Προς το περιεχόμενο

Απορια για "ενσωματωμενη καρτα γραφικων"


madalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω μια απορία και έλεγα μπας και μου τη λύσετε.

Κοιτάω να κάνω ένα οικονομικό κουτάκι για τους γονείς μου και ψάχνωντας

μπερδεύτηκα λίγο με κάτι και πάνω που νόμιζα οτι είχα καταλάβει απο οσα

διάβασα μια πωλήτρια στο Πλαίσιο μου τα έκανε άνω κάτω πάλι στο μυαλο.

 

Δεν θα σας προκαταβάλω με το τι κατάλαβα εγώ και τι μου είπαν αλλα θα κάνω

μια ερώτηση μόνο.

 

Μιλώντας για τους νέους επεξεργαστες Sandy & Ivy Bridge η απορία αφορα την

ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Ο επεξεργαστής "είναι και κάρτα γραφικών" ή

ο επεξεργαστής χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών της μητρικής? Και η ερώτηση

γινεται για να καταλάβω αν πάρω πχ μια μητρικη που δεν εχει ενσωματωμενη καρτα

γραφικων και εναν i3 2120 και δεν παρω έξτρα καρτα γραφικών είμαι οκ; Πρέπει να

παρω μητρική με ενσωματωμένη καρτα γραφικών και τον i3 2120 και δεν χρειαζομαι

αλλη εξτρα καρτα γραφικών; Θέλω και τα 3; Μια μητρικη που σκεφτόμουνα πχ ήταν η

MSI B75A-G43.

 

Και μέσα σε όλα απλα να σας παραθέσω και κάτι που λεει στη σελιδα του το πλαίσιο

στην συγκεκριμένη και σε αλλες μητρικές και είναι παντελώς αντίθετο απο αυτο που

μου είπε η πωλήτρια.

 

"- Εξοπλισμένη με θύρες VGA/DVI/HDMI για ενεργοποίηση της

ενσωματωμένης κάρτας γραφικών των επεξεργαστών Sandy Bridge & Ivy Bridge."

 

Συγνώμη για την πολυλογία αλλά δεν βγάζεις άκρη μαζί τους

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

ΟΙ επεξεργαστες αυτοι εχουν στο ιδιο τσιπακι κ ενσωματωμενη καρτα γραφικων.Το μονο που χρειαζεται να παρεις ειναι μια μητρικη που να τους δεχεται(s1155)

απο εκει και περα οπως ανεφερες οτι λενε οι μητρικες θυρες vga,hdmi κλπ ειναι για να δεις τι εξοδους εχει και να συνδεσεις αναλογα την οθονη σου.

 

εξτρα καρτα γραφικων θα χρειαστεις για κανενα παιχνιδι η καμια αλλη βαρια δουλεια.

Δεν ξερω για τον i3 αλλα ο i5-2xxx που εχει την INTEL HD3000 κ πανω μπορουν να παιξουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑ 1080Ρ ταινιες και βιντεο απο youtube χωρις κανενα αλλο θεμα.

 

Αυτα απο εμενα.

 

 

edit: τωρα ειδα οτι δεν εχουν ολοι την HD3000 παρα μονο ο 2500Κ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"- Εξοπλισμένη με θύρες VGA/DVI/HDMI για ενεργοποίηση της

ενσωματωμένης κάρτας γραφικών των επεξεργαστών Sandy Bridge & Ivy Bridge."

Αυτό είναι το σωστό και σημαντικό,ναι οι επεξεργαστές έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά λογικό δεν είναι; η κανονική κάρτα θα είχε πάνω της έξοδο vga/hdmi τώρα που είναι μέσα στον cpu αυτά τα βύσματα πρέπει να υπάρχουν στην μητρική αλλιώς δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση.

Πρέπει λοιπόν να πάρεις μητρική που βγάζει βύσματα για την γραφικών του cpu άσχετα αν έχει και η ίδια η μητρική κάρτα γραφικών ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση.

 

Κι εγώ αυτά που λέτε είχα κατάλαβει και ήξερα αλλα πηγαίνοντας στο πλαίσιο

και πέφτοντας σε μια πωλήτρια η οποία μόλις ρώτησα αυτο που ρώτησα και εσας

με ένα ειρωνικότατο ύφος λες και όλοι έπρεπε να είμαστε guru στα pc hardware

και πως ειναι δυνατον να ρωταω κατι τοοοοοοσο χαζό μου απάντησε ότι εννοείται

οτι η κάρτα γραφικών δεν είναι στον επεξεργαστή και ότι θα πρέπει να έχει

οπωσδήποτε η μητρική δική της καρτα και ότι απλά ο επεξεργαστής θα "εκμεταλλεύεται"

αυτη την καρτα. Και μάλιστα είπε ακριβώς "έχει ο επεξεργαστής εξόδους;αφου δεν έχει

πως θα έχει κάρτα γραφικών;".

