Προς το περιεχόμενο

E-mail server σε VPS


Maarks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως σας βρισκω φιλοι μου,

 

που λετε εχω εδω και καιρο ενα VPS με Ubuntu Linux.Φιλοξενω 2 δικα μου sites.Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε την δυνατοτητα να σεταρω εναν e-mail server,ετσι ωστε να χρησιμοποιω διευθυνσεις οπως [email protected].

 

Επειδη απο'τι ειδα δεν το κατεχω και πολυ,οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι,μπορειτε να με βοηθησετε εσεις?μπορειτε να μου υποδειξετε καποιες οδηγιες?

 

επισης,θα ηθελα να βλεπω τα mail μου σε subdomain,πχ το mail.mysite.com

αυτο πως μπορει να γινει?

(χρησιμοποιω apache)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το στήσεις με postfix ή με exim

το exim είναι αρκετά πιο εύκολο στο στήσιμο

επίσης πρέπει έχεις στατική ip πάντως γιατί αλλιώς δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται εύκολο να το κάνεις...:S

 

Just a search i done

 

https://help.ubuntu.com/community/Postfix

 

https://help.ubuntu.com/community/Exim4

 

 

Και είναι του 2012. Με έψησες να κάνω τις δοκιμές μου φίλε Maarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω dedicated server και η φαση με το εμαιλ περιλαμβανει στην περιπτωση μου

 

1.postfix

2.dovecot

3.mysql

 

Για να χρησιμοποιεις εμαιλς συγκεκριμενου domain πρεπει να εχεις κανει "link" το ντομειν στον σερβερ σου (με τα καταλληλες ρυθμισεις/records) και μετα να σεταρεις www , emails.

 

Εγω για αυτον τον σκοπο χρησιμοποιω το ispconfig , το οποιο διαχειριζεται dns records , πελατολογιο , www , email , mysql και ενα καρο αλλα. Στην ουσια ειναι ενα τζαμπα cpanel.

 

Για να μην πλατιαζω μεσω αυτου του εργαλειου σε καθε "πελατη" φτιαχνω

 

1.dns records

2.default www vhost

3.email accounts / quota / email aliases

 

και απο κει και περα κατι ψιλορυθμισεις στο www vhost γινονται μεσω webmin.

 

Επισης για να βλεπει τα εμαιλς του ο πελατης χρησιμοποιει καποιο webmail (π.χ. roundcubemail) ή ρυθμιζει τον εμαιλ client της αρεσκειας του με συγκεκριμενες ρυθμισεις που ισχυουν για τον δικο μου mailer...

 

Για δοκιμη του εμαιλ μπορεις να παιξεις με ολα αυτα , αλλα για να πεις οτι θα το χρησιμοποιησεις για "δουλεια" θελει πολλες ωωωωωρες ρυθμισεων.Εχω φαει απειρες ωρες και παλι καποια πραγματα θελουν ακομα...βελτιστοποιηση.

 

Επισης οπως ειπανε οι προλαλησαντες θελει σταθερη ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξαναστησει σε τοπικο επιπεδο ομως Mail server,Και οι χρηστες του mail ηταν οι user accounts του Ubuntu.Αυτο φοβαμαι και για εδω..

 

θα πρεπει να φτιαχνω εναν user account για καθε λογιαριασμο mail που θελω?και αν θελω να εχω το ιδιο mail username για δυο διαφορετικα domains?

 

Οσον αφορα την σταθερη IP,εχω οποτε δεν παιζει προβλημα απο αυτη την αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξαναστησει σε τοπικο επιπεδο ομως Mail server,Και οι χρηστες του mail ηταν οι user accounts του Ubuntu.Αυτο φοβαμαι και για εδω..

 

θα πρεπει να φτιαχνω εναν user account για καθε λογιαριασμο mail που θελω?και αν θελω να εχω το ιδιο mail username για δυο διαφορετικα domains?

 

Οσον αφορα την σταθερη IP,εχω οποτε δεν παιζει προβλημα απο αυτη την αποψη.

 

Οχι , οπως ειπα τα email accounts , τα φτιαχνει το ispconfig , το οποιο τα σωζει σε database , και αυτην διαβαζει μετα το postfix και κανει την δουλεια του.Καμμια εμπλοκη με χρηστες του συστηματος.

