Προς το περιεχόμενο

[SOLVED] Προβλημα στην εγκατάσταση Arch με dual boot


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισχύει μάλλον αυτό για το clone και την ανάλυση. Δοκίμασα να πειράξω την ανάλυση χειροκίνητα αλλά μου έδωσε τον X στα χέρια.

 

Δεν πειράζει παιδιά. Δεν είναι κάτι το σοβαρό. Απλά θα ήθελα να βλέπω από εδώ τις ταινίες. Δεν γίνετε, δεν πειράζει. Θα χρησιμοποιήσω τα win μέχρι να βρεθεί καποια λύση.

 

@mandos Και καφέ σε κερνάω αν μένεις αθήνα αν θες. Με το teamviewer δεν νομίζω να μπορείς να δεις την tv.

 

Θα δούμε τι θα γίνει όταν αναβαθμιστεί ο openbox.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο και τον κόπο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είμαι Πάτρα, αλλά ευχαριστώ για τον καφέ :)

 

Εγώ πάντως λέω να βάλεις XFCE (μικρό είναι) και να το δοκιμάσεις, δεν θα σου χαλάσει το openbox. Από εκεί και πέρα ευχαρίστως να βάλω openbox στο παλιό μου pc και να σου βρω λύση. Απλά πρέπει να μετακομίσω τις οθόνες και βαριέμαι αυτή τη στιγμή (έχω δουλειά σε 1μιση ώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπαίνεις σε τέτοιο κόπο. Θα μείνω με τον openbox και άμα αλλάξω γνώμη και θέλω να δω ταινία από το Arch θα δοκιμάσω το xfce. Το ξερω οτι δεν θα πειραχτει ο openbox, αλλά καινουριο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω. B)

 

Αν έρθεις αθήνα pm me. Το ίδιο και εσύ Tritona. Αν θυμάμαι καλά δεν μένεις αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το θυμήθηκα, αν κάνεις dualview (όχι xinerama, χάνεις το hardware acceleration αν θυμάμαι καλά) και μεταφέρεις το παράθυρο δίπλα τότε κάνει fullscreen μόνο εκεί. Αν το κάνεις maximize πιάνει και τις δύο οθόνες βέβαια.

 

Θα με κάνετε να γυρίσω στα *box την στιγμή που έλεγα να πάω σε tilling... αυτό θέλει ποτά και όχι καφέδες :)

 

Τέλος μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ για χρόνια:

ένα conf για την οθόνη

ένα για την tv

τα κάνεις swap πριν δεις ταινία, φορτώνεις X και πάλι (logout-login, pkill X, ctrl+alt+bckspc*2 κτλ)

βλέπεις ταινία, τα ξανακάνεις swap και είσαι έτοιμος

 

είναι ταχύτερο από ένα reboot στα windows, δουλεύει μια χαρά, και με ένα script το swap μπορεί να γίνει πολύ εύκολα

sudo cp tv.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf

sudo cp tft.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf

οι δύο εντολές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Και το script μπαίνει στο μενού του ob.

 

Με έβαλες σε μεγάλες σκέψεις τώρα. Ωραία μόλις μπορώ θα τα δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις και autologin (https://wiki.archlinux.org/index.php/Start_X_at_Boot & https://wiki.archlinux.org/index.php/Automatic_login_to_virtual_console η δικιά μου λύση, αλλιώς από τον DM σου) τότε μόλις κάνεις pkill X αμέσως θα σε βάζει στην TV :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ερώτηση. Τι εντολή πρέπει να βάλω στο μενου του ob για να γίνεται και το pkill X αυτόματα.

 

Έχω δοκιμάσει:

 

>sakura -e sudo cp tv.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf && sudo pkill X

sakura -e 'sudo cp tv.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf && sudo pkill X'

sakura -e sudo cp tv.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf -e sudo pkill X

sakura -e `sudo cp tv.conf /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf && sudo pkill X` 

 

Εναλλακτικά πως μπορώ να έχω δικαιώματα του sudo σε ένα script;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...