Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με debian wheezy


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποτι θυμαστε ειχα εγκαταστησει την παραπανω εκδοση (ο tritotas θα με φαει γιατι μου ειπε να προσεχω) :P εχω τα εξης προβληματα...εβαλα kde αλλα δυστυχως δεν μου αρεσει σε θεμα αποδοσης...και αλλο ενα προβλημα ειναι στο update..δινω τερματικο apt-get update και καποια πακετα μεταφρασης σε ελληνικα "translation el" κατι τετοιο..τα αγνοει για να τα εγκαταστησει..με αποτελεσμα το μισο λειτουργικο να ειναι αγγλικο...και κατι αλλο..θελω να εγκαταστησω xfce...επειδη εχω ενα pc παλιο και δεν θελω windows εβαλα την netinstall εκδοση...ολα οκ ολα καλα..ξετικαρα τα παντα απο τον πινακα και με εβγαλε σε τερματικο..κανω log in βαζω password μπαινω σαν root με την εντολη su και δινω aptitude install xfce4..μου λεει οτι θα χρησιμοποιηθουνε 177mb αποτι θυμαμαι και παταω yes..και ξεκιναει κατεβαζει και τα κανει εγκατασταση..οταν ομως τελειωνει και πρεπει να κανω restart..με ξαναβγαζει σε εντολες...τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα.Πρέπει να δώσεις επίσης aptitude install xorg άν θές να μπαίνεις στο γραφικό με startx απο την κονσόλα, ή να εγκαταστήσεις και ένα dm άν θές να σε βγάζει κατευθείαν σε γραφικό.Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα τον gdm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα των graphical login managers κυριως γιατι χρειαζεσαι extra κινησεις (κλεισιμο/σκοτωμα login manager daemon) σε περιπτωση που κατι παει στραβα και θες να μπεις tty να δουλεψεις σαν ανθρωπος.

 

Αν υπαρχει μονο ενας χρηστης στο συστημα τοτε autologin στο inittab, αν οχι τοτε αθωο - παρθενο login στο tty και autostart τον X στο .bash_profile.

 

Φυσικα φορτωμα του επιθυμητου DE/WM, με σοβαροτητα, στο .xinitrc του καθε χρηστη.

 

Απλα και καθαρα.

 

Tα αρχεια στο GNU υπαρχουν για καποιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε επειδη τωρα εμαθα τα βασικα και το ξερεις :P εκανα εγκατασταση τα πακετα του xfce "aptitude install xfce4"...τι πρεπει να κανω τωρα ακριβως για να μπαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρεπει να δωσω σαν εντολη για να μπει ο slim για παραδειγμα?

 

Ειναι και daemon.

 

Αρα ξεκιναει οπως ξεκινανε ολοι οι daemons στο debian.

 

Διαβασε πως, ειναι κατι που θα σε ακολουθει σε ολη την ενασχοληση σου με linux και ειναι πολυ σημαντικο.

 

http://wiki.debian.org/Daemon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα των graphical login managers κυριως γιατι χρειαζεσαι extra κινησεις (κλεισιμο/σκοτωμα login manager daemon) σε περιπτωση που κατι παει στραβα και θες να μπεις tty να δουλεψεις σαν ανθρωπος.

 

Αν υπαρχει μονο ενας χρηστης στο συστημα τοτε autologin στο inittab, αν οχι τοτε αθωο - παρθενο login στο tty και autostart τον X στο .bash_profile.

 

Φυσικα φορτωμα του επιθυμητου DE/WM, με σοβαροτητα, στο .xinitrc του καθε χρηστη.

 

Απλα και καθαρα.

 

Tα αρχεια στο GNU υπαρχουν για καποιο λογο.

 

για πες γιατί είναι καλύτερα έτσι?

 

εγώ ας πούμε ξεκινάω τον slim σαν daemon

μετά μέσα από τον slim ξεκινάω το openbox ή οποιοδήποτε session θέλω με

>exec dbus-launch /bin/bash -login /etc/X11/Xsession %session

μετά φορτώνει ό,τι του έχω βάλει στο autostart του openbox

 

αν κατάλαβα καλά αυτό που λες

χωρίς τον slim, θα έβαζα την παραπάνω εντολή μέσα στο xinitrc και από κάτω του όλα αυτά που έχω στο autostart

και στο bash_profile θα έβαζα το

>exec startx

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο xinitrc θα οριζες ρητα τον wm/de πχ

>
exec ck-launch-session dbus-launch openbox-session

 

και στο .bash_profile καπως ετσι:

>
if [[ -z "$DISPLAY" ]] && [[ $(tty) = /dev/tty1 ]]; then
 exec xinit -- /usr/bin/X -nolisten tcp
fi

 

Σεναριο:

 

Πες οτι εκει που εφτιαχνες το autostart του openbox σου, εκανες καπου λαθος (δεν προχωρησες πχ την ακολουθια με & κλπ) και ο openbox δεν ανοιγει ή δεν φορτωνει ολοκληρο το autostart.Δεν θες γρηγορα και ευκολα να κλεισεις τον X και να βγεις tty, να κανεις το nano σου και να διορθωσσεις το αρχειο?

 

Γιατι να πρεπει να κανεις παραπανω κινησεις και να απενεργοποιεις . σκοτωνεις τον daemon του LM και να τον ξανανοιγεις μετα?

 

Αλλο:

 

Εκανες αναβαθμιση τη nvidia σου πχ, και θες να βγεις tty να κανεις unload το module σου, για να φορτωθει το νεο. Το ιδιο.

 

Μου φαινεται ακρως περιττο πραγμα ο GLM.

 

Tι πιο απλο απο τον ενσωματωμενο login manager στο tty?

 

Ποιος ο λογος να κρυβουμε το tty αφου ειναι ο Νο1 τροπος επιλυσης προβληματων και οχι μονο?

 

Γιατι να εγκαταστησω extra software για κατι που γινεται native και προβλεπομενα στο home μου?

 

+ οτι παντα εχεις τον ελεγχο εσυ, και οχι ο GLM.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε συ τρίτωνα γιατί όταν κάνω exit από το openbox με βάζει να κάνω login πάλι?

 

εχεις login manager που τρεχει σαν daemon ?

 

τι εχεις καμει εκει περα ? :P

 

Εδω σου ειπα την σειρα που εχω:

 

grub --> kernel --> init --> autologin σε tty απο inittab --> Xorg σε .bash_profile -->.xinitrc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω οταν επιλεγω restart κλεισιμο κτλ με βγαζει παλι σε ΤΤΥ1 να κανω login

ειμαι με xinit και bash profile (gnome shell)χωρις autologin απο inittab

 

 

***θετοντας autologin μετα την επιλογη επανεκκινησης και σβησιματος με ξαναβαζει μεσα!!!!

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη restart στο μενου του openbox (αυτο που βγαινει με δεξι κλικ στο desktop) επανεκκινει (= σκοτωνει και ξανανοιγει) το openbox σαν window manager. Δεν ειναι το κλασσικο restart που πολλοι φανταζονται σαν reboot.

Η αλλη επιλογη, το reconfigure, αναγκαζει το openbox να ξαναδιαβασει τα αρχεια ρυθμισεων του και πχ αν αλλαξεις καποιο key bind και δεν δουλεψει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...