Προς το περιεχόμενο

Linux για παλιο laptop.Ποιο;


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη το παλιο μου laptop τα εφτυσε με τα windows,θελω να κανω μια δοκιμη με Linux να δω αν θα τρεχει καλυτερα.

δεν εχω αποφασει ομως ποια διανομη ειναι η καταλληλη για την δικια μου περιπτωση.

 

Συγκεκριμενα:

 

Το hardware του laptop μου ειναι:

 

lThk7.png

 

ενω το μονο software που χρειαζομαι ειναι:

 

browser,media player,image viewer,ενα απλο κειμενογραφο και ενα multi-platform προγραμμα για web chatting.

 

θελω το linux να ειναι οσο το δυνατον ελαφρυ,χωρις πολλα φρου φρου και αρωματα και αν ειναι δυνατον αλλα οχι και απαραιτητο να εχει πληρη ελληνικα menu.

θα μπει σε dual-boot se hdd ο οποιος ειναι ηδη χωρισμενος σε 2 partitions,ενα που τρεχει win7 και ενα αλλο που ειναι σε ntfs για αποθηκευση μονο.

το linux θελω να μπορει να σωζει αρχεια στο ntfs storage partition,το οποιο θελω να ειναι επισης shared και να φαινεται στο τοπικο δικτυο μου απο το Desktop pc που τρεχει win7.

 

αυτα.ελπιζω να υπαρχει κατι στα μετρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ετοιματζιδικη διανομη ή να το στησεις εσυ ?

 

Για επιθυμητο αποτελεσμα οσον αφορα το "οσο το δυνατον ελαφρυ,χωρις πολλα φρου φρου και αρωματα", το στηνεις εσυ.

 

Υπαρχουν οδηγοι στην υπογραφη μου.

 

Οπως το βλεπω το hardware σου σηκωνει ανετα οτι και να του βαλεις.

 

Απο software δεν εχεις θεμα, οπως και για το ntfs δεν εχεις θεμα, αφου εγκαταστησεις το πακετο ntfs-3g στην διανομη σου (μαλλον θα το εχει προ-εγκατεστημενο αν μιλαμε για ετοιμη λυση)

 

Μοιραζεις ολουθε το partition σου με samba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

 

σου εγκαθιστα δηλαδη μια βαση με τα απολυτως απαραιτητα (βλεπε arch, debian) και μετα με τον package manager της διανομης εγκαθιστας γραφικο περιβαλλον + προγραμματα και φυσικα κανεις τις ρυθμισεις που θες.

 

Ετσι εχεις ενα συστημα χωρις σαβουρα προεγκατεστημενη, γρηγορο, αξιοπιστο σε βαθος χρονου αφου το εφτιαξες εσυ μια φορα - για μια ζωη και προβλεψιμο.

 

Απο την αλλη μπορεις να δεις ετοιμες λυσεις πχ xubuntu, mint κλπ. αλλα δεν θα εχεις τον ιδιο ελεγχο και ταχυτητα.

 

Αν ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με linux και δεν θες να μπεις στα βαθια, τοτε δες κατι ετοιμο, θα σου προτεινουν τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις.

 

βασικα το laptop ειναι του αδερφου μου και επειδη ειμαι και αρχαριος με το Linux,περας της μικρης επαφης που ειχα με Ubuntu,θελω κατι ετοιμο,να το στησω στα γρηγορα.

 

απο την αλλη,εχω ενα μοντερνο netbook και σκεφτομαι να του βαλω ενα linux στηνοντας το τελειως μονος μου,κυριως για να μαθω απο την εμπειρια.ουτως η αλλως το netbook ειναι δικο μου και

δεν βιαζομαι να το στησω στα γρηγορα.

 

επομενως ακουω προτασεις και για τις δυο περιπτωσεις.

 

1.μια ελαφρια διανομη,πληρες με το δικο της software για να την στησω στα γρηγορα.

