Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 13, επιτελους Linux!!!!


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; τι cccleaner Και τρίχες κατσαρές σε Linux διανομή;

 

 

και μένα με βόλεψε το debian mint. είμαι από τους τύπους που τους αρέσει να πειραματίζονται, αλλά πλέον μόνο σε vmware.

 

 

 

Δεν έχω χρόνο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mπορειτε να μου πειτε βρε παιδια μιας και εγκ-σα και εγω linux mint καποια προγραμματα παρομοια μετο ccleaner?? Τhank's

 

Απλά δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα εχω βολευτει πολυ ωραια. Σταθερο το Cinnamon, πολυ βολικο το ασυρματο του Laptop να δουλευει ως Hotspot (με ενα στικακι Cosmote surfαρουμε 3 laptops εδω που ειμαστε τωρα).

 

Δυστηχως μου εχει κρασαρει αρκετες φορες. Ολες οφειλονται στο libre office calc που δουλευα με κατι αρχεια φτιαγμενα με MS Excel. Κρασαρε-κολλαγε ασχημα, μονο το ποντικι κινουνταν αλλα τιποτα δεν μπορουσες να κανεις. Μονο με διαρκη πατημα του πληκτρου λειτουργιας εσβηνε.

 

Εκτος απο αυτο δεν αντιμετωπισα κανενα αλλο θεμα. Ισως ενα θεμα οτι παρολο που το εχω σεταρει να μην κλεινει η οθονη οσο και να το εχω ανενεργο αυτο το κανει, δηλαδη σβηνει την οθονη μετα απο καποιο χρονο ανενεργο αλλα ενταξει δεν με χαλαει. Το εβαλα και εγω τωρα μετα απο 3 λεπτα να κλεινει την οθονη να γλυτωνω και μπαταρια.

 

Επισης εχω ανοιξει ενα θεματακι με το Thunderbird που δεν μου εμφανιζει τις επαφες αλφαβητικα. Αν κανεις μπορει να βοηθησει ας ριξει μια ματια εδω

http://www.insomnia.gr/topic/453248-thunderbird-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%ce%bb%cf%86%ce%b1%ce%b2%ce%b7%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%bb%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b1-%ce%b5%cf%80%ce%b1%cf%86%cf%89%ce%bd-%ce%b4%ce%b5%ce%bd-%ce%b4%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%cf%85%ce%b5%ce%b9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; τι cccleaner Και τρίχες κατσαρές σε Linux διανομή;

 

 

και μένα με βόλεψε το debian mint. είμαι από τους τύπους που τους αρέσει να πειραματίζονται, αλλά πλέον μόνο σε vmware.

 

 

 

Δεν έχω χρόνο απλά.

Τωρα αρχιζω να πειραματιζομαι με linux (με εσκασε το ubuntu 12.04) αλλα με το linux mint μου φαινετε θα πω ..αντιο στα windows και στο παραμυθι απ'την μια σου βαζουμε ιους και απ'την αλλη πληρωσε να στους βγαλουμε!!!! ετσι δεν ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να βαλεις καποιο antivirus απλα για να τσεκαρεις κανα αλλον δισκο , φλασακι κλπ.Οχι για να καλυψεις το λινουξ που δεν εχει τετοια θεματα..αλλα για "τριτους" δισκους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ubuntu 12.04 το έχω σε intel i5 με 4gb ram και είναι πιο βαρύ και από ελέφαντα, δυστυχώς αυτή την περιόδο η δουλειά μου δε μου επιτρέπει να το σουτάρω. Το mint είναι πραγματικά προσεγμένη διανομή και παρέα με το cinnamon γίνεται άψογο. Δεν έχω τόσο κακή άποψη για το gnome 3, αλλά το cinnamon είναι ότι πιο ντελικάτο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Βέβαια, έχω κι αυτού να του σούρω μερικές αηδίες (λόγω ubuntu). Αλήθεια, γιατί δεν ξεκολλάνε από αυτό; Να το τραβήξουν μόνοι τους. Σοβαρή ομάδα έχουν, supporters έχουν, τι το θέλουν το ubuntu ;

 

