Προς το περιεχόμενο

Silent Circle: Κρυπτογραφημένη επικοινωνία για τις iOS συσκευές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Phil Zimmerman δημιουργός του δημοφιλούς προγράμματος κρυπτογράφησης PGP (Pretty Good Privacy), επανέρχεται με ένα σετ εφαρμογών για την πλατφόρμα του ios με σκοπό την ασφαλή επικοινωνία των χρηστών του. Πρόκειται για την εφαρμογή Silent Circle η οποία θα αναλαμβάνει την κρυπτογράφηση των email, των μηνυμάτων κειμένου αλλά ακόμη και των κλήσεων που πραγματοποιούνται σε συσκευές iPhone.Το Silent Circle θα κυκλοφορήσει σε τέσσερις ξεχωριστές εφαρμογές, όπου κάθε μία από αυτές καλύπτει και μια διαφορετική ανάγκη επικοινωνίας. Η υπηρεσία θα παρέχεται υπό μορφή συνδρομητικού μοντέλου με κόστος $20 δολάρια το μήνα, και θα εξασφαλίζει ότι οι ευαίσθητες πληροφορίες των χρηστών iOS που διακινούνται θα είναι κρυπτογραφημένες και ασφαλείς. Ο Zimmerman υποστηρίζει ότι η κρυπτογράφηση των δεδομένων ενός κινητού τηλεφώνου έχει ιδιαίτερη σημασία, ειδικότερα όταν οι χώρες εφαρμόζουν ολοένα και περισσότερους νόμους παρακολούθησης των πολιτών τους.

 

 

Οι server της εφαρμογής είναι τοποθετημένοι στον Καναδά, καθώς πρόκειται για τοποθεσία με ιδιαίτερα φιλική νομοθεσία όσον αφορά τα θέματα ιδιωτικότητας, ενώ η εταιρεία υποστηρίζει ότι δε θα έχει στη διάθεσή της τα κλειδιά κρυπτογράφησης. Η εφαρμογή του Silent Circle βρίσκεται προς το παρόν σε δοκιμαστικό στάδιο και αναμένεται να κυκλοφορήσει κάποια στιγμή προς το τέλος του χρόνου.

 

Όσοι επιθυμούν μπορούν να ζητήσουν την δοκιμαστική έκδοση της εφαρμογής μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της.

 

Link.png Site: technologyreview.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γραφει...

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος αλλά παιδιά προσέχετε λίγο τι γράφετε δεν είναι κακό, η γλώσσα μας είναι από τα λίγα που μας απέμειναν...

"Εχω", τι; "γράφει", ποιος γράφει; ("γραφεί" δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς)

"Έχω εγγραφεί" ήθελες μάλλον να γράψεις... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομοκρατες :mrgreen:

hmmm θα το προτιμήσω :-D :-D

 

Συγνώμη που είμαι εκτός θέματος αλλά παιδιά προσέχετε λίγο τι γράφετε δεν είναι κακό, η γλώσσα μας είναι από τα λίγα που μας απέμειναν...

"Εχω", τι; "γράφει", ποιος γράφει; ("γραφεί" δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς)

"Έχω εγγραφεί" ήθελες μάλλον να γράψεις... :rolleyes:

δεν νομίζω να νοιάζονται και πολλοί ...... και εγώ μέσα σε αυτούς.... (έτσι όπως είμαστε σαν λαός (νοοτροπία κλπ ) ντρέπομαι να μιλάω ελληνικά τελευταίο καιρώ) :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm θα το προτιμήσω :-D :-D

 

 

δεν νομίζω να νοιάζονται και πολλοί ...... και εγώ μέσα σε αυτούς.... (έτσι όπως είμαστε σαν λαός (νοοτροπία κλπ ) ντρέπομαι να μιλάω ελληνικά τελευταίο καιρώ) :shifty:

Και να τα γράφεις ..

ΚΑΙΡΩ...