 

το ispconfig ειναι τρελο εργαλειο..συνδεεται με ενα καρο περιφερειακα εργαλεια ( apache , dovecot , mysql , spam scanners , jailkits κλπ) και ολα γινονται στην database , δεν ενοχλειται με οιοδηποτε τροπο το συστημα.

 

EDIT : Εδω ειναι το σαιτ του http://www.ispconfig.org/ispconfig-3/ και στο documentation εχει οδηγους για εγκατασταση για καθε λειτουργικο που υποστηριζει ..βημα βημα..γιατι επειδη "εμπλεκεται" με πολλα αλλα εργαλεια , πρεπει να γινουν καποια βηματα και ρυθμισεις στην αρχη για να συνεργαστουν ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το postfix με το devecot ίδια δουλεία δεν κάνουνε;;

 

Dovecot is an open source IMAP and POP3 server for Linux/UNIX-like systems

 

Postfix is a free and open-source mail transfer agent (MTA) that routes and delivers electronic mail

 

το ενα κανει το παρεδωσε , το αλλο κανει την διαχειριση στον σερβερ .Μην νομιζεις και γω συγκεχιμενα τα χω στο μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελω ολα αυτα να τα κανω χωρις το ispconfig, γινεται?

Mονο απο το terminal δηλαδη...

 

Προφανως και γινεται , αλλα απο ενα σημειο και μετα θα χασεις τον μπουσουλα...γιατι θα πρεπει να πειραζεις ενα καρο config files και η πιθανοτητα να γινει καποια πατατια θαναι μεγαλη...

 

το ispconfig (ή οποιοδηποτε αλλο παρομοιο) το σεταρεις μια φορα και μετα δουλευεις με αυτο.Βαζεις να τραβας backup και τα σχετικα αρχεια/φακελους/conf files και εισαι ηρεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στήσιμο mail server θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος sysadmin. Έχετε υπ' όψιν σας και το wiki του linode. Εϊναι πάρα πολύ καλό για στήσιμο web/mail/etc servers ;)

Συγκεκριμένα για mail server από κοσνόλα κοίτα εδώ http://library.linode.com/email. Το ispconfig δεν το ήξερα! Σίγουρα θα το δοκιμάσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στήσιμο mail server θεωρώ πως είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος sysadmin. Έχετε υπ' όψιν σας και το wiki του linode. Εϊναι πάρα πολύ καλό για στήσιμο web/mail/etc servers ;)

Συγκεκριμένα για mail server από κοσνόλα κοίτα εδώ http://library.linode.com/email. Το ispconfig δεν το ήξερα! Σίγουρα θα το δοκιμάσω :)

 

Ναι εχεις δικιο.Ειναι μεγα παλουκακι..Και δεν λεω απλα να το στησεις να λαμβανεις και να στελνεις..αλλα να παιζουν ΟΛΑ σωστα.σε ολα τα domains που πιθανως φιλοξενεις.Οποτε ειναι να ρυθμισω κατι στα μαιλς , και βλεπω τα conf των postfix/dovecot με πιανει αγχος...δεν ξερεις τι να πειραξεις και που , και τι αντικτυπο θα χει (σε ορισμενες στιγμες).

 

Οσο για το ispconfig , ηταν ο,τι καλυτερο μπορεσα να βρω σε ΔΩΡΕΑΝ.Γιατι μην κοροιδευομαστε το cpanel ειναι ο αρχηγος της υποθεσης (αλλα κοστιζει δυστυχως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι φιλοι μου,

 

οταν προσπαθω να βαλω το ispconfig3 στο VPS μου,μου βγαζει το εξης σφαλμα(οταν πλοηγουμαι στην διευθυνση mysite.com/ispconfig3_install/install/install.php):

>Initial configuration Operating System: Debian 6.0 (Squeeze/Sid) or compatible Following will be a few questions for primary configuration so be careful. Default values are in [brackets] and can be accepted with . Tap in "quit" (without the quotes) to stop the installer. ERROR: Cannot write to the /var/log directory. Are you root or sudo ? 

και οταν προσπαθω να τρεξω απο τα helper_scripts το install για OPENVZ Που εχω ,στο τελος μου βγαζει

>install_server.sh: 1: php: not found

 

τι παει λαθος?

 

πρεπει πρωτα να εχω εγκαταστησει και ολα τα πακετα που χρησιμοποιει,οπως πχ το Webalizer,το postfix Κτλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...