Προς το περιεχόμενο

Linux σε Η/Υ με Windows (απορια)


KasperSpy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ! Καινουργιος στο ινσομνια και εχω μια απορια :

Προκιτε να αλλαξω τον σκληρο δισκο στον Η/Υ μου και θα περασω κανονικα τα Windows 7 αλλα θα ηθελα να περασω παραλληλα και Linux (ειμαι πρωταρης οσον αφορα τα Linux) και ηθελα να μαθω ΠΩΣ θα τα περασω -εχοντας φυσικα και τα windows- και ποια εκδοση θα μου προτινατε σαν αρχαριος με τα Linux ?

 

Ελπιζω να μπηκα στο σωστο μερος για να βαλω την απορια μου.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινω στησε πρωτα τα 7αρια σου,κατεβασε το virtualbox και μερικες διανομες λινουξ(πχ Mint 13/xubuntu/ubuntu)εγκατεστησε τα και ξεκινα τις δοκιμες ωστε να δεις πια σε βολευει καλυτερα.Τουλαχιστον αυτο εχω κανει εγω κ με εχει βοηθησει μεχρι να βαλω μονιμα καποια διανομη στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον από πάνω. Μόνη μου ενσταση είναι ότι δεν θα δεις την πλήρη δύναμη του λειτουργικού στο virtualbox. Και δεν το λέω για το linux αλλά όποιο λειτουργικό και να έβαζες. Μην ξεχνάς ότι είναι emulation πάνω από όλα.

 

Πάντως είναι μία πολύ καλή αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristaras12 ευχαριστω και πιστευω οτι θα βοηθησει το ιδιο και εμενα

 

μασκ2011 ενοεις οτι γενηκα οποιδηποτε λειτουργηκο και να βαλω παλυ το μηχανιμα δεν θα βγαζει τις επιδοποσεις του ή το λες αυτο για τα virtualbox ? γιατι εχω διαβασει και ακουσει οτι με τα Linux βλεπεις επιδοσεις στο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ για το virtualbox. Γενικα στο μηχάνημα θα δεις διαφορές με linux, ειδικά αν βάλεις κάτι ελαφρύ(xfce,lxde). Eπίσης δεν θα δεις αν θα λειτουργεί το hardware καλά με το linux. Σε γενικές γραμμές:

 

Κατέβασε τις διανομές που θέλεις να δοκιμάσεις. Δοκιμασέ τες και εδώ είμαστε και για το dual boot όταν το θελήσεις.

 

Όταν θα εξοικιωθείς με το linux λίγο θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις καλύτερα τα πιθανά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...