σιγά ρε σεις .. θα βγάλετε κάνα μάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία .Άλλο ένα όπλο στα χέρια του κάθε λογής εγκληματία να κρύβει τις επικοινωνίες του...Ξέρω ξέρω. Το κράτος τρομοκρατεί και παρακολουθεί τους πολίτες χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε διάφορες χώρες, που ξεχειλίζουν απο δημοκρατία, τα Blackberry είναι λόγω των δυνατοτήτων κρυπτογράφησης σχεδόν παράνομα. Λόγοι "Εθνικής Ασφαλείας" κλπ.

Τώρα τι θα κάνουν με τα iOS; Θα τα κυνηγήσουν και αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ηξερα οτι τετοιες υπηρεσιες κατα ποσο ασφαλες ειναι σαν το tor που εγγυατε οτι εισαι ανωνυμος στο νετ αφου αν ειναι να δεις ενα σιτε πρωτα δεν περναει απο τους παροχους στους σερβερ και μετα σε σενα σωστα?

Ετσι κ με αυτο οτι κληση κ αν κανεις δεν περναει πρωτα απο τους σερβερ και μετα πραγματοποιητε η κληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία .Άλλο ένα όπλο στα χέρια του κάθε λογής εγκληματία να κρύβει τις επικοινωνίες του...Ξέρω ξέρω. Το κράτος τρομοκρατεί και παρακολουθεί τους πολίτες χωρίς λόγο...

 

Ασε ρε φίλε τώρα, σε ποιόν τα πουλάς αυτά, τρέλα πουλάς;

 

Πολύ καλά κάνουν που υπάρχουν τέτοια πράγματα γιατί έχομε γίνει πειραματόζωα, μας παρακολουθούν συνέχεια, εμα πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm θα το προτιμήσω :-D :-D

 

 

δεν νομίζω να νοιάζονται και πολλοί ...... και εγώ μέσα σε αυτούς.... (έτσι όπως είμαστε σαν λαός (νοοτροπία κλπ ) ντρέπομαι να μιλάω ελληνικά τελευταίο καιρώ) :shifty:

Συμφωνω και επισης να προσθεσω πως τι σημασια εχει να μιλας μια γλωσσα που μιλανε 10.000000 και κανεις αλλος στον πλανητη δεν καταλαβαινει ...οταν μπορεις να μιλας μια γλωσσα που κατανοει ο μισος πλανητης τουλαχιστον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία .Άλλο ένα όπλο στα χέρια του κάθε λογής εγκληματία να κρύβει τις επικοινωνίες του...Ξέρω ξέρω. Το κράτος τρομοκρατεί και παρακολουθεί τους πολίτες χωρίς λόγο...

Με κίνδυνο να τρολάρω:

>Αυτός που θυσιάζει την ελευθερία για την ασφάλεια, δεν αξίζει τίποτα από τα 2
Βενιαμίν Φραγκλίνος

Επιστρέφοντας στο θέμα, θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει και ο αποστολέας αλλά και ο παραλήπτης να είναι συνδρομητές αυτής της υπηρεσίας ώστε να έχουν κρυπτογραφημένη επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και επισης να προσθεσω πως τι σημασια εχει να μιλας μια γλωσσα που μιλανε 10.000000 και κανεις αλλος στον πλανητη δεν καταλαβαινει ...οταν μπορεις να μιλας μια γλωσσα που κατανοει ο μισος πλανητης τουλαχιστον .

 

Μιλάς σοβαρά;;; Ποιος ο λόγος να διδάσκεται ελληνική ιστορία τότε, καλύτερα να διδάσκεται η γερμανική ή η τουρκική, αφού στην τελική είναι περισσότεροι και η αλήθεια βρίσκεται με τους πολλούς...

 

Αμάν πια, τι ανθελληνικό τρολλ μας προέκυψε...

 

Sent from my HTC One X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...