 

Τα συμπεράσματα δικά σας. Πραγματικά δεν θα ήθελα να αγοράσω απο εκει με τετοιους

ανθρωπους και είναι ταχα για να σε εξηπυρετησουν αλλά εχε χάρη που σε αυτα που θέλω

έχει στο σύνολο την καλυτερη τιμή και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι το πλαισιο εχει ατομα με ορεξη για δουλεια και με τεχνογνοσια στο αντικιμενο.για να λενε αρλουμπες και φαρφαλες στους πελατες.και οταν το αγορασεις το pc απο εκει και δεις οτι σου εχουν πει λαλακιες σου λενε δεν φταίμε εμεις εσυς δεν ξερατε τι θελατε.καλη φαση και καλα εκανες και το ανεφερες για να βλεπουν μερικα ατομα του πλαισιου που καθοντε και μας λενε τα δικα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξτρα καρτα γραφικων θα χρειαστεις για κανενα παιχνιδι η καμια αλλη βαρια δουλεια.

Δεν ξερω για τον i3 αλλα ο i5-2xxx που εχει την INTEL HD3000 κ πανω μπορουν να παιξουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑ 1080Ρ ταινιες και βιντεο απο youtube χωρις κανενα αλλο θεμα.

 

Και η HD2000 που φοράει ο i3 παίζει απροβλημάτιστα 1080p, αλλά και η απλή HD Graphics που φοράνε celeron και pentium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι το πλαισιο εχει ατομα με ορεξη για δουλεια και με τεχνογνοσια στο αντικιμενο.για να λενε αρλουμπες και φαρφαλες στους πελατες.και οταν το αγορασεις το pc απο εκει και δεις οτι σου εχουν πει λαλακιες σου λενε δεν φταίμε εμεις εσυς δεν ξερατε τι θελατε.καλη φαση και καλα εκανες και το ανεφερες για να βλεπουν μερικα ατομα του πλαισιου που καθοντε και μας λενε τα δικα τους.

 

 

Καλα γενικότερα όλα τα καταστήματα ειναι έτσι γιατί ειδικα σε αυτα τα πόστα

έπρεπε να έχουν τεχνικούς και αντί αυτου λογο χαμηλότερου κόστους έχουν παιδάκια

που απλά ειναι πωλητές. Τι να πουλάει μελανια για εκτυπωτή τι να σε συμβουλεύει

για το πως να φτιάξεις ένα μηχάνημα ένα και το αυτο είναι μωρε σιγα το πράγμα...

Πάλι καλα που υπάρχουν και τα φορουμ όπως εδώ και άνθρωποι με γνώσεις και μεράκι

και βοηθάνε. Αλλα και πάλι εγώ είμαι και του χώρου και κάτι σκαμπάζω (απλά δεν

είμαι τεχνικός) και ξέρω και να ξεστραβωθώ στο ιντερνετ να διαβασω και να ψάξω.

Κάποιος που δεν έχει ιδεα τι φταίει να του πουλάνε ότι να 'ναι;

 

Όσο για τις δυνατότητες της κάρτας παιδιά μην αγχώνεστε. Όπως είπα είναι για

μηχάνημα για τους γονείς μου που σημαίνει πολύ περιορισμένη χρήση :P .

Εγω απλά να βεβαιωθώ τι χρειάζομαι ήθελα.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου αν θέλεις να περιορίσεις το κόστος αγοράζοντας σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά, κοίτα προς AMD πλευρά, κάνεις πολύ περισσότερα σε σχέση με τις λύσεις της intel.

Τηρουμένων των αναλογιών πάντα...

 

Αποστολή από το Tabletaki μου με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής είναι και κάρτα γραφικών ταυτόχρονα.. Απλά η μητρική πρέπει να έχεις τις εξόδους που σε βολεύουν για να μπορέσεις να αξιοποιήσεις την κάρτα γραφικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα . Ψάχνω να αναβαθμίσω ένα media center που εχω και εχω κάπως μπερδευτεί .Απέχω καιρό από το αθλημα οποτε θα ηθελα τα φωτα σας .Ο επεξεργαστης εχει καρτα γραφικων ενσωματωμένη οποτε φανταζομαι χρησιμοποιει μνημη του σηστηματος και δουλευει .Το motherboard που λεω να παρω εχει και αυτό ενσωματωμένη καρτα γραφικων .Τι γίνετε σε αυτή τη περιπτωση επιλεγώ με ποια από τις δυο θα παιξει ?μπορουν να παιζουν και οι δυο ταυτοχρονα ?αμα μετα παρω και καποια εξωτερικη ?

