Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 13, επιτελους Linux!!!!


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοντεψα να τρελλαθω, εβαλα την Fedora και εψαχνα κανα μισαωρο για το πως θα βαλω ενα terminal application launcher στην επιφανεια εργασιας. Εβαλα το hamachi-haguichi και καθε φορα μου ζητουσε το root password (επειδη εκτελουσε το beesu). Δοκιμασα και το Ubuntu και επρεπε να κανω χιλια κολπα να βαλω το gnome fallback η τελως παντων πως το λενε. Στα περισσοτερα restarts ενω το καλωδιο δικτυου ηταν συνδεδεμενο δεν εβλεπε την συνδεση (δεν του αρεσε η στατικη ip νομιζω).

 

Και εκει που κοντεψα να αγανακτισω ειπα να δοκιμασω το Linux Mint 13 με cinnamon. Απλα τελειο,σε 45 λεπτα ειχα τελειωσει ολη την παραμετροποιηση και κανω την δουλεια μου οπως πρεπει. Αυτο ειναι Linux και το λεει και το ονομα του. Τα αλλα ειναι εντελως χαλια.

 

Προσωπικα πιστευω οτι οι developers του gnome 3 πρεπει να τιμωρηθουν με καποιο τροπο. Ας τους βαλουν να κανουν καποιο community work (π.χ να αφαιρουν ιους απο τα windows pc μεχρι να βαλουν μυαλο).

 

Y.Γ εχω καλη σχεση με το αθλημα αλλα κυριως με ssh σε servers και NAS (CentOS & Debian).

post-50650-0-91285800-1340732066_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μααααάλιστα... να σου πω, για απλούς (απλούς όμως) χρήστες είναι καλό?

 

Γιατί χρυσό το arch αλλά αν το δώσω σε άσχετο κόσμο θα μου το φέρει στο κεφάλι και θα έχει και δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκίμασα και εγώ προχθές (τρόπος του λέγειν) , και μπορώ να πω είναι πολύ συμπαθητικό. Μετά από 3-4 χρόνια ubuntu το mint είναι σε καλύτερο επίπεδο πιστεύω. Το έστησα σε κανα 20λεπτο, ιδιαίτερη παραμετροποίηση δεν έκανα, και ξεκίνησα να κάνω την δουλειά μου κανονικά. Θα δείξει πως θα πάει με το επόμενο upgrade. Γενικά συνιστώ για 1η επαφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι Linux και το λεει και το ονομα του. Τα αλλα ειναι εντελως χαλια.

 

Συγνωμη, αλλα αν εσυ δεν κατσεις να διαβασεις 5 βασικα πραματα και κρεμεσαι απο τα @@ της X διανομης για τα βασικα, τοτε δεν φταινε οι διανομες.

 

Το οτι σε βολεψε εσενα η X διανομη, δεν σημαινει οτι οι υπολοιπες ειναι σκουπιδια.

 

Οσον αφορα το gnome 3, εχεις δικιο, ειναι για τα μπαζα, και οι developers του πρεπει να απομακρυνθουν απο το GNU, βιαιως.

 

εχω καλη σχεση με το αθλημα

 

Αμ δεν εχεις, γιατι αν ειχες θα επαιρνες τον ελεχγο στα χερια σου, θα εστηνες ενα συστημα-βαση με τα απολυτως απαραιτητα και θα εβαζες / παραμετροποιουσες οποιο DE / WM ηθελες και δεν θα "αγανακτουσες" με fedores, ubuntu και ubuntο-παραγωγα.

 

Φιλικα. :-)

 

Γιατί χρυσό το arch αλλά αν το δώσω σε άσχετο κόσμο θα μου το φέρει στο κεφάλι και θα έχει και δίκιο!

 

Η μανα μου καθε μερα το λιωνει σε web browsing, video-chat και πασιεντζες, και δεν ξερει που παν τα 4.

 

Της ειπα:

 

Αυτο πατας για το internet, αυτο για εκεινο, αυτο για το αλλο, απο κει ανοιγει το netbook απο κει κλεινει.

 

Τελος.

 

Την εχει κατα βρει.Ουτε ξερει τι ειναι arch, τι ειναι windows, τιποτα.

 

Σκεφτομαι καποια στιγμη να το βαλω και στο laptop της κοπελας μου, να δω τι θα πει.(και εκεινη καρα-ασχετη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas και εγώ για την κοπελιά το σκέφτομαι, αλλά έχει μάθει τα copy/paste safe-eject της ψηφιακής κτλ κτλ.

