Προς το περιεχόμενο

συντομευση αντιγραφης


jeep13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως δεν ειναι το καταλληλο τοπικ, αλλα το βαζω εδω, επειδη πιο πολυ χρησιμοποιω kubuntu.

Θα δωσω ενα παραδειγμα, γιατι δε μπορω να το εξηγησω ευκολα αυτο που θελω.

 

Π.χ εχω δυο λεξεις(πανω,κατω).Για να κανω αντιγραφη τo πανω, πατω ctr+c και για επικολληση ctr+v.

Θα μπορουσα πατωντας εναν αλλο συνδυασμο, οπως shift+ctr+c να κατω αντιγραφη τη λεξη κατω και με shift+ctr+v να την κατω επικολληση, εχοντας την δυνατοτητα οποτε θελω, να χρησιμοποιω μια απο τις δυο συντομευσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με το klipper μπορείς να έχεις όσες λέξεις-προτάσεις-συνδέσμους-αρχεία έτοιμες για επικόλληση!

Είναι το "ψαλιδάκι" κάτω δεξιά και έχει και πολλές ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιο πρόγραμμα όλα αυτά??

 

Στο Vim σίγουρα θα μπορούσες, η επόμενη λέξη είναι στο w, η προηγούμενη στο b, wy και wb (λογικά) κάνουν copy την αντίστοιχη, paste με το p. Αλλά για πες που τα κάνεις όλα αυτά πριν σε κάψω με τον Vim :)

Αν δώσεις και παράδειγμα πραγματικό ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε gnome,xfce,lxde παιζει, οποτε μπορει να παιζει και σε kde:

 

επιλεγεις μια λεξη με highlight, κανεις ctrl+c και την εχεις οπου θες με το ctrl+v

 

επιλεγεις μια λεξη με highlight και με πατημα της ροδελας στο ποντικι την εχεις επισης οπου θες. Βεβαια αμα απο-επιλεχτει η λεξη, χανεται.

 

οποτε εχεις ουσιαστικα δυο διαφορετικες λεξεις που τις κανεις paste με διαφορετικο τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mandos Θελω να φτιαξω τα ταγκς καποιον τραγουδιων και πες οτι εχω 10 κομματια του αγγελακα.Πρωτα κανω αντιγραφη τον τιτλο και μετα τον αγγελακα, επειτα κανω το ιδιο στο επομενο.Ειναι λιγο κουραστικο να κανω συνεχεια τον καλλιτεχνη αντιγραφη.

mkekakisΤο βρηκα αλλα αυτο που λεει ο plemonia με βολευει καλυτερα.

plemonia Ξερεις αμα δουλευει και σε γουιντοους αυτο;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εμαθα το κολπο τελειωσαν οι μπαταριες του ποντικιου και με το τουτσπαντ δε κανω δουλεια

μητσοτακης :devil:

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να φτιάξεις τα tags κάνεις το εξής. Εγκαθιστάς το kid3 επιλέγεις όλα τα τραγούδια και γράφεις τα κοινά στοιχεία, πχ δίσκο, καλλιτέχνη κλπ. Μετά γράφεις και τους τίτλους έναν-έναν. Αν οι τίτλοι υπάρχουν στο όνομα του αρχείου μπορείς να τους κάνεις πολύ εύκολα import. Γενικά έχει πολλές δυνατότητες και με αυτό έχω οργανώσει πλέον τη μουσική μου συλλογή, που αριθμεί κοντά στα 20.000 κομμάτια και μια δευτερεύουσα με αυτά που δεν έχουν μπει ακόμα στην κύρια, επειδή δεν τα έχω ακούσει, με άλλα τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω αλλα επειδη καποια τα εχω φτιαξει και βαριεμαι ολιγον, οτι ακουω στο audacius και δεν εχει ταγς, τα φτιαχνω απο εκει στα song info.Δηλαδη φτιαχνω 5 με 6 και μετα τα αφηνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...