Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα General protection fault


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν υπολογιστή περίπου 2 ετών (ακόμα σε εγγύηση μάλλον, αγορά Οκτώβριος 2010)και εδώ και δυο μήνες αντιμετωπίζω κολλήματα ανά διαστήματα με μόνη λύση την επανεκκίνηση από το κουμπί reset ή ctrl+alt+syst+r+e+u+s+b+i

 

Εχω αναφέρει το σφάλμα εδώ με τα logs

https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=6285

http://glenbox.free.fr/files/Mageia/gpf_bug/

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εντοπίσω το πρόβλημα;

Επείδη μάλλον πρόκειται για hardware πρόβλημα , δεν ξέρω τι να πω στο μαγαζί που το αγόρασα αφού δεν είναι με windows το pc ίσως να μην το δεχτούν. Το κομπιούτερ το αγόρασα χωρίς λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν υπολογιστή περίπου 2 ετών (ακόμα σε εγγύηση μάλλον, αγορά Οκτώβριος 2010)και εδώ και δυο μήνες αντιμετωπίζω κολλήματα ανά διαστήματα με μόνη λύση την επανεκκίνηση από το κουμπί reset ή ctrl+alt+syst+r+e+u+s+b+i

 

Εχω αναφέρει το σφάλμα εδώ με τα logs

https://bugs.mageia....bug.cgi?id=6285

http://glenbox.free....Mageia/gpf_bug/

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εντοπίσω το πρόβλημα;

Επείδη μάλλον πρόκειται για hardware πρόβλημα , δεν ξέρω τι να πω στο μαγαζί που το αγόρασα αφού δεν είναι με windows το pc ίσως να μην το δεχτούν. Το κομπιούτερ το αγόρασα χωρίς λειτουργικό σύστημα

 

Καλημέρα, έχεις κάνει memtest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/General_protection_fault)

 

A general protection fault (GPF) in the Intel x86 and AMD x86-64 architectures, and other unrelated architectures, is a fault (a type of interrupt) that can encompass several cases in which protection mechanisms within the processor architecture are violated by any of the programs that are running, either the kernel or a user program. The mechanism is first described in section 9.8.13 in the Intel 80386 programmer's reference manual from 1986. A general protection fault is implemented as an interrupt (vector number 13 in decimal) in both x86 and AMD64 architectures.

If the processor detects a protection violation, it stops executing the code and sends a GPF interrupt. In most cases the operating system will simply remove the failing process from the execution queue, signal the user, and continue executing another program. If however the operating system fails to catch the general protection fault, i.e. another protection violation occurs before the operating system returns from the previous GPF interrupt, the processor will signal a double fault (interrupt vector 8, a typical BSOD scenario). If yet another failure occurs, the processor will shut down (see triple fault). It will then only respond to a reset (that is, pressing the reset-button) or init (rebooting the entire system) and non-maskable interrupts (unless it has previously failed when handling NM interrupts, in which case it will ignore these too).

 

Με ενα μικρο check που εκανα μαλλον ειναι bug στον kernel σου. Ψαξτο λιγο στο google και αμα ειναι περνα αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τρέχει το memtest86+ κανένα σφαλμα μεχρι στιγμής αλλά έχει δουλεια ακόμα μεχρι να τελειώσει.

 

Αρχές Μαΐου που ξεκίνησαν τς κολλήματα, δοκιμασα και τον προηγουμενο κερνελ που ηταν εγκατεστημένος και δεν είχα προβληματα και μου εκανε κολληματα και αυτος. Μεχρι σημερα εχω αλλάξει 2-3 πυρήνες από ενημερώσεις του συστήματος και εχω τα ιδια προβληματα.

 

Εν τω μεταξυ δεν εχω εγγύηση , ηταν μόνο για ενα χρονο μου ειπαν.

 

Αν το memtest δεν βρει τιποτα θα του το πάω να το ελέγξει, δεν ξέρω τι άλλον έλεγχο να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σου είπαν ψέματα... νομίζω βάση ευρωπαικής οδηγίας τα πάντα πρέπει να έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Βρες το τιμόλογιο/απόδειξη.

 

Τι pc είναι (με λεπτομέριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απόδειξη που έχω γράφει σε κάθε εξάρτημα 1 χρόνο εγγύηση κατασκευαστή

Μητρική asus m4a77td

cpu amd phenom x2 550 3,1ghz

μνήμη 2gb ddr3

Γραφικά nvidia geforce 8400gs

τροφοδοτικό 480w

σκληρός WD 250 gb

 

έτσι για σύγκριση, αυτά μαζί με το κουτί τα πλήρωσα 478€ τελική τιμή το 2010 (στη Γαλλία)

 

Επίσης δεν αναφέρει άλλος προβλήματα με κολληματα στη mageia και λογικά αν είμαι ο μόνος σημαίνει οτι φταιει το hardware μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξεκίνα από ένα memtest, Για μένα έχεις και αρκετά χαμηλό τροφοδοτικό αν και κάτι τέτοιο μπορεί να μην λέει και τπτ. Το να πας για test το pc σου δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό που τρέχεις. Τα test τα κάνουν μόνο στο hardware και χωρίς να περιάξουν καθόλου το λειτουργικό. Θα σου πρότεινα να το πας να του κάνουν τουλάχιστον στον επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών και να δουν και τις τάσεις του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το memtest86+ το έτρεξα για δέκα ώρες περιπου και δεν εντοπισε κάποιο σφαλμα. Μου ειπαν και στη Μαγεία για το τροφοδοτικό. Όντως είναι προβλημα για μας το οτι η τεχνική υποστήριξη προσφέρεται για Windows μηχανήματα. Θα του το παω το Σάββατο και ελπιζω να βγει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχθές πήρα τον υπολογιστή και μέχρι σήμερα φαίνεται ότι όλα δουλεύουν οκ.

Ο δεύτερος σκληρός είχε πρόβλημα γιατί μερικες φορές δεν εμφανιζόταν στο bios αλλά και δημιουργούσε ένα κόλλημα στην εκκίνηση του υπολογιστή (πριν το grub)

Και μου άλλαξε το τροφοδοτικό με ένα πιο ισχυρό.

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...