Θα συμφωνήσω με τον Τρίτωνα, τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών. Καμμιά διανομή δεν είναι κακή (λέμε τώρα...:Ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ubuntu 12.04 το έχω σε intel i5 με 4gb ram και είναι πιο βαρύ και από ελέφαντα, δυστυχώς αυτή την περιόδο η δουλειά μου δε μου επιτρέπει να το σουτάρω. Το mint είναι πραγματικά προσεγμένη διανομή και παρέα με το cinnamon γίνεται άψογο. Δεν έχω τόσο κακή άποψη για το gnome 3, αλλά το cinnamon είναι ότι πιο ντελικάτο υπάρχει αυτή τη στιγμή. Βέβαια, έχω κι αυτού να του σούρω μερικές αηδίες (λόγω ubuntu). Αλήθεια, γιατί δεν ξεκολλάνε από αυτό; Να το τραβήξουν μόνοι τους. Σοβαρή ομάδα έχουν, supporters έχουν, τι το θέλουν το ubuntu ;

 

Θα συμφωνήσω με τον Τρίτωνα, τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών. Καμμιά διανομή δεν είναι κακή (λέμε τώρα...:Ρ).

Βρε πεναλτυ και σουταρε out απ το γηπεδο, οπως θα το κανω και εγω και θα αφησω μονο το mint kαι τα μισοδιαλυμενα (trojanφαγωμενα windows).

 

Καλο ειναι να βαλεις καποιο antivirus απλα για να τσεκαρεις κανα αλλον δισκο , φλασακι κλπ.Οχι για να καλυψεις το λινουξ που δεν εχει τετοια θεματα..αλλα για "τριτους" δισκους....

Σωστος γιατι αν κατεβαζεις απο windows ολα να τα περιμενεις αλλα μπορει και να περασει η μολυνση και στα linux?? Επεξ/σία από Sirios8e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιοι που ειναι για παραθυρα δεν εχουν επιδραση σε λινουξ.Αλλα αν περασει απο τα χερια σου δισκος/φλασακι με καποιον ιο , και συ το περασεις σε καποιον αλλον φιλο σου / γνωστο σου , θαναι μαλακια να του "πασαρεις" τον ιο.

 

Καλο εινα να υπαρχει ενα antivirus για καθαρισμους γενικοτερα...κακο δεν κανει...μπορει να σου ζητησει καποιος γνωστος σου να του καθαρισεις κατι...θα τρεχεις στα παραθυρα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα εγκατασταση καθαρη το λινουνξ μιντ μαγια 13

 

ομως δε μου βλεπει την ασυρματη καρτα,δεν εχει το φιρμγουερ

 

διαβασα μεσα οτι προκειται για μπαγκ....

 

να πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει με λινουξ αλλα τα εβαλα σενα μικρο λαπτοπακι για να το μαθω αλλα και λογο δυνατοτητων....

 

το θεμα και το ερωτημα ως προς τη βοηθεια σας ειναι οτι στο μπαγκ αυτο εχω ενα θεματακι....

 

 

{{{{<<<<<<Το σύστημα μπορεί να κολήσει κατά τη διάρκεια του boot σε υπολογιστές με ασύρματες κάρτες βασισμένες στο τσιπάκι b43.

 

Η λύση αναφέρεται εδώ http://linuxmint.com/rel_maya.php

 

Boot με live DVD, και επιλέγουμε "Compatibility mode" ή προσθέτουμε το παρακάτω kernel argument στις επιλογές του boot: b43.blacklist=yes

Εγκαθιστούμε το Linux Mint 13 στον σκληρό δίσκο

Εαν δεν υπάρχει ήδη, προσθέτουμε στα boot options του Grub: b43.blacklist=yes

Εγκαθιστούμε το b43 firmware στο σύστημα δίνοντας στο τερματικό την εντολή:

Κώδικας: [Επιλογή]

sudo apt-get install firmware-b43-installer

αυτο ειναι η λυση αλλα.....>>>>>>>}}}}

 

αυτο με το b43.blacklist=yes δε μπορω να το τρεξω

 

και βαζοντας σκετη την εντολη οπως λεει sto compatibility mode τρεχει αλλα δε διορθωνει το θεμα με το ασυρματο

 

δε θα σας εβαζα σε κοπο αλλα μαλλον θελω καποια βοηθεια στις οδηγιες πως να το κανω ακριβως...ισως κατι κανω λαθος...

και στο ελληνικο αλλα και στο ξενο σαιτ καταλαβα καποια βηματα τα θεωρουν δεδομενα και ισως εκει γινεται το λαθος....

δηλαδη το mode αυτο για να το βρω μεσω ξανα του μπουτ ιδρωσααα...

