Προς το περιεχόμενο

E-mail server σε VPS


Maarks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεις καποιους οδηγους που εχει για διαφορες διανομες εγκαθιστα ολα τα πακετα που θα "συνεργαστουν" με το ispconfig ...

 

http://www.howtoforg...-ispconfig-3-p3

 

δες εδω για παραδειγμα , βημα 6 και περα , καθως και στις επομενες σελιδες ...εγκαθιστα/ενεργοποιει postfix/dovecot/quota/apache2/php/jailkit/clamav κλπ κλπ

 

γιατι μολις ξεκινησει το install του ispconfig (που ναι θελει php εγκατεστημενο μιας και ειναι ολα php scripts)...τσεκαρει το συστημα βρισκει αυτα που θελει εγκατεστημενα και κανει την "συνεργασια"...

 

δεν ξερω τι τρεχεις στο openvz , αν ειναι καποια απο τις υποστηριζομενες διανομες..ακολουθα εναν απο τους οδηγους...

και να μην ειναι υποστηριζομενη η διανομη σου , θα αλλαζουν καποιες εντολες προφανως , μπορεις να τις τροποποιησεις βασει της δικης σου διανομης...

 

ΕΔΙΤ : τωρα ειδα οτι εισαι debian ..λογικα ο οδηγος http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-squeeze-with-bind-and-dovecot-ispconfig-3 σε καλυπτει

 

και ναι προφανως ολα γινονται σαν root ..για αυτο και σου εβγαλε το πρωτο προβλημα... δεν μπορουσε να γραψει στο /var/log σαν απλος χρηστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου που λες ακολουθησα τον αδηγο που μου εδωσες.Μπηκε κανονικα αυτη τη φορα το ISPConfig3,Ομως εχω ενα,σοβαρο,προβλημα.

Δεν μπορω να μπω σε κανενα site μου.Ολα βγαζουν οτι ειναι Forbidden

>You don't have permission to access / on this server.

 

παιζει να εκανε τιποτα το ispconfig και να προεκυψε αυτο?για θεμα ασφαλεια πχ η τιποτα τετοιο?

 

παντως,στο httpd.conf αρχειο μου,δεν εχει πειραχτει τιποτα αποσο βλεπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου που λες ακολουθησα τον αδηγο που μου εδωσες.Μπηκε κανονικα αυτη τη φορα το ISPConfig3,Ομως εχω ενα,σοβαρο,προβλημα.

Δεν μπορω να μπω σε κανενα site μου.Ολα βγαζουν οτι ειναι Forbidden

>You don't have permission to access / on this server.

 

παιζει να εκανε τιποτα το ispconfig και να προεκυψε αυτο?για θεμα ασφαλεια πχ η τιποτα τετοιο?

 

παντως,στο httpd.conf αρχειο μου,δεν εχει πειραχτει τιποτα αποσο βλεπω..

 

Κοιτα να δεις πως παιζει η δουλεια. Αν χτυπησω στον σερβερ μου http:///hostname με πεταει σε εναν φακελο με υποφακελους , συνηθως εκει βαζω διαφορα προσωρινα σαιτς που τα δουλευουν οι πελατες ...και μετα τα μεταφερω στο σωστο path.

Ο φακελος αυτος αντιστοιχει (στην περιπτωση μου) στο path /srv/www/htdocs .Εκει ολοι οι υποφακελοι (τα προσωρινα σαιτς που λεγαμε) ..για να δουλεψουν σωστα πρεπει να εχουν owner/group του apache (στην περιπτωση μου owner : wwwrun , group : www) .

Το ispconfig που λες , οταν φτιαχνεις , πελατη , dns records , εμαιλς , virtual host (για το σαιτ του πελατη)...δημιουργει αυτοματα εναν χρηστη και ενα γκρουπ (συστηματος)

για τον καθε πελατη ....Ολα αυτα ειναι της μορφης webXX , clientY (χρηστης και γκρουπ)..οπου Χ,Υ τυχαια νουμερα που βαζει απο μονο του.

Ταυτοχρονα φτιαχνει και ενα default site , στην περιπτωση μου στον φακελο /srv/www και ο καθε χρηστης εχει το φακελακι του ομορφα και τακτοποιημενα

Το καθε φακελακι του καθε χρηστη εχει και τα permissions/ownerships του καθε χρηστη (webXX , clientY που ειπαμε παραπανω) για να παιξουν σωστα τα σαιτς μετα...

 

Οποτε επανερχομαι στο προβλημα σου...μηπως να τσεκαρεις τα permissions των σαιτς ?....υποθετω οτι ηταν σαιτς που προυπηρχαν του ispconfig?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αυτα τα sites προυποηρχαν του ispconfig.Οταν χτυπαω κι εγω το hostname μου,μου βγαζει την default page του apache,που λεει It works!