Νομίζω πως εχω καταληξει σε αυτά τα δυο μπορείτε να μου πειτε εάν είναι σωστη επιλογη η καποια άλλη προταση? Το μονο που θελω είναι να βλεπω full hd ταινιες σε μια τηλεοραση 42αρα από player η youtube και να εχω hdmi έξοδο .τα πραγματα που διαλεξα είναι τα εξης :

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/motherboards-el/asus-a88xm-a.html

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/cpu/amd-a6-5400k-black-edition-3.60ghz-1mb-ad540kokhjbox.html

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστής + μητρική = μια "ενσωματωμένη κάρτα γραφικών"

 

Μια θα έχεις όχι δυο.

 

Αν θα αγοράσεις “εξωτερική καρτα γραφικων” τότε θα έχεις δυο. Από το bios κλείνεις την ενσωματωμενη και δινεις σήμα στην tv από την “εξωτερική”.

 

Ποιον επεξεργαστή έχεις ?

 

Πες αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του "media center", με μια "εξωτερική κάρτα γράφικων", αν χωράει μπορει να κάνεις την δουλειά σου, χωρίς να αλλάζεις μητρική κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εχω καταληξει σε αυτά τα δυο μπορείτε να μου πειτε εάν είναι σωστη επιλογη η καποια άλλη προταση? Το μονο που θελω είναι να βλεπω full hd ταινιες σε μια τηλεοραση 42αρα από player η youtube και να εχω hdmi έξοδο .τα πραγματα που διαλεξα είναι τα εξης :

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/motherboards-el/asus-a88xm-a.html

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/cpu/amd-a6-5400k-black-edition-3.60ghz-1mb-ad540kokhjbox.html

Ευχαριστω

Μια χαρά είναι για αυτό που θέλεις και ναι μπορείς να βάλεις και δεύτερη κάρτα,μέχρι ίδιου επιπέδου που έχει ο ίδιος ο επεξεργαστής για να συνεργάζονται, μπορείς να βάλεις και ποιο δυνατή αλλά τότε δεν θα συνεργάζεται με τον επεξεργαστή.

Δες να βάλεις και γρήγορες μνήμες αφού επηρεάζουν την ταχύτητα των γραφικών,όχι ότι για να βλέπεις youtube θα έχει διαφορά αλλά για το ψυχολογικό ρε παιδί μου,δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Αφού το θες για media center σκέψου και το ενδεχόμενο να πάρεις μια πολύ ήσυχη ψήκτρα,αν είναι και το υπόλοιπο σύστημα ήσυχο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση.

 

πέφτοντας σε μια πωλήτρια η οποία μόλις ρώτησα αυτο που ρώτησα και εσας

με ένα ειρωνικότατο ύφος λες και όλοι έπρεπε να είμαστε guru στα pc hardware

και πως ειναι δυνατον να ρωταω κατι τοοοοοοσο χαζό μου απάντησε ότι εννοείται

οτι η κάρτα γραφικών δεν είναι στον επεξεργαστή και ότι θα πρέπει να έχει

οπωσδήποτε η μητρική δική της καρτα και ότι απλά ο επεξεργαστής θα "εκμεταλλεύεται"

αυτη την καρτα. Και μάλιστα είπε ακριβώς "έχει ο επεξεργαστής εξόδους;αφου δεν έχει

πως θα έχει κάρτα γραφικών;"

 

 

 Περα απ' το να σου πλασάρουν turboX και να σου μιλάνε με αυτό το δίθεν χαμόγελο και δίθεν ευγένεια ενω από μέσα τους ποιος ξέρει τι λενε, τίποτα άλλο δεν ξέρουν να κάνουν. Προς έκπληξή μου έχω βρεί ένα παλικαράκι στο πλαίσιο Περιστερίου ο οποίος είναι σωστός και ξέρει τι κάνει εκεί μέσα!

 

 Εγώ στη θέση σου θα κοίταγα σε κανα e-shop. Όποτε πάω εκει και έχω απορίες για κάτι που θέλω να αγοράσω κάθομαι και το συζητάω στο γραφείο του πωλητη (όχι στα όρθια και με βιασίνες όπως στο πλαίσιο). Απ' όσο μπορώ να κρίνω το κατέχουν πολύ καλύτερα το αντικείμενο από αυτούς του πλαισίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές .Τελικά το πήρα και πήρα και μια μνήμη 8 g στα 1866 και πάει εκπληκτικά .Το κουτί που είχα ήταν από ένα παλιό altec ido χαμηλό πολύ όπου για να βάλω κάρτα γραφικών ήθελα pci express riser και από ότι είχα διαβάσει επειδή το mb είχε pci e 1 ενώ οι κάρτες που κυκλοφορούν είναι pci e 2-3 δημιουργούσε ασυμβατότητες και δεν έπαιζαν οι περισσότερες .Ε τον είχα και 7 χρόνια ήταν καιρός για ανανέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...