Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση Debian


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να περασω debian στο pc (dual boot με win7).

 

1)Πως μπορω να φτιαξω ενα partition στον D γυρω στα 20gb? (Δεν εχω μεχρι στιγμης partition) (2 σκληροι και οι 2 "ολοκληροι"). Εχει το Debian κανα partition manager στην εγκατασταση του οπως εχει το ubuntu (το wubi) και τα windows 7?

 

2)Προσπαθησα να κανω εγκατασταση μεσω usb (χωρις να εχω φτιαξει partition) αλλα οταν παει να bootαρει απο usb λεει

no bootable partition in table.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εχει. Λιγο user-un-friendly, μιας και δεν εχει μπαρες, sliders κλπ και δεν κανει τιποτα αυτοματα, αλλα εχει

http://www.dedoimedo.com/images/computers_years/2011_1/debian-6-partitions.jpg

2) Η διαδικασια για να περασεις debian σε στικακι και να γινει και bootable ειναι λιγο διαφορετικη. Βασικα, περνας πρωτα τον bootloader κια κατι συναφη στο στικακι και μετα αντιγραφεις σε αυτο το iso απο το οποιο θα κανεις εγκατασταση, ατοφιο. Το unetbootin το κανει αυτο αυτοματα, εσυ απλα πετας το iso στο στικακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο χαλια, αυτο των windows ειναι πολυ πιο βολικο. Ξερεις μηπως κανα user-friendly προγραμμα? δοκιμασα 1-2 αλλα δεν εβρησκα επιλογη για δημιουργεια.

 

2)Αυτο που εκανα ηταν με το unebootin

 

ανοιξα το προγραμμα απο την επιφ. εργ. (δεν το περασα μεσα στο usb) πατησα οτι εχω ηδη iso διαλεξα το iso και αυτο εκανε κατι σαν extract τα αρχεια μεσα στο usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 πρέπει πρώτα να μειώσεις κάποιο partition για να υπάρχει χώρος να κάνεις νέο.

 

2)Στο ίδιο πρόγραμμα,στο usb σου κάνε δεξί κλικ και όρισε το usb σαν primary και active και επίσης δεξί κλικ και rebuild mbr,έτσι το usb θα γίνει bootable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σαν partition τον D που εχει 400gb ελευθερα πως μπορω πχ απο αυτα τα gb να κρατησω 20-30gb οταν μου εχει μαυρισμενο το create?

 

το usb ειναι primary & active το rebuild mbr δεν βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις partitions μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε προγραμμα, φτανει να τα κανεις στο σωστο filesystem, πχ ext3/4. Ο installer μετα, παλι απο την ιδια οθονη θα σε παει για να του υποδειξεις που θα κανει εγκατασταση, δεν τον γλυτωνεις :P

 

Ξαναλεω οτι το iso του debian ΔΕΝ "αποσυμπιεζεται" απλα στο στικακι. Ειναι αλλη διαδικασια, γιατι το iso δεν ειναι usb-ready. Αν στο unetbootin επιλεξεις πανω πανω debian (και netinstall πχ μετα), οταν τελειωσει τη διαδικασια θα σου πει "κανε αντιγραφη στο στικακι το iso που θες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν ειναι bootable. Και αυτο επειδη για να γινει bootable, επειδη το iso δεν ειναι usb ready :P, πρεπει να περαστει σε αυτο ο bootloader, ο οποιος εχει δικη του διαδικασια απο μονος του.

Κρατα το iso που εχεις, βαλε στο unetbootin debian και netinstall stable ή hdmedia stable (αν βαλεις την stable) με την αναλογη αρχιτεκτονικη και οταν τελειωσει πετα μεσα το iso που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σαν partition τον D που εχει 400gb ελευθερα πως μπορω πχ απο αυτα τα gb να κρατησω 20-30gb οταν μου εχει μαυρισμενο το create?

 

το usb ειναι primary & active το rebuild mbr δεν βρισκω

Όπως είπα πρέπει να μικρύνεις τον D (resize/move) κατά 20-30GB για να μπορεί στον ελεύθερο χώρο να φτιάξει καινούργιο διαμέρισμα,αν δεν υπάρχει χώρος πως να κάνει διαμέρισμα;;;

 

Δεξί στο «όνομα»(νούμερο) δίσκου

540px-Rebuild_MBR_with_MiniTool_Partition_Wizard_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες σε ext3/4 δεν μπορούν να το διαβάσουν τα win.

NTFS το έκανε από το minitools αλλά δεν έχει σημασία(νομίζω)για τα debian,θα το δουν,για να φανεί στα windows πρέπει να γίνει format και να του δώσεις γράμμα.(Μην το κάνεις δεν χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...