 

θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας

 

ευχαριστω πολυ και με χαρα περιμενω τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιοι που ειναι για παραθυρα δεν εχουν επιδραση σε λινουξ.Αλλα αν περασει απο τα χερια σου δισκος/φλασακι με καποιον ιο , και συ το περασεις σε καποιον αλλον φιλο σου / γνωστο σου , θαναι μαλακια να του "πασαρεις" τον ιο.

 

Καλο εινα να υπαρχει ενα antivirus για καθαρισμους γενικοτερα...κακο δεν κανει...μπορει να σου ζητησει καποιος γνωστος σου να του καθαρισεις κατι...θα τρεχεις στα παραθυρα? :)

Καποιον γνωστο που εχω πιτσιρικα δεν εχει αναγκη απο τετοια πραγματα αυτος ειναι ...αλλο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@miltre

 

Εαν δεν υπάρχει ήδη, προσθέτουμε στα boot options του Grub: b43.blacklist=yes

 

αυτο το βαζεις στο /boot/grub/grub.cfg

 

πρεπει να χεις μια μικρη οικειοτητα με το αρχειο ...μπαινει εκει που φορτωνει το vmlinuz , λογικα θα χει και αλλες παραμετρους στην ιδια γραμμη..χωσε και το παραπανω.

 

κανεις edit το αρχειο με vim / nano (προτιμησε το δευτερο ειναι πιο απλο , αν δεν υπαρχει , εγκατεστησε το με apt-get install nano)

ολα αυτα με sudo (και βαζεις τον κωδικο σου οταν ζητησει κωδικο) ...δηλ sudo nano /boot/grub/grub.cfg κλπ κλπ

 

αυτο sudo apt-get install firmware-b43-installer οπως το βλεπεις το σκας σε τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που τα βαζω?fear.png

 

εκτος απτο τερματικο γι ατην εντολη και να ξεκινησω σε κομπαμπιλιτι μοντ δε ξερω καπου αλλου να μπω

 

αν μπορεις να με βοηθησεις που θα μπορουσα να μπω για να τα φτιαξω θα ηταν τελειοgrin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις τερματικο

 

sudo apt-get install nano

sudo apt-get install firmware-b43-installer

sudo nano /boot/grub/grub.cfg

 

ανοιγει ο editor το αρχειο grub.cfg

σκρολλαρεις μεχρι να βρεις το σημειο που φορτωνει το ubuntu.

 

θα ειναι μια γραμμη ΠΑΡΟΜΟΙΑ με την

 

linux /boot/vmlinuz-3.4.0-0300400-generic root=UUID=<ενα μακρυναρι απο γραμματα/νουμερα εδω> ro quiet splash $vt handoff

 

(ετσι ειναι στο δικο μου ubuntu , ισως διαφερει στα νουμερα του vmlinuz το δικο σου αναλογα τι ενημερωσεις εχεις περασει)

 

στην παραπανω αυτη γραμμη βαζεις στο τελος το b43.blacklist=yes

 

ctrl+x κανεις exit και σωζεις και τραβας reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σευχαριστω!!!μολις παω σπιτι θα το δοκιμασω

 

 

επισης ειχα κανει αυτη κινηση που μου την ειχαν πει.....

 

<<<<<gksudo gedit /etc/default/grub

(Αν εισαι με Mate θα αντικαταστησεις το gedit με pluma)

 

Θα σου ανοιξει ενα αρχειο κειμενου.

Βρες την γραμμη εντολης --> GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

και θα την διαμορφωσεις σε --> GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash b43.blacklist=yes"

 

Σωσε το και ακολουθησε τις οδηγιες του Στελιου για εγκατασταση του b43 firmware :

Κώδικας: [Επιλογή]

sudo apt-get install firmware-b43-installer

>>>>>>>

 

χρειαζεται να τα ξαναλλαξω η να κανω κατι???

 

εκανα οτι εγραψες

σε καθε κινηση απτις πρωτες μου εγραψε οτι εχω τις τελευταιες ενημερωσεις

 

αλλα στη τελευταια εντολη εκει που μου ειπες να ψαξβ για τη γραμμη με βγαζει σε κενο μαυρο χωρις να βλεπω γραμμες για να βρω το boot και να γραψω αυτο που μου ειπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορειτε να μου πειτε στο linux mint στον firefox πανω αριστερα πως μπορω να το ρυθμισω ελληνικα ? Απ την αρχη ειναι στα αγγλικα παρ'οτι η 1η σελιδα βγαζει google Ελλαδα.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...