Ενω σε καθε αλλο site μου,δεν μπαινει..

τα permissions πως να τα ελεγξω?

να πω επισης οτι δεν εχω δημιουργησει sites με το ispconfig,ωστε να φτιαξει το user group που μου ειπες..απλα ειδα οτι υπηρχε προβλημα και σταματησα να πειραζω το ispconfig μεχρι να μου δωσετε οδηγιες,μην κανω καμια σαχλαμαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προυπαρχοντα σαιτς δεν ξερω τι σοι επεμβαση μπορει και αν κανει το ispconfig.

Πηγαινε στον φακελο που εχουν τα αρχεια τους τα σαιτς αυτα και τσεκαρε owner/group.Απο οσο υποψιαζομαι πρεπει να εχουν το owner/group του apache για να λειτουργησουν σωστα.

Αναλογα την διανομη διαφερει , οπως εγραψα πριν εμενα ειναι wwwrun/www (owner/group) εσενα μπορει να ειναι κατι διαφορετικο , τσεκαρε στα /etc/passwd /etc/group να δεις ποια ειναι τα αντιστοιχα σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μετα απο καιρο ενημερωνω παλι το θεμα για να μην ανοιγω καινουριο..

 

αποφασισα να το παρω ολο απο την αρχη μονο απο terminal.ετσι,για εκπαιδευτικους σκοπους κυριως.

οποτε εχω κανει μεχρι ωρας

>
sudo apt-get install postfix
sudo apt-get install dovecot dovecot-postfix

και εχω κανει το configuration του dovecot,συμφωνα με τις οδηγιες που βρηκα στο ubuntu community.

 

(εχω επιλεξει mbox αν βοηθαει αυτο καπου)

 

καθως διαβασα,αν προσθεσω εναν system user,τοτε δεχεται και μειλ.

οποτε,σε ποιο απο τα δυο domains που εχω στον server μου φτανει τελικα το mail?

 

και επισης,εφτιαξα εναν χρηστη,και μολις πηγα να τον βαλω στο thunderbird,μου λεει οτι δεν εχω σωστα εισαγει τα στοιχεια του user(ενω τα ειχα).μπορει κανεις να μου πει την αποψη του για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι ο καθε εμαιλ χρηστης θαναι χρηστης του συστηματος?Μεγα λαθος και μπλεξιμο.

Να φανταστεις ακομα και τους ftp users τους εχω κανει να ειναι "virtual"...τιποτα στο συστημα...τιποτα απολυτως.Εκτος απο τους χρηστες για τα σαιτς.Εκει αναγκαστικα.

 

Σε αυτο που ρωτας δεν μπορω να σου απαντησω.Γιατι εγω το εχω και δουλευει μεσω του ispconfig.Δηλαδη φτιαχνω τα εμαιλ accounts στο ispconfig.Τα αποθηκευει σε μια βαση δεδομενων (ειναι δηλ virtual accounts ) και απο κει τα τραβαει postfix/dovecot αφου εχουν γινει οι απαραιτητες ρυθμισεις να "διαβαζουν" την συγκεκριμενη βαση δεδομενων.

Επισης στο ispconfig γινεται η αντιστοιχηση account με domain , ρυθμιση quota , ρυθμιση spamfilter , εμαιλ αλιας (δηλ ενα εμαιλ να γινεται λινκ σε ενα αλλο) και αλλα πολλα.

 

Για αυτο , ειδικα σε θεματα εμαιλ , σε συμβουλευω να αποφυγεις τα χειροκινητα.

 

Ξερω ισως ακουγεται μπερδεμα..αλλα μια φορα αν το στησεις το ispconfig μετα ξενοιαζεις ....αν και παλι καποιες ρυθμισουλες ειναι απαραιτητες εδω και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι μεγα λαθος και μπλεξιμο που ο καθε e-mail χρηστης ειναι και χρηστης συστηματος?

 

περα απο το οτι θα γινει χαος στους χρηστες του συστηματος...σκεψου και το εξης...

1.πως θα τους διαχωρισεις ανα domain?

2.πως θα φτιαξεις email aliases (π.χ. το [email protected] να ειναι linked στο [email protected]) ?

3.security reasons.

4.πως θα μπορει ο εμαιλ χρηστης να αλλαζει κωδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο το οτι θα γινει χαος στους χρηστες του συστηματος...σκεψου και το εξης...

1.πως θα τους διαχωρισεις ανα domain?

2.πως θα φτιαξεις email aliases (π.χ. το [email protected] να ειναι linked στο [email protected]) ?

3.security reasons.

4.πως θα μπορει ο εμαιλ χρηστης να αλλαζει κωδικο?

1)για αυτο σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος,αλλο που δεν τον γνωριζω ακομα...δεν γινεται να μην υπαρχει τροπος για αυτο..