2.μια ελαφρια διανομη,σκετη για να την στησω μονος μου,με την ησυχια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις λιγο χρονο για διαβασμα (5-10 βασικα πραματα - πως μπαινοβγαινουν προγραμματα - αρχεια ρυθμισεων κλπ) θα προτεινα να ξεκινησεις με debian testing.

 

 

δες λιγο εδω http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux/

 

στο

 

3.Εγκατεστησα μια διανομη.Πως εγκαθιστω προγραμματα?

 

Δεν εχω χρονο να σου εξηγησω παραπανω, μην βιαστεις περιμενε να εμφανιστουν τα παιδια να σου πουν περισσοτερα ή ξεκινα να το σκαλιζεις σε κανα vmware μεχρι να καταλαβεις τι παιζει.

 

Απαξ και καταλαβεις αυτα τα 5 βασικα πραματα, τελειωσε, κανεις παπαδες.

 

---------------------------------------------------------------------

 

Ομορφα.

 

1.μια ελαφρια διανομη,πληρες με το δικο της software για να την στησω στα γρηγορα. --> Θα σου προτεινουν τα παιδια wait (θα ελεγα linux mint)

 

2.μια ελαφρια διανομη,σκετη για να την στησω μονος μου,με την ησυχια μου. ---> debian testing, arch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για έτοιμη διανομή θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις Linux Mint (βασίζεται στο Ουμπούντου). Έχει προεγκατεστημένα τα πάντα (codecs media players κτλ κτλ) και δε θα χρειαστείς σχεδόν tpt μετά την εγκατάσταση.

 

 

Το καινούριο mint βγαίνει σε 2 εκδόσεις γραφικού περιβάλλοντος MATE (που είναι λίγο πιο ελαφρύ) και Gnome 3 με Cinnamon.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με Cinnamon μιας και το hardware σου δε μου φαίνεται τόσο παλιό (2GB ram, 1.6Gz CPU) και βλέπεις.

 

Το link για να κατεβάσεις την έκδοση Cinnamon στα 32bit με όλα τα καλούδια είναι αυτό.

 

Η το torrent κατευθείαν είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ετοιμο και ελαφρυ δοκιμασε αυτο εδω: Crunchbang Linux (βασιζεται στο Debian)

 

ειναι πολυ ελαφρυ και οταν το ανοιξεις για πρωτη φορα ανοιγει ενας (σαν) οδηγος που σε ρωταει ποια προγραμματα θες να εγκαταστησεις (πχ libreoffice) και απαντας με yes ή no. αυτο μονο. ετσι σε 5-10 λεπτα το εχεις φτιαξει ετοιμο με τα προγραμματα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ενω το μονο software που χρειαζομαι ειναι:

 

browser,media player,image viewer,ενα απλο κειμενογραφο και ενα multi-platform προγραμμα για web chatting.

 

θελω το linux να ειναι οσο το δυνατον ελαφρυ,χωρις πολλα φρου φρου και αρωματα και αν ειναι δυνατον αλλα οχι και απαραιτητο να εχει πληρη ελληνικα menu.

θα μπει σε dual-boot se hdd ο οποιος ειναι ηδη χωρισμενος σε 2 partitions,ενα που τρεχει win7 και ενα αλλο που ειναι σε ntfs για αποθηκευση μονο.

 

θα προτεινα slitaz εξαιρετικα ελαφρυ ομορφο και γρηγορο

χωρις ελληνικα μενου

και σαν δευτερη λυση mint lmde με xfce περιβαλλον

 

για σενα θα συμφωνησω με τον Τριτων

arch ή debian testing

αν εχεις <<πολυ>> ωρα,ησυχια και ορεξη για ψαξιμο gentoo (Βασιλιας τερματικου)ρυθμιζεις τα ΠΑΝΤΑ κυριολεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas προτείνεις debian??? Που φτάσαμε?

 

Αν είναι να το στήσει μόνος του προτίνω arch, αλλιώς οτιδήποτε με LXDE/XFCE και τα σχετικά ελαφρία DE κάνει μια χαρά.

