συνεργατες μιας επιχειρησης η μιας εταιρειας.

Ευχαριστω πολυ.

 

ωραια θα ητανε αλλα θα μπορουσαμε να συμβιβαστουμε με ενα απλη αναφορα...

 

επισης

στον ΣΕΠΕ πηγατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύεις και δεν εκπαιδεύεσαι χωρίς να αμοίβεσαι. Κανόνας :)

Απο πολύ παλιά υπάρχουν αυτά τα κολπάκια εταιριών.

 

Μερικές φορές η εξαίρεση στον κανόνα που είπες ειναι να δουλέψεις κάπου εθελοντικά για ενα διάστημα 2-3 μήνες για να μάθεις λίγο μια δουλειά και να πάρεις την εμπειρία ωστε να διεκδικήσεις αργότερα μια κανονική (και σαφώς καλύτερη) δουλειά. Πολλοί το έχουν κάνει και δεν έχει βγει πάντα σε κακό. Βεβαια η περίπτωση εδώ ειναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα αφεντικά γίνονται πιο @ και τώρα με τη κρίση είναι ότι πρέπει να εκμεταλλευτούν κάποια πράγματα

(μείωση μισθού, 1-2 ώρες παραπάνω χωρίς να πληρώνεσαι)

 

ανάλογα παιδιά, αν τίθεται θέμα επιβίωσης τότε ανέχεσαι κάποια πράγματα αν όμως έχεις απο πίσω σου και την οικογένεια που σε στηρίζει τότε μην μασάτε, αν κάποιος δείτε ότι το παίζει έξυπνος ρίξτε του ένα μπιπ

 

δεν μπορώ με τίποτα τους έξυπνους (με τη κακή έννοια), γέμισε ο τόπος από μ@@κες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ME TIPOTA ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ... ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΤΣΑΜΠΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΗΤΗ. Καλύτερα κάτσε σπίτι... , υπάρχουν ευκαιρείες στο ιντερνετ. φτιάξε μλογκ, βαλε καλό περιεχόμενο κ σιγά σιγά θα βγει κάνένα ψιλό απο καμιά διαφήμιση κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές η εξαίρεση στον κανόνα που είπες ειναι να δουλέψεις κάπου εθελοντικά για ενα διάστημα 2-3 μήνες για να μάθεις λίγο μια δουλειά και να πάρεις την εμπειρία ωστε να διεκδικήσεις αργότερα μια κανονική (και σαφώς καλύτερη) δουλειά. Πολλοί το έχουν κάνει και δεν έχει βγει πάντα σε κακό. Βεβαια η περίπτωση εδώ ειναι διαφορετική.

Παιδιά μη μασάτε.

Εσείς θα διαμορφώσετε το κόσμο σας.

 

 

Αν επιμένετε όμως,θέλω κάποιους από σας για να μου καθαρίσουν,σκουπίσουν,τακτοποιήσουν και πού ξέρουν,αν με.ίνω ικανοποιημένος θα τους βρω δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να το ξέρεις απο πριν όμως και έχεις αποφασίσει εσύ όχι να σε κοροϊδεύουν.

 

Μερικές φορές η εξαίρεση στον κανόνα που είπες ειναι να δουλέψεις κάπου εθελοντικά για ενα διάστημα 2-3 μήνες για να μάθεις λίγο μια δουλειά και να πάρεις την εμπειρία ωστε να διεκδικήσεις αργότερα μια κανονική (και σαφώς καλύτερη) δουλειά. Πολλοί το έχουν κάνει και δεν έχει βγει πάντα σε κακό. Βεβαια η περίπτωση εδώ ειναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές η εξαίρεση στον κανόνα που είπες ειναι να δουλέψεις κάπου εθελοντικά για ενα διάστημα 2-3 μήνες για να μάθεις λίγο μια δουλειά και να πάρεις την εμπειρία ωστε να διεκδικήσεις αργότερα μια κανονική (και σαφώς καλύτερη) δουλειά. Πολλοί το έχουν κάνει και δεν έχει βγει πάντα σε κακό. Βεβαια η περίπτωση εδώ ειναι διαφορετική.

 

αυτο λεγεται intership οχι εθελοντισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να το ξέρεις απο πριν όμως και έχεις αποφασίσει εσύ όχι να σε κοροϊδεύουν.

 

Σε αυτό συμφωνώ, να χεις δεσμέυσει τον χρόνο που θα περάσεις εκεί και δεν λέω να γίνει μόνιμο - δηλαδή απο εθελοντικό internship (που ανεφεραν παραπάνω) σε εθελοντικό αλλά για κάποιον που δεν έχει εργασιακή εμπειρία και δεν μπορεί να βρει κάτι με πληρωμή (για αρχική δουλειά πάντα!), για μένα ειναι η καλύτερη λύση το "volunteering internship" όπως εχει η κατάσταση. Οπως έγραψα ομως και πριν η περίπτωση εδώ ειναι διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...