2)τι ακριβως ειναι τα email aliases?δεν το καταλαβα αυτο...

3)τι ακριβως ζητηματα ασφαλειας?να μπουν στο mail του χρηστη και να εχουν προσβαση στον server?ο χρηστης ειναι απλος,οχι root Ομως..

4)με sudo passwd απο τον root..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)για αυτο σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος,αλλο που δεν τον γνωριζω ακομα...δεν γινεται να μην υπαρχει τροπος για αυτο..

2)τι ακριβως ειναι τα email aliases?δεν το καταλαβα αυτο...

3)τι ακριβως ζητηματα ασφαλειας?να μπουν στο mail του χρηστη και να εχουν προσβαση στον server?ο χρηστης ειναι απλος,οχι root Ομως..

4)με sudo passwd απο τον root..

 

1)ναι ισως να υπαρχει αλλα στο μυαλο μου δεν φανταζει απλη εργασια

2)σε μια εταιρια δεν φτιαχνεισ εμαιλς info@ sales@ κλπ σαν κανονικα εμαιλ accounts.φτιαχνεις καποια "σταθερα" , εννοω με κανονικα ονοματα , π.χ. mary@ john@ nick@.

Μετα λες, την μαιρουλα την βαζω πωλησεις , οποτε "συνδεεις" το email account sales@ στο mairy@ .Ετσι η μαιρουλα δεχεται τα εμαιλς που πανε στο mairy@ και στο sales@.

Αν απολυσουμε την μαιρουλα και παρουμε την γεωργια , φτιαχνουμε ενα νεο email account georgia@ και συνδεουμε πλεον το sales@ στο georgia@

Στην περιπτωση μας το sales@ ειναι email alias , οχι email account.

3)ναι να μπουν στον χρηστη και να αποκτησουν προσβαση "root".το διακινδυνευεις?

4)Δηλαδη καθε φορα που θα θελει ενας χρηστης να αλλαξει κωδικο στο εμαιλ του..θα του τον αλλαζεις εσυ?Και θα τον γνωριζεις δηλ?Και θα νοιωθει καλα ο πελατης πιστευεις ε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)ναι ισως να υπαρχει αλλα στο μυαλο μου δεν φανταζει απλη εργασια

2)σε μια εταιρια δεν φτιαχνεισ εμαιλς info@ sales@ κλπ σαν κανονικα εμαιλ accounts.φτιαχνεις καποια "σταθερα" , εννοω με κανονικα ονοματα , π.χ. mary@ john@ nick@.

Μετα λες, την μαιρουλα την βαζω πωλησεις , οποτε "συνδεεις" το email account sales@ στο mairy@ .Ετσι η μαιρουλα δεχεται τα εμαιλς που πανε στο mairy@ και στο sales@.

Αν απολυσουμε την μαιρουλα και παρουμε την γεωργια , φτιαχνουμε ενα νεο email account georgia@ και συνδεουμε πλεον το sales@ στο georgia@

Στην περιπτωση μας το sales@ ειναι email alias , οχι email account.

3)ναι να μπουν στον χρηστη και να αποκτησουν προσβαση "root".το διακινδυνευεις?

4)Δηλαδη καθε φορα που θα θελει ενας χρηστης να αλλαξει κωδικο στο εμαιλ του..θα του τον αλλαζεις εσυ?Και θα τον γνωριζεις δηλ?Και θα νοιωθει καλα ο πελατης πιστευεις ε? smile.gif

2)αχα μαλιστα τωρα το καταλαβα..

3)πως να παρουν root access στον server?απο τον κανονικο χρηστη παντα..

4)δεν ειναι για πελατες το mail.ειναι για καθαρα προσωπικη χρηση και για κανα δυο ατομα που συνεργαζομαι και συντηρουμε μαζι τον server.αρα τοτε δεν ειναι οκ?

Επεξ/σία από Maarks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)αχα μαλιστα τωρα το καταλαβα..

3)πως να παρουν root access στον server?απο τον κανονικο χρηστη παντα..

4)δεν ειναι για πελατες το mail.ειναι για καθαρα προσωπικη χρηση και για κανα δυο ατομα που συνεργαζομαι και συντηρουμε μαζι τον server.αρα τοτε δεν ειναι οκ?

 

3) με παρα πολλους τροπους . χρηση bug / δυσλειτουργιας καποιας εντολης/προγραμματος του συστηματος.Υπαρχουν διαφοροι τροποι.Μην θεωρεις οτι δεν γινεται.

Παλιοτερα γινοταν πολυ ευκολα...την σημερον ημεραν ισως πιο δυσκολα αλλα και παλι....το διακινδυνευεις?

4) Και παλι ? Το θεωρεις βελτιστο αυτο το σκηνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...