 

Θα τα καταφέρει μια χαρά, αλλά σκεφτόμουν να την πάω σε κάτι πιο απλό (για την ίδια, όχι για εμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μααααάλιστα... να σου πω, για απλούς (απλούς όμως) χρήστες είναι καλό?

 

Γιατί χρυσό το arch αλλά αν το δώσω σε άσχετο κόσμο θα μου το φέρει στο κεφάλι και θα έχει και δίκιο!

 

Κυρίως αν όχι μόνο για εκείνους (απλούς χρήστες) είναι το Linux Mint.

 

Να το πω με απλά λόγια, είναι ένα ακόμα ευκολότερο Ubuntu.

 

+ Προεγκατεστημένα αρκετά πράγματα.

+ Έχει το cinnamon αντί του Gnome-Shell ή το ΜΑΤΕ που για τον απλό χρήστη είναι ευλογία.

 

Αμ δεν εχεις, γιατι αν ειχες θα επαιρνες τον ελεχγο στα χερια σου, θα εστηνες ενα συστημα-βαση με τα απολυτως απαραιτητα και θα εβαζες / παραμετροποιουσες οποιο DE / WM ηθελες και δεν θα "αγανακτουσες" με fedores, ubuntu και ubuntο-παραγωγα.

 

Θέλω να τονίσω 2 σημεία.

 

1) Δεν είναι απαραίτητο να παίρνει ο κάθε απλός χρηστης τον "έλεγχο" στα χερια του. Δε βρίσκω καθόλου σωστή αυτή τη λογική. Θα πρέπει να υπάρχουν -και να τις υποστηρίζουμε όσο μπορούμε- διανομές που να εγκαθίστανται με ένα click και να λειτουργούν πανεύκολα. Αλλιώς είναι σαν να θέλουμε το linux στο 0.0001% των Destkop για να ικανοποιούμε τον όποιο ελιτισμό μας.

 

2) Αν κοιτάξεις και ψάξεις μπορείς εξίσου εύκολα να παραμετροποιήσεις και τις διανομές όπως fedora και ubuntu. Δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο τέτοιες απολυτότητες οπαδικού χαρακτήρα. Και δεν το λέω γιατί χρησιμοποιώ fedoa όσο γιατί πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου "ανοιχτή" λογική αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moukoublen, ο καθενας χρησιμοποιει την διανομη που του αρεσει και τον βολευει.

 

Δεν ειναι θεμα ελιτισμου.

 

Ειναι θεμα οτι δεν μπορω να δεχτω να χαρακτηριζονται αλλες διανομες ως χαλια και αχρηστες, επειδη δεν ικανοποιουν τις προσωπικες αναγκες ενος χρηστη.

 

Αλλος θελει να εχει μια διανομη που να κανει τα παντα με 2 κλικ, αλλος θελει διανομη που να την στηνει απτο 0 για τους Χ Ψ λογους.

 

Σεβαστο!

 

Οχι ομως να κακοχαρακτηριζονται οι αλλες διανομες, δεν ειναι σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moukoublen, ο καθενας χρησιμοποιει την διανομη που του αρεσει και τον βολευει.

 

Ειναι θεμα οτι δεν μπορω να δεχτω να χαρακτηριζονται αλλες διανομες ως χαλια και αχρηστες, επειδη δεν ικανοποιουν τις προσωπικες αναγκες ενος χρηστη.

 

 

Διορθώνω τότε.

 

Σε αυτά συμφωνώ απόλυτα.

 

Όντως δεν πρόσεξα το

Τα αλλα ειναι εντελως χαλια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση αφορα εγκατασταση σε ενα laptop που το χειριζεται και η συζηγος για καποια ψιλοbrowsing & skype.

Τελος το Linux Mint ειναι τελειο. Ενταξει τα αλλα δεν ειναι χαλια αλλα η φιλοσοφια τους δεν ξερω σε ποιον απευθυνεται. Μην φαμε και τα (υπολοιπα) νιατα μας σε ενα PC.

 

tritona, βαλε και εσυ Linux Mint να ησυχασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritona, βαλε και εσυ Linux Mint να ησυχασεις.

 

Eχω ησυχασει με Arch, εδω και χρονια, dont worry. :P

 

Eιναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα παιδια.

 

Προσωπικα, με ubuntο-ειδη, ματωσα. Ακομα αιμοραγω. Απ'τα αυτια και τα ματια.

 

Αντιθετα, με debian , arch ηρθα στα ισια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...