Συνήθως killik το πρόβλημα είναι στον DE και όχι στην Distro. Βέβαια ένα σύστημα που το κάνεις ότι θες (arch, debian, gentoo (!)) προφανώς μπορείς να το κάνεις ταχύτερο με διάφορους τρόπους.

 

Οπότε δοκίμάσε live cds που δεν έχουν KDE/GNOME, και δεν τι σου αρέσει, από DE.

Αν έχεις χρόνο/όρεξη/θέληση: arch, άντε και debian. Αν όχι τότε mint, lubuntu, xubuntu και τα υπόλοιπα που σου προτείνουν (slitaz, crunchbang, vector) είναι μια χαρά φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas προτείνεις debian??? Που φτάσαμε?

 

Αν είναι να το στήσει μόνος του προτίνω arch, αλλιώς οτιδήποτε με LXDE/XFCE και τα σχετικά ελαφρία DE κάνει μια χαρά.

Συνήθως killik το πρόβλημα είναι στον DE και όχι στην Distro. Βέβαια ένα σύστημα που το κάνεις ότι θες (arch, debian, gentoo (!)) προφανώς μπορείς να το κάνεις ταχύτερο με διάφορους τρόπους.

 

Οπότε δοκίμάσε live cds που δεν έχουν KDE/GNOME, και δεν τι σου αρέσει, από DE.

Αν έχεις χρόνο/όρεξη/θέληση: arch, άντε και debian. Αν όχι τότε mint, lubuntu, xubuntu και τα υπόλοιπα που σου προτείνουν (slitaz, crunchbang, vector) είναι μια χαρά φαντάζομαι.

 

Για custom:

Αν τα πας καλά με terminal και έχεις όρεξη για διάβασμα Arch Linux αλλιώς βάλε Debian testing

Αν θες να αρχίσεις ναρκωτικά, βάλλε gentoo. Μετά από μια βδομάδα θα τελειώσουν οι παραισθήσεις-compile.

Θέλω να το βάλω κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι τις παρενέργειες στο νευρικό μου σύστημα...

 

Βασικά δοκίμασε διάφορα DE να δεις τι σου ταιριάζει.. δες youtube: gnome, kde, xfce,lxde, openbox κλπ...

 

Για έτοιμο, αν και δεν το είχα χρησιμοποιήσει πολύ, μαλών πρέπει να το ξαναδοκιμάσω...

προτείνω sabayon

 

out of the box

Keep It Simple Stupid

rolling release

based on gentoo

not binary-only distribution

έτοιμα isos για gnome, kde, xfce

δες το wiki https://wiki.sabayon.org/index.php?title=Main_Page

 

 

Αν θες να μπορεί να το συντηρεί και κάποιος τελείως πρωτάρης: ubuntu(lubuntu ελαφρύ), linux mint, pclinuxOs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Mint maya με MATE επειδή πρόκειται για παλιό λάπτοπ και πρέπει να παίξουν τα πάντα άμεσα out of the box. Ακόμα και στην περίπτωση του mint που είναι η πιο έτοιμη διανομή μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίσεις κάποια μικροπράγματα.

 

Δοκίμασε και την έκδοση με το cinnamon για περιβάλλον να δεις τι παίζει (πιθανώς να σου αρέσει περισσότερο από το ΜΑΤΕ). Aλλά προτείνω με ΜΑΤΕ γιατί βασίζεται στο γενικά ελαφρύ, σταθερό και απροβλημάτιστο gnome 2.

 

Γενικά δοκίμασε με Live USB, αν σου φαίνεται εντάξει το κρατάς, αν όχι κοιτάς όποια άλλη διανομή θες και δοκιμάζεις πάλι με live usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tritonas προτείνεις debian??? Που φτάσαμε?

 

 

Ναι, για αρχη λογο των τεραστιων binary repos.

 

Οταν (που σιγουρα) θα του σπασει τα @@ καποια στιγμη το debian με τις σταλμανιες, τοτε ειναι η ωρα για arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...